kiedy zamkną szkoły
Aktualności

Czy zamkną szkoły? Rząd zdecydował

Lawinowy wzrost zakażeń i nowy wariant koronawirusa, Omikron, sprawiają, że zarówno uczniowie, jak i rodzice ponownie zadają sobie pytanie: czy zamkną szkoły? Czy jest to nieuniknione w najbliższej przyszłości? Już wiadomo, czy uczniowie ze szkolnych ławek ponownie trafią na nauczanie zdalne.

Rządzący zapowiadali, że nauka online jest ostatecznością, której starają się uniknąć, ale coraz silniejsze są obawy, że niebawem całe szkoły znów mogą przejść na nauczanie zdalne. Pytanie brzmi: czy szkoły w najbliższym czasie ponownie zostaną zamknięte? Rząd poinformował o planowanych zmianach.

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Czy zamkną szkoły? Jaki plan na najbliższe dni?

25 stycznia Przemysław Czarnek poinformował na konferencji prasowej, że od czwartku, czyli od 27 stycznia, przedszkola, zerówki i klasy 1-4 mają nauczanie stacjonarne, a uczniowie wyższych klas przechodzą na naukę zdalną do końca ferii zimowych. Nauka zdalna została więc wprowadzona dla klas 5-8 szkół podstawowych oraz dla szkół ponadpodstawowych do 27 lutego.

Możliwe jednak, że ten okres nauki zdalnej zostanie skrócony. 1 lutego minister edukacji zapowiedział, że w sprzyjającej sytuacji niektórzy uczniowie będą mogli wrócić do nauki stacjonarnej wcześniej, czyli przed 28 lutego. Chodzi o dzieci z tych kilku województw, w których ferie rozpoczęły się najwcześniej.

„Teraz, z uwagi na tę liczbę zakażeń, która jest coraz większa i ona będzie jeszcze większa w tym tygodniu, wykorzystując również przerwę feryjną, wprowadziliśmy naukę zdalną do 27 lutego. Dla większości województw oznacza to nieco ponad dwa tygodnie nauki zdalnej, bo dwa tygodnie to są ferie zimowe. (...) jeśli sytuacja by na to pozwalała, będziemy dążyć do tego, żeby skrócić ten okres nauki zdalnej, przynajmniej w tych pięciu województwach, które rozpoczęły ferie wcześniej i już te ferie się skończyły” – powiedział Przemysław Czarnek w Polskim Radiu 24.
 

Nauka zdalna i zamknięte szkoły

Decyzji o nauce zdalnej przynajmniej dla części uczniów można było się spodziewać. Na konferencji prasowej (24.01.2022 r.) Adam Niedzielski mówił, że w dramatyczniej sytuacji rząd może podjąć decyzję o zamknięciu szkół. „Jeśli krytyczny próg – dotyczący liczby ognisk koronawirusa w szkołach – zostanie przekroczony, decyzja w sprawie wprowadzenia nauki zdalnej może zostać podjęta z dnia na dzień”. Szef ministerstwa zdrowia poinformował, że konsultował się w tej sprawie z ministrem edukacji, Przemysławem Czarnkiem. 

Przedstawiciele rządu wiele razy podkreślali, że zamknięcie szkół to rozwiązanie ostateczne, a rząd liczy na to, że ferie pomogą w spowolnieniu pandemii.

„Po zeszłym roku widzimy, jakie są koszty nauki zdalnej, które dotyczą zarówno aspektu jakości edukacji,jak i również pewnych problemów, które są związane z readaptacją po okresie przerwy” – mówił Adam Niedzielski.

„Tak się fortunnie składa, że wchodzimy w okres ferii, a więc dzieci nie będą uczestniczyły w nauczaniu stacjonarnym”. 

Adam Niedzielski pytany, czy nie obawia się, że po feriach nastąpi wzrost zakażeń, na początku stycznia mówił:

„Mamy przed sobą szczególny okres – okres, kiedy dzieci wrócą do szkół. Nawet jeżeli dzieci trafią do szkół i dojdzie do eskalacji zakażeń, to potem są ferie. Będziemy mieli następną przerwę, która w naturalny sposób będzie powstrzymywała rozwój pandemii” (konferencja prasowa 5.01.2022).

Szef resortu zdrowia przyznawał wtedy także, że rząd prawdopodobnie nie zdecyduje się na wprowadzenie obostrzeń w czasie ferii. „Prawdopodobieństwo, że w czasie ferii będziemy wprowadzali nowe restrykcje, oceniam jako stosunkowo niskie” – dodał Adam Niedzielski.

Okazuje się, że sytuacja przerosła jednak przewidywania rządzących. A obawy o zdrowie psychiczne dzieci mogą okazać się zbyt słabym argumentem, gdy w grę wchodzi obawa o zdrowie – nie tylko uczniów, ale również członków ich rodzin. 

Czy szkoły zostaną zamknięte – głos specjalistów

Specjaliści od dawna są zdania, że szkoła jest miejscem, gdzie wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko. Doktor Paweł Grzesiowski zapowiadał, że powrót dzieci do szkół po 10 stycznia wpłynie na wzrost zakażeń koronawirusem.

„Nie mamy wątpliwości, patrząc na to, co wydarzyło się we wrześniu, październiku ubiegłego roku, że szkoły są miejscem, które wirus bardzo lubi. Wirus rozprzestrzenia się tam właściwie bez żadnych przeszkód” – wyjaśnił ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 w „Faktach po Faktach”. Choć duża część społeczeństwa jest już zaszczepiona to, zdaniem specjalisty, dzieci „nie są zaszczepione w takim stopniu, który mógłby spowodować zatrzymanie fali Omikronu”.

„Poza tym pamiętajmy o jeszcze jednej sprawie. Wirus Delta już pokazał, że COVID bardziej przesuwa się w kierunku młodszych grup wiekowych. Omikron jeszcze bardziej to, wydaje się, akcentuje” – dodał dr Grzesiowski.

„Biorąc pod uwagę, że widzimy już w innych krajach, jak wariant Omikron sobie radzi z przejmowaniem pozycji lidera w stosunku do poprzednich wariantów, możemy przewidywać, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech, może czterech tygodni będzie to wariant dominujący w naszym kraju” – ocenił dr Grzesiowski. Jego zdaniem będzie też więcej dzieci, wymagających zaawansowanej pomocy medycznej.

Również według dyrektor Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie zamknięcie szkół byłoby najlepszym wyjściem. „Jeżeli wszyscy epidemiolodzy, specjaliści chorób zakaźnych, mówią, że szkoła jest ważnym pasem transmisyjnym i że chcąc przerwać transmisję wirusa, należy zawiesić zajęcia szkolne dla dzieci, to moim zdaniem trzeba to zrobić” – powiedział Jerzy Friediger na antenie TVN24.

Początek V fali: jak pracują szkoły?

Ministerstwo edukacji już wcześniej pozostawiło dyrekcjom placówek szkolnych możliwość samodzielnego podejmowania decyzji w sprawie zamykania szkół. Zdaniem Przemysława Czarnka takie posunięcie to efekt przewidywania przez MEiN gwałtownego wzrostu zachorowań wśród dzieci podczas czwartej fali pandemii.

„To jest zupełnie oczywiste, że w czwartej fali koronawirusa, kiedy mamy po 20 tys. zakażeń dziennie, to zakażenia mają miejsce również w szkołach i w związku z tym od początku przewidzieliśmy taką sytuację i zostawiliśmy dyrektorom szkół i sanepidowi prawo do wysyłania na kwarantannę i naukę zdalną albo całej szkoły, albo części szkoły” – wyjaśniał szef MEiN w TVP Info.

W szkołach, w których potwierdzono zakażenie COVID-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników, dyrektor, po uzyskaniu pozytywnej opinii sanepidu, może zawiesić zajęcia stacjonarne na określony czas. Uczniowie przechodzą wówczas na nauczanie zdalne.

Od 24 listopada nauczyciele zyskali również inną nową możliwość: z upoważnienia MEiN mogą wpuszczać na lekcje zaszczepionych uczniów, a na zdalne nauczanie wysyłać jedynie tych niezaszczepionych. W opinii wielu pedagogów taki pomysł to duże utrudnienie dla pracy szkół. Po pierwsze, placówki edukacyjne nie mają narzędzi, by sprawdzać, który uczeń został zaszczepiony (muszą polegać na informacjach od rodziców). Po drugie, brakuje sprzętu do prowadzenia jednocześnie zajęć online oraz stacjonarnych.

Kiedy zamkną szkoły – stanowisko polityków na początku roku szkolnego

O zamknięciu szkół mówi się od początku tego roku szkolnego. Adam Niedzielski we wrześniu uspokajał uczniów i rodziców: „Daję gwarancję co najmniej na miesiąc lub dwa” – mówił pierwszego września na antenie Polsat News.

„Nauczyciele wykazali się ogromną odpowiedzialnością, bo poziom zaszczepienia w tej grupie jest 80-procentowy (...) Szkoły są z tego względu bezpieczne, ale też z tego względu, że zostały bardzo mocno wzmocnione sprzętem. Mówię o termometrach, stacjach pomiaru temperatury, płynach dezynfekcyjnych. My na to wydaliśmy ponad 100 mln złotych” – uzasadniał swoje stanowisko minister zdrowia.

Również prezydent Andrzej Duda zapewniał, że nie ma planów, by szkoły przechodziły na nauczanie zdalne w najbliższej przyszłości. „Nie zakłada się absolutnie żadnego lockdownu, nie zakłada się absolutnie żadnej nauki w jakichś specjalnych systemach hybrydowych czy innych. Dzieci i młodzież idą normalnie do szkoły, tak jak zawsze” – mówił prezydent po spotkaniu Rady Gabinetowej dotyczącej powrotu uczniów do szkół.

Podobne stanowisko zajmował minister edukacji. Na antenie programu 1 Polskiego Radia Przemysław Czarnek był pytany, czy może z całą pewnością powiedzieć, że dzieci i młodzież ten rok szkolny spędzą, ucząc się jedynie w trybie stacjonarnym.

„Z całą pewnością to na pewno nie, bo nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć tego, co będzie za cztery, pięć, czy sześć miesięcy, jakie będą kolejne odmiany koronawirusa i jak będą na nie działały szczepionki. Według obecnych przewidywań i modeli, które są analizowane w Ministerstwie Zdrowia, śmiało wracamy do nauki stacjonarnej” – wyjaśniał.

Źródło: MEiN, prawo.pl, fakt.pl, rmf24.pl

Zobacz także: 

Koronawirus a szkoła co wolno rodzicowi
Adobe Stock
Aktualności
Maseczki i pomiar temperatury w szkołach. Na co musi zgodzić się rodzic, a czemu może się sprzeciwić
Czy rodzic może nie zgodzić się na noszenie przez dziecko maseczki w szkole albo odmówić pomiaru temperatury na terenie szkoły? Podpowiadamy, jak obecnie interpretuje się obowiązujące przepisy.

Tak jak wielu rodziców nie wierzy w to, że szczepionki nie powodują autyzmu , tak i są tacy, którzy nie wierzą w pandemię koronawirusa. Niezależnie od tego, po której stronie sporu „jest koronawirus, czy go nie ma’’ stoisz, sprawdź, co w nowych przepisach szkoły musisz zaakceptować, a czego nie. Nie wszystko, co wymyślą rodzice ma bowiem sens... Oświadczenia wzięte z sieci Po rozpoczęciu roku szkolnego 2020/2021 , który będzie przebiegał w koronawirusowej rzeczywistości, część rodziców postanowiła nie respektować regulaminów szkół, które wprowadziły nowe przepisy dotyczące sposobu funkcjonowania dzieci w szkole. Z internetu nadal można pobrać oświadczenia, w których rodzice nie godzą się na to, aby ich dzieci nosiły w szkole maseczki , aby mierzono im temperaturę ciała, w razie potrzeby były zamykane w izolatkach i miały pobierane wymazy bez zgody rodziców. Czy podpisywanie takiego dokumentu i składanie go w szkole ma sens? Koronawirus a szkoła – na co rodzic nie musi się godzić Obowiązujące przepisy (art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami, Dz. U. poz. 1078, ze zm.) stanowią, że rodzice, którzy są przedstawicielami prawnymi swojego dziecka, mogą sprzeciwić się objęciu ucznia profilaktyczną opieką zdrowotną. Jeśli ten sprzeciw wyrażą, pielęgniarka szkolna nie ma prawa wykonywać dziecku świadczeń wykazanych w załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 736, ze zm.). Co ciekawe, załącznik ten nie zawiera w spisie świadczeń testów na obecność koronawirusa, co oznacza, że nawet w przypadku niewyrażenia sprzeciwu przez rodziców, w szkole dziecku nie można pobrać wymazu na obecność wirusa SARS-CoV-2 . Rodzice mogą odmówić zgody na udzielanie dziecku świadczeń...

zmiany w podstawach programowych
Adobe Stock
Aktualności
Minister edukacji Przemysław Czarnek szykuje duże zmiany w szkołach!
Jeśli myślałaś, że nowy minister ulży umęczonym przez obecny system edukacji uczniom, możesz być w błędzie. Zmiany przygotowywane przez Czarnka mniej dotyczą odchudzenia podstaw programowych, a więcej politycznej cenzury.

Przemysław Czarnek, gdy został zaprzysiężony na ministra edukacji i nauki, powiedział: „Bezpieczeństwo uczniów, bezpieczeństwo nauczycieli i bezpieczeństwo wszystkich osób pracujących w oświacie. To jest przedmiot głównej troski kierownictwa Ministerstwa Edukacji i Nauki’’. Mówił to w kontekście epidemii koronawirusa . Jednak teraz, po pierwszych jego decyzjach i wypowiedziach, widać, że nowy minister gdzie indziej widzi większe zagrożenie dla uczniów i studentów. Co zagraża naszym dzieciom i młodzieży? Pierwszą decyzją kadrową, jaką podjął nowy mister edukacji i nauki, było zwolnienie dyrektor odpowiedzialnej za podstawy programowe i treści zawarte w podręcznikach. Stało się to 19 października i mogło dawać nadzieję, że na to stanowisko powołana zostanie osoba, której zadaniem będzie „odchudzenie’’ podstaw programowych . Jednak komentarze działaczy PiS pokazały, że decyzja ta ma inny cel. Jaki? Jeszcze pierwsza część wypowiedzi współpracownika nowego ministra nie odbierała nadziei na zreformowanie i ograniczenie podstaw programowych: „To czytelny sygnał dla środowiska oświatowego, które domagało się zmian w tym zakresie’’. Zaraz jednak usłyszeliśmy: „W ministerstwie mówiło się od dawna, że resort niedostatecznie walczy z niebezpiecznymi treściami znajdującymi się w programach nauczania, zwłaszcza treściami lewackimi oraz kojarzonymi z ideologią LGBT’’. Jasna deklaracja Czarnka Wkrótce później sam nowy minister zaczął się wypowiadać na ten temat. „Nie ma zgody na dominację, czy wręcz dyktaturę poglądów lewicowo-liberalnych, zwłaszcza tych radykalnych w treści, wręcz totalitarnych, które opanowały w szczególności szkoły wyższe. To, czego dzisiaj brakuje, to wolna nauka i za nią się opowiadamy, i postulujemy jednoznaczne odejście od poprawności politycznej , która szkodzi...

Pomnik Jana Pawła II
Adobe Stock
Aktualności
Minister Czarnek zapowiada zmiany w lekturach szkolnych. Wprowadza dzieła Jana Pawła II
Nowy minister edukacji i nauki zapowiedział „zakończenie pedagogiki wstydu” i zmiany w kanonie lektur szkolnych m.in. poprzez wprowadzenie dzieł papieża Polaka.

Przemysław Czarnek zapowiedział wzmocnienie nauk humanistycznych oraz poprawę jakości  podręczników m.in. do historii. Minister wyraził swoje ubolewanie, że „nauki humanistyczne gdzieś zostały stłumione, a mamy ogromny potencjał w tym zakresie”. Minister Czarnek zapowiada zmianę lektur Czarnek wspomniał, że jednym z elementów jego reformy będzie włączenie dzieł Jana Pawła II „w obszarze tego, kim jest człowiek i jak powinien postępować". Według ministra wiedza na temat nauczania Jana Pawła II, pomimo dużej ilości pomników w całym kraju, jest bardzo niska. Dzieła polskiego papieża mają znaleźć się w kanonie lektur szkolnych. „Jeśli słyszę dziś, że w wielu polskich uczelniach odmawia się prawa doktorantom do cytowania św. Jana Pawła II, a także św. Tomasza z Akwinu, mówiąc, że to nie byli naukowcy, to jest niestety zgnilizna naszego systemu szkolnictwa wyższego, z którą będziemy musieli kończyć, poprzez wprowadzanie również do kanonu lektur dzieł Jana Pawła II, zwłaszcza w tych starszych rocznikach” – stwierdził minister. Czarnek na temat Strajku Kobiet Minister wypowiedział się także na temat protestów po kontrowersyjnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. „Na ulice wychodzą tacy, co po prostu wyrażają niezadowolenie z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego; ludzie, których celem jest tylko i wyłącznie obalenie rządu i rewolucjoniści lewaccy, którzy wyczuli moment do wzniecania buntu” – zaznaczył i dodał, że niektórzy z protestujących charakteryzują się „niebywałą agresją, wulgarnością i zachowaniem, które może być odebrane jako satanistyczne”. „To nie ma jednak szans przebicia w polskim społeczeństwie. Hasła i tezy, które się tam pojawiają, są skandaliczne i nie pasują do przyzwoitego człowieka (…)  Jest to ogromne zagrożenie dla zdrowia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj