Karta Rodziny podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę
Facebook/Andrzej Duda
Aktualności

Karta Rodziny - prezydent Duda podpisał kontrowersyjny dokument

Karta Rodziny zawiera obietnice dotyczące rodzinnych programów socjalnych, wsparcia finansowego dla samotnych rodziców oraz rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami. Dokument definiuje również, kto może zawierać małżeństwo i adoptować dzieci oraz obiecuje dzieciom ochronę przed ideologią LGBT.

Co to jest Karta Rodziny? Nic innego jak zbiór obietnic wyborczych i deklaracja programowa kandydującego do reelekcji prezydenta Andrzeja Dudy. Czego więc mogą spodziewać się mieszkające w Polsce rodziny? Przede wszystkim prorodzinnych ustaw i „ochrony" dzieci przed ideologią LGBT.

Karta Rodziny - Duda 2020

Co znajdziemy w deklaracji podpisanej przez prezydenta? Obietnic prorodzinnych jest sporo:

Nie dla adopcji przez pary homoseksualne

Najważniejsze wg deklaracji prezydenta są rodzina i małżeństwo, a to może być zawarte tylko między kobietą i mężczyzną. Ponieważ to właśnie małżeństwo stanowi o rodzinie, nie może być w Polsce mowy o adopcji dzieci przez pary homoseksualne - czytamy w dokumencie. „Nie mam wątpliwości, że takie rozwiązanie nie może być wprowadzane. To jest obca ideologia. To jest zjawisko, które, owszem, pojawia się w innych państwach, wzbudza ogromne wątpliwości w różnych aspektach i nie ma dzisiaj zgody na to, aby w jakiejkolwiek formule to mogło być wprowadzane w naszym kraju jako legalnie funkcjonujące" - przytacza słowa Dudy gazeta.pl.

Zakaz propagowania ideologii LGBT

Prezydent Duda idzie dalej i obiecuje rodakom, że będzie chronić ich dzieci przed całą wrogą polskiej rodzinie ideologią LGBT. Nie będzie dla niej miejsca w instytucjach publicznych, a edukację seksualną pozostawi się przede wszystkim rodzicom. Z tym zamysłem powstała kolejna deklaracja: wprowadzenie ułatwień dla rodziców, którzy wybiorą dla swoich dzieci edukację domową.

Ten zapis wzbudził wiele kontrowersji - i nic dziwnego, bo w XIX wieku wypadałoby raczej walczyć z homofobią, zamiast ją wzmacniać. Krytycznie o sformułowaniu „ochrona dzieci przed ideologią LGBT" wypowiedzieli się m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, szereg publicystów i polityków opozycji. Entuzjazm zapis wzbudził za to u polityków PiS i Zjednoczonej Prawicy.

Karta Rodziny kontra Warszawska Deklaracja LGBT+

Przypominamy, że inny kandydat na prezydenta RP, Rafał Trzaskowski, ponad rok temu podpisał Warszawską Deklarację LGBT+, która zapewnia wsparcie i pomoc prawną oraz psychologiczną osobom ze społeczności LGBT. Ma też przeciwdziałać mowie nienawiści i przemocy, której często doświadczają. „Moim celem po prostu jest ochrona wszystkich, którzy mają inne od większości poglądy, wygląd czy orientację. Moim celem jest to, aby żaden dzieciak nie popełnił samobójstwa w wyniku zaszczucia w szkole - wyjaśniał wtedy Rafał Trzaskowski. 

Zapis o ochronie przed ideologią LGBT w Karcie Rodziny wydaje się więc sprytnym zagraniem urzędującego prezydenta, które ma mu zjednać jeszcze nieprzekonanych wyborców o konserwatywnych i prawicowych poglądach. 

LGBT+ to termin określający społeczność lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transgenderycznych i transseksualnych.

Zobacz też:

Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]

Andrzej Duda
Kancelaria Prezydenta/ materiały prasowe
Aktualności
Rok po wyborach: czy prezydent Andrzej Duda spełnia obietnice? Sprawdziliśmy!
Równo rok temu Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie. Kilka dni przed drugą turą wyborów zapytaliśmy obydwu kandydatów na prezydenta o to, jak chcą wspierać rodziców w wychowywaniu dzieci. Po roku od wyborów sprawdzamy, czy prezydent Andrzej Duda realizuje to, co obiecał.

Rok temu zadaliśmy 3 pytania kandydatom na urząd Prezydenta: jak chcą wspierać młodych ludzi do zakładania rodziny i decydowania się na dziecko , jak zamierzają poprawić opiekę zdrowotną nad dziećmi i co sądzą o sześciolatkach w szkołach.  Kilka dni temu zwróciliśmy się z prośbą do prezydenta Andrzej Dudy o jego ocenę wypełniania obietnic wyborczych w stosunku do rodziców małych dzieci. Czekając na odpowiedzi, sprawdzamy, jak naszym zdaniem obietnice są spełniane. Oceńcie sami.   Pytanie nr 1: o demografię i zachęcanie młodych ludzi do decydowania się na dziecko W Polsce znów rodzi się mniej dzieci (dane za I kwartał 2015). W jaki sposób zamierza Pan zachęcać Polaków do posiadania potomstwa, aby nie groziła nam katastrofa demograficzna? Andrzej Duda powiedział nam rok temu: Moim absolutnym priorytetem będą działania zmierzające do tego, żeby w Polsce rodziło się więcej dzieci. Obiecał: Na samym początku kadencji prześlę projekt wprowadzający 500 zł dodatek na dzieci . Jak jest dzisiaj: Początkowo mało kto wierzył, że obietnica wypłacania 500 zł na dziecko jest w ogóle możliwa do spełnienia. Program ruszył od 1.04.2016 r. i, choć nadal budzi kontrowersje, coraz częściej jest chwalony nie tylko przez tych rodziców, którzy zyskali na programie, ale też ekspertów gospodarczych, ze względu na możliwość napędzenia gospodarki dodatkowymi pieniędzmi. Niewątpliwie jest to największy eksperyment demograficzny w III RP. Czy w w jaki sposób przełoży się on na zmiany demograficzne i gospodarcze, będzie można ocenić dopiero po latach. Kontrowersje budzi fakt, że pieniądze otrzymują rodziny tylko na drugie i kolejne dzieci – na pierwsze dziecko wyłącznie rodziny o niskich dochodach . Druga kontrowersja: pieniądze na drugie dziecko są wypłacane tylko do ukończenia 18 lat przez pierwsze dziecko (a nie przez drugie), tak...

Rzecznik Praw Dziecka o edukacji seksualnej w szkołach
Adobe Stock
Aktualności
Rzecznik Praw Dziecka mówi „nie” edukacji seksualnej dzieci według Deklaracji LGBT+
To naruszenie konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami – uważa Rzecznik Mikołaj Pawlak.

    Mikołaj Pawlak zaapelował do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara o podjęcie wspólnych działań na rzecz obrony prawa rodziców do wychowywania swoich dzieci zgodnie z własnym światopoglądem. Ale chyba nie znajdzie w tej sprawie sojusznika, bo wiele wskazuje na to, że Rzecznik Praw Obywatelskich nie podziela jego zdania.     Rzecznik: narzucamy dzieciom ideologię wyznawaną przez wąską grupę Chodzi o warszawską Deklarację LGBT+ na temat społeczności lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych (LGBT), podpisaną w lutym przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. To pierwszy tego typu dokument w polskim samorządzie tak zdecydowanie sprzeciwiający się homofobii i nietolerancji w szkołach. Zakłada on m.in. budowę hostelu interwencyjnego dla osób LGBT wykluczonych przez swoje rodziny, powstanie centrum społeczno-kulturalnego dla takich ludzi, przeciwdziałanie przemocy wobec nich oraz zajęcia edukacyjne dotyczące tematyki osób LGBT. Mają się one odbywać zgodnie ze standardami i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia – WHO.  Deklaracja wywołała szeroką dyskusję na temat edukacji seksualnej dzieci w szkołach. Ze strony prawicy padają zarzuty promowania m.in. pedofilii. W internecie pojawiły się opinie, że dzieci będą "uczyć się w szkole masturbować". Rzecznik Praw Dziecka uznał, że deklaracja narusza normy, tradycję i wzory kulturowe w naszym kraju oraz prawo zapisane w Konstytucji RP. Zdaniem Pawlaka nie można wychowania dziecka prowadzić bez uwzględnienia jego dojrzałości, a także wolności jego sumienia, wyznania oraz przekonania. A deklaracja - w jego opinii- narusza te zasady. „Pod pozorem realizacji szczytnych haseł tolerancji i zakazu dyskryminacji, w sferze wychowania dzieci narzuca ona ogółowi rodziców ideologię afirmowaną jedynie przez wąską grupę społeczną ” -...

Karta Dużej Rodziny
materiały prasowe: rodzina.gov.pl
Prawo i finanse
Karta Dużej Rodziny – aktualne informacje i wniosek do druku
Sprawdź, czym jest Karta Dużej Rodziny i kto może się o nią starać. Wydrukuj wniosek i zacznij korzystać ze zniżek. Od teraz dostępna jest też elektroniczna wersja Karty do pobrania na telefon.

W wielu gminach w Polsce od lat istniały miejskie lub gminne Karty Dużej Rodziny , które uprawniały do zniżek w okolicach miejscowości zamieszkania. W Warszawie były to między innymi zniżki na roczne bilety komunikacji miejskiej dla dzieci z rodzin z trojgiem dzieci. Obecnie możliwe jest korzystanie ze zniżek na terenie całego kraju. W związku z tym, że Sejm uchwalił nowelizację Karty Dużej Rodziny, od teraz elektroniczne Karty Dużej Rodziny mogą być wyświetlane w aplikacji mObywatel. Spis treści: Co to jest Karta Dużej Rodziny Duża rodzina = przywileje Od teraz elektroniczna wersja Karty Dużej Rodziny Jak wyrobić Kartę Dużej Rodziny + wniosek Termin ważności Karty Dużej Rodziny Co to jest Karta Dużej Rodziny Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program opracowany, obok 500 plus oraz 300 plus , przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Karta Dużej Rodziny ma na celu zapewnienie specjalnych uprawnień rodzinom z co najmniej 3 dzieci , niezależnie od ich dochodu. Chodzi o to, aby ułatwić rodzinom z co najmniej 3 dzieci dostęp do kultury, aktywnych form spędzania czasu oraz obniżyć koszty codziennego życia. Dzięki Karcie Dużej Rodziny można uzyskać zniżki na korzystanie z usług instytucji publicznych i firm prywatnych, które przystąpiły do programu. Są to muzea, parki narodowe, uzdrowiska, obiekty sportowe. Znajdziesz je dzięki specjalnemu oznaczeniu: „Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny” . Rozpatrzenie wniosku i przyznanie Karty jest bezpłatne . Za wydanie karty w wersji papierowej lub jej duplikat, jeśli masz już kartę elektroniczną, ustalona została opłata w wysokości 10 zł. Opłatę wnosi się do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny. O wydanie Karty może wnioskować każdy rodzic, który kiedykolwiek posiadał na utrzymaniu minimum troje dzieci. Duża rodzina =...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj