supermama 2019 plebiscyt mamotoja.pl
Adobe Stock
Aktualności

Katarzyna Błędowska z vloga OMatkoiCórko! została Supermamą 2019 [KOMENTARZ SOCJOLOGA]

Siedzi na kanapie i gada z córką - tak można by streścić niewtajemniczonej osobie, na czym polega jej vlog. Ale w tym "nicnierobieniu" jest ukryta znacznie większa mądrość - mówi socjolog dr Marta Bierca.

Do naszego plebiscytu na Supermamę 2019 wytypowałyśmy 8 wspaniałych mam. Każda z nich jest wyjątkowa i każda zasługuje na wielkie brawa i słowa uznania! Jednak zwyciężczyni zawsze jest jedna. Decyzją ogromnej większości głosujących osób tytuł Supermamy 2019 przypadł Katarzynie Błędowskiej.

To mama vlogerka, od kilku lat prowadząca z córką videobloga OMatkoiCórko!, na którym pokazuje ich codzienne życie. Pokonała tak mocne i znane kobiety, jak prezydentową Danutę Wałęsę, czy Iwonę Hartwich, dzielnie walczącą o poprawę jakości życia w naszym kraju dzieci niepełnosprawnych.

Poprosiłyśmy o komentarz do wyników plebiscytu socjolożkę dr Martę Biercę ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Doktor Bierca specjalizuje się w tematyce przemian, jakie zachodzą w rodzinach, szczególnie w nowych modelach macierzyństwa i ojcostwa. Na rynku wydawniczym ukazała się jej książka pt. "Nowe wzory ojcostwa w Polsce", będąca wnikliwą jego analizą.

Jak przyjęła Pani wynik naszego plebiscytu?

Nie ukrywam, że z zaskoczeniem. Styl macierzyństwa pani Katarzyny Błędowskiej jest inny niż pozostałych kobiet biorących udział w plebiscycie. Nie jest tak spektakularny. Pozostałe panie nie dość, że są mamami, w tym także dzieci adoptowanych i schorowanych, to jeszcze robią mnóstwo na rzecz innych dzieci i osób poszkodowanych. Nie wiem w ogóle, kiedy znajdują czas na sen i zjedzenie śniadania.

Ale to nie przekreśliło szans mamy vlogerki.

Pani Katarzyna ma fajny pomysł na bycie mamą i opowiadanie o swojej relacji z córką. To jest taka opowieść o codzienności, o różnych, często banalnych sprawach, ale przecież cały czas nam towarzyszących. Fajnie, że jest mama, która to pokazuje. Bycie supermamą nie musi oznaczać wielkiego heroizmu? Od matek bardzo dużo się oczekuje. Pewnie każda kobieta to potwierdzi, że każdego dnia musi się sprawdzić na każdym polu, łącząc bycie mamą z pracą, domem i mnóstwem innych rzeczy. Kobiety - i to potwierdzają badania - mają dosyć takiego heroizmu.

I dlatego głosują na mamę vlogerkę?

Ta wygrana jest uhonorowaniem takiej codzienności i trudu bycia mamą każdego dnia. Macierzyństwo w postaci spektakularnych sukcesów dziecka czy superimprezy urodzinowej zdarza się tylko od czasu do czasu.

Pani Katarzyna pokazuje, jak doceniać codzienność i budować relację z córką. Ten vlog istnieje już dobrych kilka lat i jest bardzo ciekawym zapisem, jak zmienia się dziecko, jak córka dojrzewa i z dziecka przeistacza się w nastolatkę, z problemami typowymi dla jej wieku.

Pani Katarzyna uświadamia nam, że za mało czasu spędzamy na po prostu przebywaniu ze sobą?

Często zajmujemy się dziećmi, poprzez odhaczanie kolejnych zadań z nimi związanych. Od wielu już lat dziecko jest inwestycją, którą trzeba rozwijać na wielu płaszczyznach. Wymaga to pracy, czasu i pieniędzy. W efekcie czego nasze dziecko, a i nasze macierzyństwo, zamienia się w korporacyjny wręcz projekt.

Brakuje wspólnego spędzania czasu polegającego po prostu na byciu ze sobą, bez konieczności planowania kolejnych zadań, typu pójdziemy na trampolinę lub pograć w piłkę. Vlog OMatkoiCórko! pokazuje, że takie zwykłe bycie z dzieckiem jest czymś bardzo cennym.

Nicnierobienie jest cenne?

Chcemy razem robić pizzę, to robimy, a jak nie chcemy robić, to sobie leżymy na kanapie. Możemy pogadać, bo ta rozmowa jest bardzo ważna. Ten vlog ujął mnie tym, że nie ma w nim specjalnych fajerwerków. Mama z córką siedzą na kanapie i po prostu rozmawiają ze sobą. Nie jest to sztuczne, czujemy się tak, jakbyśmy przyglądali się zwyczajnej, niewymuszonej rozmowie mamy z córką, w domowych pieleszach. To jest pewnie bliskie wielu kobietom, które też tęsknią za tym.

Partnerem plebiscytu jest:

ZiajaZwyciężczyni plebiscytu otrzyma nagrody:

• zestaw kosmetyków Ziaja z linii Jagody Acai   
kosmetyki Ziaja• zestaw walizek marki Wittchen
walizki Wittchen
 
Zobacz także
Wyniki plebiscytu mamotoja.pl na Supermamę 2019

Wyniki plebiscytu na Supermamę 2019. Kto zdobył ten zaszczytny tytuł?

Agnieszka Oczkowska zwyciężczynią plebiscytu mamotoja.pl na idealną mamę

Agnieszka Oczkowska — mama idealna: „Niech moja historia da siłę innym rodzicom”

kobieta, zmęczenie, pranie, mama

Jak wygląda mama na urlopie wychowawczym

niemowlę, mama, dziecko, noworodek

Jaką jesteś mamą? - test

Przewożenie dziecka w foteliku – wszystko, co musicie wiedzieć (rady eksperta)

plebiscyt na Supertatę 2019
Maciej Wróbel
Aktualności
Rafał Witek - pisze dla dzieci i został Supertatą 2019 [KOMENTARZ SOCJOLOGA]
Co ma w sobie takiego, że pokonał Roberta Lewandowskiego i wiele innych sław? Jest ciepłym człowiekiem, mającym kontakt z dzieckiem - odpowiada socjolog dr Marta Bierca.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '.R1AS2cSD9vI.qt47exnJ2aG7DSBl6xyxv6pmgrgdlD.47', 'uknlosilum', 'lutfqhycghftdggnxngzyvtprpnj']); To była wygrana w pięknym stylu - Rafał Witek pokonał Roberta Lewandowskiego dosłownie na ostatniej prostej . Kapitan polskiej reprezentacji w piłce nożnej prowadził w rankingu prawie przez cały czas trwania plebiscytu mamotoja.pl na Supertatę 2019. Ale finał okazał się niespodzianką pełną emocji. Rafał Witek pokonał nie tylko wybitnego piłkarza, ale i bardzo znanych aktorów - Macieja Stuhra i Marcina Dorocińskiego. Okazał się najlepszy z 9 kandydatów do tytułu. O czym świadczy wygrana pisarza? Czy coś się zmienia w postrzeganiu ojca w polskich domach? Zapytałyśmy o to socjolożkę dr Martę Biercę ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Doktor Bierca specjalizuje się w tematyce przemian, jakie zachodzą w polskich rodzinach, szczególnie w nowych modelach ojcostwa. Niedawno ukazała się jej książka pt. "Nowe wzory ojcostwa w Polsce" , będąca wnikliwą analizą, opartą na badaniach i rozmowach z mężczyznami w naszym kraju. Dla nas wygrana pana Rafała Witka była miłą niespodzianką, a dla Pani? To jest ciekawy wynik, ale i kandydatury też były ciekawe. Był to taki miks bardzo znanych i nieznanych osób, takich przeciętnych-nieprzeciętnych mężczyzn, zmagających się z różnymi problemami, w tym ze zdrowiem dziecka. Wydaje mi się, że pan Witek odstaje od reszty kandydatów swoją działalnością i podejściem do ojcostwa. Co ma w sobie takiego pisarz książek dla dzieci, czego nie ma np. najsławniejszy w Polsce piłkarz? Czytając felietony pana Witka i oglądając jego nagrania na You Tubie, mogę powiedzieć, że bardzo fajnie pisze o swoim ojcostwie. To nie jest nadęty i napompowany ojciec, tylko taki zwyczajny mężczyzna, który...

Supertata 2019
AdobeStock
Aktualności
Wyniki plebiscytu na Supertatę 2019. Kto został tegorocznym laureatem?
Użytkownicy mamotoja.pl wybrali idealnego ojca. Sportowiec, aktor, bloger a może wynalazca? Przekonaj się sam!

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '.R1AS2cSD9vI.qt47exnJ2aG7DSBl6xyxv6pmgrgdlD.47', 'yoktpvsiso', 'carhjlpnubzefzgvksizsjzmfcmb']); Przez ostatni tydzień oddawaliście swoje głosy w naszym plebiscycie. Zdecydowałyście, że tytuł Supertaty 2019 otrzyma Rafał Witek. Pokonał 8 fantastycznych konkurentów. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy, a wam dziękujemy za wszystkie oddane głosy. Wybór Supertaty 2019 Niełatwo było nam wybrać tatusiów do plebiscytu, bo w dzisiejszych czasach ogólnie nie łatwo być ojcem. Choć presja jest ogromna, są to panowie, którzy pokazują, że nawet olbrzymie sukcesy zawodowe nie stoją na przeszkodzie, by jednocześnie być idealnym ojcem.  Wśród inspirujących kandydatów  do tytułu Supertaty znalazły się zarówno bardzo znane osoby: aktorzy, sportowcy, muzyk, bloger, pisarz, jak i do niedawna anonimowy tata - wynalazca. Kto stanął na podium w plebiscycie na Supertatę 2019? Oto jak głosowaliście: 1 miejsce Największą liczbę waszych głosów zdobył  Rafał Witek . Nasz zwycięzca napisał kilkadziesiąt książek dla dzieci, a także jest twórcą opowiadań, wierszy i słuchowisk radiowych. Spod jego pióra wyszyły m.in. „Plaża tajemnic”, „Julka Kulka, Fioletka i ja". Jest tatą10-letniej Mai. Bardzo chętnie odwiedza niewielkie miejscowości, gdzie na spotkaniach z fanami z wielką pasją opowiada o książkach i o tym, jak się je pisze. Wielkie gratulacje za zdobycie tytułu Supertaty 2019! 2 miejsce Robert Lewandowski . Genialnego piłkarza znają nie tylko kibice, jednak trafił do naszego plebiscytu nie jako sportowiec, ale jako tata. Sam przyznaje w wywiadach, że doświadczenie ojcostwa bardzo go zmieniło. Dzięki 2-letniej dzisiaj Klarze popularny napastnik zaczął się więcej uśmiechać, stał się bardziej otwarty na...

Katarzyna Błędowska Supermama 2019
arch. prywatne Katarzyny Błędowskiej
Aktualności
Dwuskładnikowy przepis na bycie Supermamą
Nigdy nie zbywałam córki, zawsze odpowiadałam na każde pytanie - mówi Supermama 2019 Katarzyna Błędowska, zwyciężczyni plebiscytu mamotoja.pl. Ma fantastyczny kontakt z córką, co możecie zobaczyć na ich videoblogu OMatkoiCórko!

Co ma w sobie takiego ta mama, że wygrała plebiscyt mamotoja.pl tak zdecydowaną przewagą głosów ? - zadawałam sobie pytanie. Przyznaję, nie oglądałam jej kanału na You Tubie, chociaż moja córka go śledzi i od czasu do czasu o nim opowiada. Przed rozmową trochę nadrobiłam tę zaległość, ale nadal byłam bardzo ciekawa pani Kasi. Ale żeby się tego dowiedzieć musiałam uzbroić się w cierpliwość - nasza supermama jest bardzo zajęta, prowadzenie videobloga pochłania większość jej czasu. Ale w końcu udało się. „Stawiam na szczerość, nigdy jej nie zbywałam” - Zaskoczyła mnie sama nominacja w waszym plebiscycie, a tym bardziej to, że go wygrałam. Cieszę się niezmiernie, bo to jest ogromne wyróżnienie – mówi Katarzyna Błędowska. Jak przyznaje, dobrze zna nasze pismo „Mamo, To Ja”, gdyż czytała je, jak była w ciąży i w pierwszych latach życia córki Pauliny. Jaki jest „przepis na bycie mamą”? - Od najmłodszych lat stawiałam na szczerość z dzieckiem i nigdy jej nie zbywałam, starając się odpowiedzieć na każde pytanie - mówi mama. I kiedy na przykład córka przynosiła z przedszkola różne informacje na temat „tych spraw”, nigdy nie mówiła do niej: „Och Paulinko, powiem ci o tym, jak będziesz starsza”, tylko odpowiednio do jej wieku starała się ciekawość córki zaspokoić. - I chyba tym zaskarbiłam sobie jej zaufanie – mówi.   „Jestem naprawdę zainteresowana życiem dziecka” Każda mama kocha swoje dziecko, ale trzeba umieć mu poświęcić czas. Jak mówi supermama, to nie jest tylko przeczytanie bajki na dobranoc i zaspokojenie potrzeb fizjologicznych czy materialnych dziecka. W byciu rodzicem chodzi o szczere zainteresowanie życiem dziecka. - Jestem naprawdę zainteresowana jej życiem, Paulina to widzi i dlatego przychodzi do mnie ze wszystkim – opowiada pani Kasia. - Wydaje...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj