Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kiedy zamkną szkoły
Aktualności

Czy szkoły będą zamknięte w roku szkolnym 2022/2023? Nowe informacje

Zarówno uczniowie, jak i rodzice ponownie zadają sobie pytanie: czy szkoły będą zamknięte? Chociaż Ministerstwo Edukacji i Nauki uspokaja, że szkoły nie przejdą na nauczanie zdalne, wciąż pojawiają się niepokojące sygnały, że jest to możliwe. Czy wszystkie szkoły są odpowiednio przygotowane na kryzys energetyczny?

Rządzący informują, że nie ma przesłanek do tego, aby szkoły i przedszkola rezygnowały ze stacjonarnego funkcjonowania placówek w związku ze wzrostem cen energii czy brakiem opału. MEiN ogłosiło, że „w bieżącym roku [2022 – przyp. red.] samorządy będą mogły korzystać z dodatkowych środków w wysokości 13,7 mld zł poprawy efektywności energetycznej oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła. Środki będą mogły przeznaczyć na bieżącą działalność, w tym funkcjonowanie szkół i placówek oświatowych. Gminy dostaną od 2,9  mln zł, powiaty  od 6,1 mln zł, a województwa od 32,7 mln zł”. To jednak nie daje odpowiedzi na pytania, czy szkoły będą zamknięte oraz czy wróci zdalne nauczanie.

Kiedy szkoły mają obowiązek wprowadzenia nauki zdalnej w 2022/2023 roku?

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach jasno wskazuje, że dyrekcja ma prawo zawiesić nauczanie w przypadku:

  • sytuacji epidemiologicznej oraz innego nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów;
  • w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych;
  • gdy temperatura zewnętrzna mierzona o godzinie 21 w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie zajęć wynosi -15°C lub jest niższa;
  • gdy temperatura w salach spadnie poniżej 18 st. C.  

Jednak dopiero od 1 września 2022 roku placówki szkolne i przedszkolne mają obowiązek zorganizowania nauki zdalnej w przypadku zamknięcia szkoły – art. 125 par. 2 ustawy Prawo oświatowe: „W przypadku zawieszenia zajęć, o którym mowa w ust. 1, na okres powyżej dwóch dni dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną – osoba kierująca tą inną formą wychowania przedszkolnego, organizują dla uczniów zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia te są organizowane nie później niż od trzeciego dnia zawieszenia zajęć, o którym mowa w ust. 1.”.

Czy zamkną szkoły w 2022/2023 z powodu wysokich cen za opał?

Z oficjalnego stanowiska Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz wypowiedzi dolnośląskiego kuratora oświaty wynika, że rząd nie planuje zamknięcia szkół z powodu wysokich cen energii.

„Rząd RP przygotował szereg rozwiązań osłonowych m.in. dla jednostek systemu oświaty. Przewidziane są rekompensaty, dodatki, zamrożenie cen gazu, a także środki dla jednostek samorządu terytorialnego na pokrycie wzrostu cen energii, zakupu opału. Nie widzimy przesłanek do tego, aby organy prowadzącego rezygnowały ze stacjonarnego funkcjonowania placówek w związku ze wzrostem cen energii czy brakiem opału”, można przeczytać na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

„Stanowczo takiej perspektywie się przeciwstawiam i dementuję ten fake news. Warto powiedzieć, że ceny gazu dla przedszkoli i szkół zostały zamrożone. Jeżeli chodzi o wsparcie finansowe dla organów prowadzących, to faktycznie zostało przekazanych ostatnio 13,6 mld zł z taką intencją, aby utrzymać ciepło w szkołach, żeby szkoły mogły normalnie funkcjonować, stacjonarnie. Tak czułą i wrażliwą sferę, jaką jest edukacja, będziemy chronić. Jestem przekonany, że węgla i gazu nie braknie i będziemy normalnie pracować, uczyć, wychowywać”, poinformował  na antenie TVP Info Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty.

1 października 2022 roku  minister edukacji i nauki Przemysł Czarnek poinformował PAP, że „jeżeli któryś samorząd nie wywiąże się z zadań publicznych i nie będzie ogrzewał szkoły, która jest przez niego prowadzona, dla jego dzieci, mieszkających na terenie tego samorządu, to będziemy występować niezwłocznie o zarząd komisaryczny. To jest święty obowiązek samorządu utrzymać i ogrzać szkołę dla dzieci. Podkreślam, jeżeli ktoś to będzie robił celowo, tylko po to, żeby zejść z temperaturą do 15°C i wygonić dzieci na nauczanie zdalne, to, powtarzam, będziemy występować o zarząd komisaryczny i będziemy w tym bezwzględni”.

Nauczyciele biją na alarm

Dyrekcje szkół oraz nauczyciele nie są jednak tak optymistycznie nastawieni i obawiają się, że w roku szkolnym 2022/2023 nauka zdalna może powrócić. W wielu szkołach i przedszkolach rodzice już zostali poinformowani o możliwości zdanego nauczania w przypadku braku funduszy na ogrzewanie. Niektórzy nawet musieli wypełnić deklarację dotyczącą posiadania odpowiedniego sprzętu umożliwiającego nauczanie w modalności zdalnej.

„Apelujemy do władzy, aby szkoły traktować w sposób wyjątkowy. Jeżeli będą problemy, to pamiętajmy, że tutaj chodzi o przyszłość naszych dzieci”, mówi na antenie TVN24 Danuta Kozakiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie. „Nie chciałabym, żeby tak się stało, bo wracalibyśmy do sytuacji nauczania zdalnego. Zdajemy sobie sprawę z tego, że te roczniki, które zostają dotknięte wymuszonym nauczaniem zdalnym, naprawdę bardzo dużo tracą. To jest pokłosie tego, co przeżyliśmy w czasie pandemii. To są problemy z psychiką dzieci czy braki edukacyjne”, dodaje.

Magdalena Prokaryn-Dynarska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Łodzi również zauważa problem: „Mieliśmy spotkanie dyrektorów i analizowaliśmy, ile prądu zużyliśmy w ciągu minionego roku. Rozmawiałam z kimś z wydziału edukacji. Założenia są takie, że od 60 do 160 procent ma zdrożeć energia”, przekazała dziennikarzom TVN24.

Czy wróci zdalne nauczanie ze względu na COVID-19?

Specjaliści od dawna są zdania, że szkoła i przedszkole to miejsca, gdzie wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko. Doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 komentował w „Faktach po Faktach”: „Nie mamy wątpliwości, patrząc na to, co wydarzyło się we wrześniu, październiku ubiegłego roku, że szkoły są miejscem, które wirus bardzo lubi. Wirus rozprzestrzenia się tam właściwie bez żadnych przeszkód”. Choć duża część społeczeństwa jest już zaszczepiona to, zdaniem specjalisty, dzieci „nie są zaszczepione w takim stopniu, który mógłby spowodować zatrzymanie fali Omikronu. Poza tym pamiętajmy o jeszcze jednej sprawie. Wirus Delta już pokazał, że COVID bardziej przesuwa się w kierunku młodszych grup wiekowych. Omikron jeszcze bardziej to, wydaje się, akcentuje”, dodaje dr Grzesiowski.

Jednak politycy są odmiennego zdania. Prezydent Andrzej Duda zapewniał, że nie ma planów, by szkoły przechodziły na nauczanie zdalne w najbliższej przyszłości: „Nie zakłada się absolutnie żadnego lockdownu, nie zakłada się absolutnie żadnej nauki w jakichś specjalnych systemach hybrydowych czy innych. Dzieci i młodzież idą normalnie do szkoły tak jak zawsze”.

Podobne stanowisko zajmował minister edukacji. Na antenie programu 1 Polskiego Radia Przemysław Czarnek był pytany, czy może z całą pewnością powiedzieć, że dzieci i młodzież ten rok szkolny spędzą, ucząc się jedynie w trybie stacjonarnym. „Z całą pewnością to na pewno nie, bo nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć tego, co będzie za cztery, pięć, czy sześć miesięcy, jakie będą kolejne odmiany koronawirusa i jak będą na nie działały szczepionki. Według obecnych przewidywań i modeli, które są analizowane w Ministerstwie Zdrowia, śmiało wracamy do nauki stacjonarnej” – wyjaśniał.

Źródło: MEiN, TVN24strefabiznesu.pl, PAP

Zobacz także: 

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak