Kampania społeczna „Jestem mamy i taty”
materiały prasowe Rzecznika Praw Dziecka
Aktualności

Co czują dzieci, gdy rodzice wciągają je w kłótnie? - poruszający spot

Gdy rodzice się rozwodzą, najbardziej cierpią na tym dzieci. Zobacz niesamowity spot telewizyjny, w którym dzieci apelują, żeby rodzice nie obrażali się nawzajem.

Właśnie ruszyła druga odsłona kampanii społecznej Rzecznika Praw Dziecka, która zwraca uwagę społeczeństwa na problem angażowania dziecka w sprawy rozwodowe rodziców.

"Cierpię kiedy obrażasz moją mamę, ranisz mnie kiedy szydzisz z mojego taty" - te słowa padają z ust dzieci, bohaterów spotu, promującego drugą odsłonę kampanii Rzecznika Praw Dziecka „Jestem mamy i taty”. Kampania ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problem wikłania dziecka w sprawy rozwodowe rodziców oraz stawiania go w sytuacji konfliktu lojalnościowego wobec nich. Przekaz ma także przypomnieć opiekunom, że odbieranie dziecku możliwości kontaktu z którymkolwiek rodzicem, uderza bezpośrednio w sferę emocjonalną najmłodszych.

Największym problemem podczas rozwodu rodziców jest granie na emocjach dziecka.
Skłóceni rodzice, czy opiekunowie nie przebierają w środkach walki między sobą. Dziecko mimowolnie staje się uczestnikiem wielu sytuacji, które poważnie naruszają jego poczucie bezpieczeństwa.
Skalę problemu widać bardzo dobrze na przykładzie spraw wpływających do Biura Rzecznika Praw Dziecka. Szczególnie alarmujące są dane za rok 2013, gdzie blisko połowa spośród ok. 50 tys. podjętych spraw dotyczy kwestii okołorozwodowych.

Właśnie ruszyła druga odsłona kampanii społecznej "Jestem mamy i taty" inicjowana przez Rzecznika Praw Dziecka, która ma zwrócić uwagę rodziców, żeby nie angażowali dzieci w ich sprawy rozwodowe. Jej celem było przypomnienie dorosłym, że dzieci należy traktować podmiotowo, a jednym z najważniejszych praw, które posiadają, jest prawo do kontaktów z każdym z rodziców. Przyszłość dziecka, a zwłaszcza jego stabilność emocjonalna, zależy w dużej mierze od tego, czy rodzice potrafią dojść do porozumienia w trakcie rozwodu i już po nim.
- Dorośli mają prawo do rozstania, ale powinni pamiętać, że nic nie zwalnia ich z bycia odpowiedzialnym rodzicem. Niezależnie od tego, co się między nimi wydarzy, dla swoich dzieci zawsze pozostaną mamą i tatą, tego zaszczytnego tytułu nikt im nie odbierze, tak samo jak nikt nie może odebrać dziecku prawa do kontaktu z obojgiem rodziców – mówi Marek Michalak.
Kampania potrwa do końca czerwca.

Zobacz spot telewizyjny z kampanii:

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

Odwaga ratuje życie - kampania Rzecznika Praw Dziecka
materiały prasowe
Aktualności
Odwaga ratuje życie – nowa kampania Rzecznika Praw Dziecka
"Moje dziecko na pewno nie zrobiłoby nic tak głupiego" – rodzice często są przekonani, że ich dzieci zawsze zachowają się racjonalnie i odpowiedzialnie. Niestety nie zawsze tak jest, zwłaszcza gdy są w grupie rówieśników bez opieki osób dorosłych. O tym mówi kampania Rzecznika Praw Dziecka "Odwaga ratuje życie".

Odwaga ratuje życie – to hasło nowej, wakacyjnej kampanii Rzecznika Praw Dziecka. Dziewięć spotów, które bez zbędnych słów, bez zbędnych wywodów pokazują młode osoby w niebezpiecznych sytuacjach (m.in. kąpiące się w niedozwolonych miejscach, wsiadające do samochodu nieznajomych osób). Historie te mogą mieć różne zakończenia – szczęśliwe lub tragiczne. Wszystko zależy od dzieci i ich postawy. Kampania zachęca młodych ludzi do dbania o bezpieczeństwo własne i przyjaciół. Zachęca do działań odważnych, lecz nie zawsze akceptowanych przez najbliższe otoczenie.  Warto mieć odrębne zdanie W liście przesłanym do redakcji dyrektor biura RPD, Bartosz Sowier, napisał:  " Podczas wakacji dzieci mają wiele swobody i wolnego czasu. Ważne, aby był to czas bezpieczny. Nie zawsze grupie najmłodszych towarzyszy dorosła osoba. Kampania 'Odwaga ratuje życie' ma nie tylko przestrzec przed brawurą czy brakiem rozwagi, ale też zachęcić i ośmielić dziecko do dbania o bezpieczeństwo (...). W grupie rówieśniczej niełatwo dziecku otwarcie wyrazić odrębne zdanie, sprzeciwić się liderowi , wykazać 'nudnym' rozsądkiem, powstrzymać innych przed popisywaniem się, ryzykanctwem czy brakiem wyobraźni. Spoty tej kampanii dowodzą, że warto, bo czasem może to być działanie bohaterskie, ratujące nawet życie". Zobacz także: Dziecko w samochodzie – to może być niebezpieczne! Wakacyjne przykazania Tematy spotów kampanii mogą stanowić przykazania wakacyjne: 1. Bądź odważny. Chroń kolegów przed głupotą.   2. Nie hejtuj, nie będziesz hejtowany   3. Zachowaj bezpieczeństwo podczas wakacyjnych przygód   4. Stosuj się do znaków informacyjnych i ostrzegawczych   5. Podejmuj odważne i odpowiedzialne decyzje   6. Nie ufaj nieznajomym  ...

Kampania przeciw przemocy
Achim Lippoth/Publicis Pixelpark
Aktualności
„Dotyk, który nigdy nie znika” – zobacz poruszającą kampanię przeciwko przemocy i wykorzystywaniu seksualnemu
Problem przemocy i wykorzystywania seksualnego dzieci wciąż jest aktualny. Zobacz najnowszą kampanię przeciwko nadużyciom wobec dzieci, promowaną hasłem „Dotyk, który nigdy nie znika”. Czy taki przekaz trafia do wyobraźni?

Hasłem „ Dotyk, który nigdy nie znika ” („Some touches never leave”) organizacja Innocence in Danger chce zwrócić uwagę na problem przemocy wobec dzieci i wykorzystywania seksualnego. Przekaz kampanii Najnowsza kampania organizacji Innocence in Danger zwraca uwagę na problem przemocy i nadużyć seksualnych wobec dzieci. Plakaty przedstawiają dzieci  z widocznymi na ciele śladami dłoni dorosłych. W ten sposób twórcy kampanii chcą pokazać, że krzywdy, których doświadczają dzieci, pozostaną z nimi przez całe życie. Przekaz kampanii jest czytelny: cierpienie psychiczne dzieci nigdy nie zniknie i pozostanie z nimi na zawsze, wraz ze śladami dotyku oprawców. Pedofilia i przemoc wobec dzieci w Polsce Każdego roku sądy rozpatrują ok. 1500 spraw dotyczących molestowania seksualnego dzieci. Niestety, część przestępstw nie zostaje zgłoszona i  sprawcy pozostają bezkarni. Kampania „Some touches never leave” zwraca uwagę nie tylko na wykorzystywanie seksualne dzieci , ale także na przemoc w rodzinie – bicie i poniżanie. Każdy „zły dotyk” zostawia na ciele i w psychice dziecka ślad. Zobacz plakaty: Kampania przypomina akcję „ Zły dotyk boli przez całe życie ”. Czy powstawanie takich kampanii jest skuteczne? Czy takie plakaty, mocne, ale nie drastyczne, przemawiają do wyobraźni? Polecamy: Masz córkę? Musisz zobaczyć ten film!  

Kampania RPD Bicie, czas z tym skończyć
RPD
Wychowanie
Przestańmy bić dzieci! Nowa kampania Rzecznika Praw Dziecka
Każdy klaps to przemoc wobec dziecka. Choć świadomość tego wśród polskich rodziców rośnie, wciąż wiele z nich bije swoje dzieci. Co tak naprawdę oznacza dawanie dzieciom klapsów?

– Bicie dzieci to wyraz frustracji i braku cierpliwości – przekonuje Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. – To niedobra metoda wychowawcza – dodaje. Z badań przeprowadzonych na jego zlecenie wynika, że wciąż ponad połowa Polaków (58 proc.) uważa, że uderzenie dziecka nie jest niczym złym, a co czwarty (26 proc.) akceptuje bicie dzieci jako metodę wychowawczą. Zobacz też: Jesteś dzieckiem - jesteś człowiekiem. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka Po co kolejna kampania? Rzecznik Praw Dziecka od lat nagłaśnia problem przemocy wobec dzieci. Wcześniejsze kampanie to m.in. „ Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy” oraz „Reaguj, masz prawo!”.  Choć w ciągu kadencji Marka Michalaka jako Rzecznika Praw Dziecka (od 2008 roku) akceptacja dla wychowania przez klapsy i lanie spadła o 20 proc., to problem nadal istnieje. Aby po raz kolejny nagłośnić problem, ruszyła kolejna kampania społeczna pod hasłem „Bicie, czas z tym skończyć” .  Towarzyszy jej spot, który ponownie wyreżyserował dla RPD Jan Komasa. Zobacz spot kampanii:   Bicie dzieci jest bezprawne Okazuje się, że jedynie co trzeci Polak wie o zakazie bicia dzieci , zapisanym w polskim prawie od 2010 roku. Do bicia dziecka pasem lub innym przedmiotem przyznało się 7 proc. rodziców – wynika z tegorocznego raportu RPD. Blisko połowa badanych stosuje klapsy wobec chłopców, a niemal jedna czwarta wobec chłopców i dziewczynek. Najmniej rodziców policzkuje swoje dzieci, natomiast 67 proc. rodziców – krzyczy na dziecko . – W Polsce nadal potrzebna jest edukacja społeczna o przemocy w wychowaniu i o prawach dziecka – komentuje prof. Ewa Jarosz, pedagog z Uniwersytetu Śląskiego i Społeczna Doradczyni Rzecznika Praw Dziecka.  Zobacz też: Klapsy są w Polsce prawnie zabronione! Co Polacy sądzą o laniu i klapsach? Z badania...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj