Vigantol krople dla dzieci wycofany ze sprzedaży
Kekyalyaynen, Vitalii/Adobe Stock
Aktualności

Vigantol wycofany: krople z witaminą D dla dzieci znowu wycofane z aptek

To już kolejna seria leku Vigantol, kropli z witaminą D dla niemowląt, wycofana ze sprzedaży w 2022 roku. Jeśli masz w domu krople z tej serii, nie podawaj ich dziecku.

Wniosek o wycofanie preparatu złożył sam producent. Wszystko przez niezgodną ze specyfikacją zawartość substancji czynnej. To druga seria kropli Vigantol wycofana z tego powodu z aptek.

Witamina D dla dzieci - w tranie czy kroplach? Kiedy podawać? [WIDEO]

Vigantol wycofany z aptek: nieprawidłowa zawartość witaminy

Pierwsza seria preparatu, oznaczona symbolem 19KQ193, została wycofana ze sprzedaży 11 marca bieżącego roku. Obecnie wycofywana jest partia Vigantolu oznaczona kodem 20CQ046. Decyzja o zaprzestaniu sprzedaży obu serii została podjęta przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego po tym, jak przedstawiciel firmy P&G Health Germany GmbH złożył wniosek o wycofaniu z rynku najpierw jednej, potem drugiej serii preparatu.

Vigantol to krople dla dzieci z witaminą D. W preparacie substancją czynną jest cholekalcyferol, czyli organiczny związek chemiczny z grupy witamin D. Ułatwia on wchłanianie wapnia i fosforu z pożywienia i wspomaga prawidłowe wysycanie kości wapniem.

Zajrzyj do swojej apteczki

Nie podano do wiadomości publicznej, czy substancji czynnej było za dużo, czy za mało. Wiadomo jedynie, że jej ilość w pierwszej wycofanej serii Vigantolu nie zgadzała się ze specyfikacją leku. Przedstawiciel producenta wnioskował o wycofanie ze sprzedaży także drugiej serii leku i jest to według niego działanie prewencyjne. „Dotyczy wszystkich serii produktu leczniczego Vigantol, również niewykazujących wyników poza specyfikacją” – czytamy w uzasadnieniu decyzji GIF.

Sprawdź, czy masz w domu Vigantol (cholecalciferolum) 500 mcg/ml (20 000 IU/ml) krople doustne, roztwór numer serii 19KQ193 lub 20CQ046 z datą ważności do 2/2025. Jeśli tak, nie podawaj ich dziecku. Możesz produkt zwrócić w aptece.

Źródło: mgr.farm

Piszemy też o:

Witmaina D
AdobeStock
Psychotesty i quizy
Witamina D: Dlaczego jest taka ważna? [QUIZ]
witamina D a COVID
Adobe Stock
Aktualności
Witamina D a COVID – czy jej poziom ma znaczenie podczas zakażenia?
Gorący temat w czasie pandemii: witamina D a koronawirus. Naukowcy twierdzą, że poziom tej witaminy w organizmie może mieć znaczenie dla przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Doniesienia te nie są jednak jeszcze uwzględniane w oficjalnych zaleceniach.

Naukowcy z University of Birmingham pracujący w szpitalu, w którym leczono bardzo dużą grupę chorych na COVID-19, przeprowadzili badania pod koniec pierwszej fali epidemii. Przebadali próbki krwi pobrane od blisko 400 pracowników (lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, laborantów, sekretarek) szpitala University Hospitals Birmingham NHS Foundation Trust. Przebadano je na obecność przeciwciał SARS-CoV-2 oraz w kierunku poziomu witaminy D w organizmie. Poziom witaminy D a COVID Po przeanalizowaniu uzyskanych wyników okazało się, że wśród osób, u których stwierdzono niedobory witaminy D , aż 72 proc. miało we krwi przeciwciała SARS-CoV-2, co oznacza, że przeszły infekcję koronawirusem . Wśród osób z prawidłowym poziomem witaminy D, 51 proc. miało we krwi przeciwciała. Na tej podstawie wysnuto wniosek, że niedobór witaminy D w organizmie może zwiększać podatność na koronawirusa . Badania te zostały opublikowane w październiku bieżącego roku. Poziom witaminy D a koronawirus Nie są to jedyne badania, które pokazują, że poziom witaminy D może wpływać na ryzyko zakażenia i ryzyko cięższego przebiegu COVID-19 . We wrześniu 2020 światło dzienne ujrzały badania amerykańskie. Przeprowadzili je naukowcy z University of Chicago Medicine, którzy odkryli, że niski poziom witaminy D zwiększa podatność na koronawirusa . Szacuje się, że na świecie miliard ludzi może mieć niedobór witaminy D. W Polsce nawet 90 proc. społeczeństwa może mieć jej niedobór. Z kolei specjaliści z Boston University School of Medicine zaobserwowali, że osoby, u których stwierdzono ilość witaminy D na poziomie nie mniejszym niż 30 ng/ml 25-hydroksywitaminy D, znacznie rzadziej ciężko przechodziły zakażenie koronawirusem – rzadziej miały duszności, traciły przytomność i były niedotlenione, rzadziej też umierały. Wpływ witaminy D na COVID-19 Specjaliści podejrzewają, że...

Witamina D
Fotolia
Żywienie
W jakich produktach jest witamina D? 
W jakich produktach znajdziemy witaminę D? Występuje w żywności w małych ilościach, głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Produkty bogate w witaminę D mogą znacząco zmniejszyć np. ryzyko cukrzycy ciążowej lub objawy alergii. Odpowiedni poziom tej witaminy może także łagodzić przebieg COVID-19!

Witamina D jest przede wszystkim wytwarzana w skórze pod wpływem słońca, ale ma ona także swoje źródła pokarmowe. Gdzie w jedzeniu znajdziemy witaminę D? Głównie w tłustych rybach morskich i nabiale. Dieta zapewnia jednak tylko ok. 20 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Produkty bogate w witaminę D Witaminę D znajdziesz w jedzeniu, ale bez odpowiedniej ekspozycji na słońce nie wystarczy to do pokrycia dziennego zapotrzebowanie. Najwięcej witaminy D znajdziesz w następujących produktach: tłuste ryby morskie (śledź, łosoś, makrela) tran jajka (żółtko) wątróbka. Pamiętaj! Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dlatego, żeby ją przyswoić z jedzenia, musisz spożywać je z tłuszczami.  W czym jest najwięcej witaminy D? Najwięcej witaminy D można znaleźć w tłustych rybach morskich . Najlepiej, by były przygotowane na parze lub pieczone, gdyż smażenie niszczy witaminę D. Które ryby warto wybierać? Najwięcej znajdziemy w świeżym węgorzu, śledziu w oleju, czy łososiu. Warto jeść także śledzie marynowane, sardynki, makrele, tuńczyka. Witamina D w tranie Tran to nic innego tylko płynny tłuszcz, który produkowany jest z wątroby dorsza lub innych ryb dorszowatych. Czasem pod tą nazwą może kryć się również tłuszcz pochodzący z innych gatunków ryb lub ssaków (produkuje się go np. z wątroby i tkanki tłuszczowej wielorybów). Źródło pochodzenia sprawia jednak, że ma on inny skład i właściwości niż tran tradycyjny. Pamiętaj, że stosowanie tranu u dzieci poniżej 3. roku życia trzeba zawsze konsultować z pediatrą. Tłuszcz rybi zawiera cenne kwasy tłuszczowe omega-3 , ale również witaminy A i D. Te zaś gromadzą się w organizmie i łatwo je przedawkować. Jedzenie zawierające witaminę D Witaminę D w mniejszych ilościach znajdziesz również w:  żółtym serze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj