Przegląd znanych miejsc na Mazurach
adobe stock
Czas wolny

Przegląd znanych miejsc na Mazurach. Gdzie z dzieckiem w czasach koronawirusa?

Mazury to idealne miejsce na wakacje z dziećmi w Polsce. Warmia i Mazury znane są z pięknych jezior i nieskażonej przyrody, dlatego atrakcje, które czekają tam na najmłodszych, są ściśle związane z naturą. Zobaczcie, jak będzie wyglądało korzystanie z kąpielisk w dobie pandemii i którą z miejscowości warto odwiedzić w 2020 roku.

Mazury to raj przede wszystkim dla tych, którzy lubią kąpiele wodne, spływy kajakowe czy rowerki. Wielu ludzi zastanawia się, jak będzie wyglądało korzystanie z mazurskich jezior w dobie pandemii koronawirusa, wszak trudno sobie wyobrazić wakacje na Mazurach bez kąpieli w rozgrzanej słońcem wodzie. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował wytyczne dla kąpielisk, które mają zminimalizować ryzyko zarażenia się COVID-19 i umożliwić plażowanie turystom.

Wakacje na mazurach z dzieckiem w dobie pandemii:

  1. Czy kąpiel w jeziorze jest bezpieczna?
  2. Jak będą wyglądały kąpieliska na Mazurach?
  3. Polecane miejsca na Mazurach z dzieckiem:

Czy kąpiel w jeziorze jest bezpieczna?

Z informacji udzielonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny Pracy kąpiele w jeziorach są bezpieczne. Dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor NIZP-PZHP poinformował, że dostępne obecnie dane nie wskazują na możliwość szerzenia się zakażeń SARS-CoV-2 poprzez wodę w kąpieliskach. Jak uzasadnił: „przypisuje się to głównie bardzo znacznemu rozcieńczeniu cząstek wirusa w wodzie, które jest zdecydowanie większe w porównaniu np. z basenami kąpielowymi”. Mimo iż cząstki wirusa mogą przenikać do wody, to nie są one poprzez nią rozprzestrzeniane i nie powodują zarażeń. 

Jak będą wyglądały kąpieliska na Mazurach?

Zgodnie z wytycznymi GIS-u kąpieliska należy przygotować tak, aby na każdą osobę przypadało co najmniej 6 m kw. powierzchni. Informacja o ograniczeniach i zasadach korzystania z kąpielisk powinna też się znaleźć na tablicy informacyjnej przed kąpieliskiem oraz na stronach internetowych poszczególnych miejscowości, w których znajdują się kąpieliska. Warto wiedzieć, że poza kąpieliskiem obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust. Trzeba również mieć swój sprzęt turystyczny, taki jak maty czy leżaki. Rowerki wodne czy kajaki powinny być starannie dezynfekowane. Najważniejsze, o czym muszą pamiętać wczasowicze, to staranne mycie rąk wodą z mydłem, odkażanie rąk oraz utrzymywanie dystansu społecznego na mazurskich plażach i pomostach. 

Gdzie na Mazury z dzieckiem w 2020?

Wybierając się na Mazury z dzieckiem, warto wziąć pod uwagę miejsca, w których znajdują się największe i najpiękniejsze jeziora w Polsce. Większość z nich jest strzeżona i przygotowana na wizytę najmłodszych. Przedstawiamy te, które zachwycają swoim ogromem, krystaliczną wodą oraz ukształtowaniem. 

Giżycko –  leży nad jeziorami Niegocin, Kisajno, Tajty i Wojsak. Część miasta położona jest na tzw. Wyspie Giżyckiej, z każdej strony otoczona jeziorami i kanałami, co stanowi o wyjątkowości tego miejsca i gwarantuje niezapomniane widoki. Giżycko jest jednym z głównych portów na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i jednym z popularniejszych miejsc wybieranych na wakacje przez rodziny z dziećmi. Oprócz urokliwych kąpielisk Giżycko oferuje najmłodszym także liczne atrakcje:

  • Park Wodny Wilkasy, w którym płytkie baseny sprzyjają nauce pływania pod czujnym okiem rodziców,
  • Park Linowy Wiewióra, zlokalizowany w malowniczym lesie nad jeziorem Popówka Mała, z licznymi przejazdami linowymi oraz basenami,
  • Muzeum Indian, w którym dziecko może poznać kulturę Indian oraz spróbować swoich sił na indiańskiej strzelnicy strzelając z łuku i z wiatrówki czy rzucając włócznią lub tomahawkiem. 


Mikołajki – nazywane perłą Mazur, są położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, nad jeziorami Tałty i Jeziorem Mikołajskim. Mikołajki są uwielbiane przez rodziny z dziećmi, ponieważ oprócz urokliwych kąpielisk, oferują wiele atrakcji zarówno dorosłym, jak i najmłodszym. Do tych najpopularniejszych należą:

  • rejs statkiem po jeziorze Śniardwy (gdzie dziecko może poczuć się niemal jak na morzu),
  • wizyta w Parku Wodnym Tropikana, gdzie w licznych basenach znajdują się kolorowe atrakcje, piaskownica i bajkowe figury,
  • port w Wiosce Żeglarskiej, gdzie możesz nauczyć dzieci, czym są szanty i zobaczyć wszelkiego rodzaju cumujące jachty oraz łodzie,
  • przyrodnicze ścieżki edukacyjne, trasy rowerowe oraz możliwość nauki konnej jazdy.


Mrągowo –  malownicza miejscowość położona nad jeziorem Czos i Juno słynie przede wszystkim z koncertów muzyki country oraz festiwali kabaretowych, jest więc idealna dla tych, którzy poszukują na Mazurach bardziej rozrywki niż odpoczynku. W Mrągowie znajduje się także doskonały punkt widokowy na miasto – jest nim Góra Czterech Wiatrów nad jeziorem Czos (która nie jest wcale oblegana przez turystów). Będąc z dzieckiem w Mrągowie, oprócz obowiązkowego plażowania warto znaleźć też czas na takie miejsca jak: 

  • miasteczko westernowe Mrongoville,
  • park linowy Lemur, z kilkusetmetrowymi trasami o pięciu stopniach trudności,
  • Ekomarina, na której terenie zbudowano plac zabaw dla dzieci z bujakami na sprężynach, huśtawkami, przyrządami do zabaw z wodą, zestawy wspinaczkowe, zjazd linowy oraz park linowy ze skałkami, zjeżdżalnie. Całość znajduje się przy linii brzegowej jeziora, co zapewnia niezapomniane widoki. Ekomarina to także boiska sportowe do siatkówki oraz koszykówki.


Ruciane-Nida – w południowej części Pojezierza Mazurskiego nad jeziorami Nidzkim i Guzianką Wielką, połączonymi zbudowanym w drugiej połowie XVIII wieku Kanałem Nidzkim. Okoliczne kąpieliska charakteryzują się ciepłą temperaturą wody, dzięki czemu są lubiane przez turystów w każdym wieku. Ruciane to także doskonałe miejsce dla miłośników spływów kajakowych i zapalonych żeglarzy, rowerzystów, biegaczy i spacerowiczów niespiesznie kontemplujących przyrodę miejscowej Puszczy Piskiej. Wybierając się z dzieckiem do Rucianego-Nidy warto wybrać się na kajaki osławioną rzeką Krutynią i odwiedzić:

  • Agroturystyczne Gospodarstwo Ekologiczne Majdan,
  • Leśniczówkę Pranie, gdzie znajduje się muzeum poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i organizowane są wydarzenia kulturalne dla dorosłych i dzieci,
  • stadninę koni w Gałkowie, 


Popielno –  znajduje się na Półwyspie Popielniańskim, który otaczają cztery jeziora: Bełdany, Mikołajskie, Śniardwy i Warnołty. Jest szczególnie polecane ze względu na niesamowite widoki. Co roku przyciąga fanów plażowania, rejsów i wycieczek rowerowych. Jedną z atrakcji Popielna jest także muzeum, w którym można zobaczyć starodawne bryczki, powozy i sanie. 

Ostróda – jest położona na Pojezierzu Iławskim nad Jeziorem Drwęckim i przepływa przez nią rzeka Drwęca. Miasto połączone jest kanałowym szlakiem wodnym z Elblągiem. Ostróda jest otoczona licznymi jeziorami. Oprócz Drwęckiego są to:

  • Smordy (jezioro Jakuba)
  • Puzy (jezioro Pauzeńskie)
  • Sajmino (jezioro Kajkowskie)
  • Perskie

Oprócz jezior warto także zobaczyć okoliczną architekturę. Ostródzkie budynki zachwycają swoim eklektyzmem, neogotyk miesza się tu z secesyjnymi kamienicami oraz kościołami w stylu romańskim. Dzieci powinny także:

  • zobaczyć zamek Krzyżacki,
  • wziąć udział w rejsie po Kanale Elbląskim, 
  • odwiedzić muzeum Bitwy pod Grunwaldem. 
Jeśli wybierasz się z dzieckiem na Mazury, pamiętaj, aby dokładnie spakować bagaże, zabrać ze sobą środki przeciwko insektom oraz apteczkę turystyczną. Nie daj się zaskoczyć i bądź przygotowana na każdą ewentualność.

Źródło: wikipedia.pl, mojemazury.pl

Zobacz także:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA