Kolonie – nowe ogniska koronawirusa! Zarażeni uczestnicy i opiekunowie
Adobe Stock
Aktualności

Kolonie i obozy – nowe ogniska koronawirusa! Zarażeni uczestnicy i opiekunowie

Coraz więcej osób jest zakażonych koronawirusem, nowe ogniska wirusa pojawiają się też na koloniach i obozach. Zarażeni są zarówno uczestnicy, jak i wychowawcy.

Mimo tego, że zaczęły się już odbywać imprezy, kolonie, obozy - pamiętajmy, że pandemia koronawirusa nadal trwa! W ciągu ostatnich dni wirusa SARS-CoV-2 wykryto u kolejnych osób. Potwierdzono już kilka przypadków zarażenia, jednak nie udało się skontaktować jeszcze ze wszystkimi uczestnikami.

Koronawirus na obozie artystycznym

Koronawirus został wykryty na Obozie Artystycznym w Rabce-Zdroju (5 lipca), podczas którego dzieci mogły rozwijać swoją kreatywność. Wynik dodatni potwierdzono u sześciu osób, są to cztery opiekunki i dwie uczestniczki. Dotyczy to mieszkańców Tarnobrzega, a także dwóch powiatów: kolbuszowskiego oraz tarnobrzeskiego.

„Dwanaście osób zostało objętych kwarantanną i wytypowanych do badań. Do czwartku potwierdzono wynik dodatni u ośmiu osób, sześciu osób z narażenia na terenie powiatu nowotarskiego i dwóch osób z kontaktu w środowisku domowym” - mówi Dorota Gibała, rzecznik prasowy podkarpackiego sanepidu.

Kolejne turnusy odwołane

W trosce o zdrowie wychowawców i uczestników pozostałe turnusy zostały odwołane. „Z wielkim smutkiem muszę Państwa powiadomić o odwołaniu III turnusu Obozów Artystycznych w dniach 19.07-1.08.2020 r., oraz IV turnusu w dniach 2-15.08.2020 r. (...) Zdrowie Państwa dzieci i kadry jest najważniejsze i, mimo że wszyscy czekaliśmy na te Wasze uśmiechy, śpiewy, spotkania to będziemy musieli zaczekać jeszcze kilkanaście kolejnych miesięcy” - powiedział Jarosław Piątkowski, organizator tego wydarzenia.

Kontakt z pozostałymi uczestnikami

Sanepid prosi o pilny kontakt wszystkie pozostałe osoby, które brały udział w I Koncercie Finałowym Ogólnopolskich Obozów Artystycznych w Amfiteatrze w Rabce-Zdroju. One również były narażone na zarażenie koronawirusem. Jeśli należysz do tej grupy – skontaktuj się poprzez adres: nowytarg@psse.malopolska.pl

Koronawirus również na innych koloniach

Niestety, obóz w Rabce-Zdroju nie był jedynym skupiskiem ludzi, gdzie wykryto koronawirusa. Zarażona jest też osoba z personelu kolonii w Poroninie i Murzasichlu na Podhalu. Zgodnie z panującymi zasadami pozostałe osoby przebywają na kwarantannie, testom poddano 84 uczestników, 80 jest zdrowych, czworo jednak nadal czeka na wynik testu. W związku z rosnącą liczbą zakażeń już teraz odwołano Poroniańskie Lato – imprezę, która miała odbyć się w tym roku.

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

Zobacz również:

Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc

Przemoc wobec dziecka na koloniach
Fotolia
Aktualności
Opiekunka znęcała się nad dziećmi z domu dziecka? To miały być wymarzone kolonie!
Opiekunka domu dziecka znęcała się nad dziećmi w czasie kolonii? Interweniował sam Rzecznik Praw Dziecka! Czy kobieta poniesie konsekwencje?

Kilka dni temu na Facebooku zawrzało: na jednym z profili pojawił się szokujący wpis o opiekunce znęcającej się nad dziećmi podczas kolonii. W ciągu kilku dni post udostępniono prawie 30 tys. razy, a sprawą zainteresował się Rzecznk Praw Dziecka Marek Michalak. "Uderzyła go w twarz i wrzuciła pod prysznic..." 20 lipca Mariola Gepfert opublikowała na Facebooku wstrząsający post, w którym opisuje, jak podczas kolonii opiekunka domu dziecka znęcała się nad jednym z wychowanków. "Od kilku lat jeżdżę na różne kolonie i obozy młodzieżowe. W tym roku spotkała mnie przykra sytuacja. Podczas kolonii, wśród 32 uczestników, było 8 osób z domu dziecka im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wojsławicach. Pewnego dnia opiekunka (z ramienia domu dziecka) uderzyła 7-letniego chłopca w twarz , wrzuciła pod prysznic, a następnie położyła go do spania" – opisuje. Ślady na twarzy chłopca zauważyła następnego dnia przy śniadaniu. Kobieta od razu zrobiła chłopcu zdjęcia, nagrała jego wyjaśnienia i zgłosiła się do lekarza, który potwierdził, że ślady na twarzy świadczą o pobiciu. Przeczytaj cały post:   Interwencja Rzecznika Praw Dziecka Jak czytamy na stronie biura Rzecznika Praw Dziecka, Marek Michalak zareagował, jak tylko dowiedział się o sprawie. Rzecznik zwrócił się do Starosty Zduńskowolskiego o sprawdzenie, w jakich warunkach żyją wychowankowie Domu Dziecka im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wojsławicach i czy dzieci, które uczestniczyły w koloniach, otrzymały odpowiednie wsparcie po powrocie z wypoczynku. Dyrektor placówki poinformowała rzecznika, że wychowawczyni, która dopuściła się przemocy wobec dziecka , została odsunięta od pracy z dziećmi, a sprawę bada prokuratura. Ktoś krzywdzi przemoc? Reaguj! Dzieci nie są w stanie się obronić. To, co dla nas jest szokujące i niewłaściwe, dla nich jest codziennością....

Mimo koronawirusa w przedszkolu rodzice nie chcą przebadać dzieci
fot. Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus w przedszkolu, a rodzice nie chcą przebadać dzieci, bo zaplanowali już urlop!
W jednym z przedszkoli został wykryty koronawirus, jednak nie wszyscy rodzice chcą zgodzić się na testy u swoich dzieci. Wyjechanie na urlop okazuje się dla nich ważniejsze?

Na terenie województwa śląskiego w Mikołowie wykryto koronawirusa u trzech osób spośród personelu przedszkola. Mimo tego nie każdy rodzic chciał wyrazić zgodę na przebadanie swojego dziecka. Każdy powinien poddać się testom W takiej sytuacji poddani testom na koronawirusa powinni być wszyscy pracownicy oraz dzieci uczęszczające do przedszkola w Mikołowie. Wydaje się, że zdrowie nasze i innych ludzi w czasie pandemii powinno być dla wszystkich priorytetem. Niestety, nic bardziej mylnego - nie każdy myśli w ten sposób. Na to, by poddać się badaniom, czeka teraz 20 dzieci i 11 osób personelu. Urlop najważniejszy? Rodzice dwójki dzieci nie chcieli zgodzić się na ich przebadanie z powodu... urlopu! Gdyby testy okazały się pozytywne, zgodnie z wprowadzonymi zasadami i przymusem kwarantanny – nie mogliby wyjechać całą rodziną na zaplanowane wakacje. Co na to burmistrz miasta? Wypowiedział się na ten temat burmistrz miasta, który nie krył zdziwienia takim zachowaniem: „Zaskakujący jest fakt, że dwójka rodziców nie chce się zgodzić na badania dzieci w obawie przed utratą możliwości wyjechania na właśnie zaplanowany urlop” – przyznał za pośrednictwem Facebooka Stanisław Piechula. Pokreślił on jednak, że wszystkie działania koordynuje sanepid oraz zachęcił do przestrzegania zaleceń epidemiologicznych. Nieodpowiedzialne zachowanie rodziców Takiej postawie rodzicielskiej dziwi się również Dorota Zawadzka, znana jako Superniania, która całą sytuację podsumowała jedynie kilkoma wymownymi słowami: „Czy ktoś może mi to wyjaśnić? Bo nie pojmuję...”. Ostatecznie okazuje się jednak, że wszystkie dzieci zostaną poddane testom na koronawirusa , a przedszkole zostanie zamknięte aż do czasu otrzymania wyników. Zdania są podzielone W sieci zawrzało od komentarzy dotyczących tego, czy rodzice, którzy nie chcieli przebadać swoich...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj