Matka zabiła dzieci
Fotolia
Aktualności

Lubin: Matka zabiła dwójkę dzieci, sama próbowała popełnić samobójstwo

Nie żyje 13-miesięczne niemowlę i 12-letnia dziewczynka. Matka jest w ciężkim stanie szpitalu. Jak doszło do tego tragicznego zdarzenia i czy można było mu zapobiec?

Zwłoki małego dziecka znaleziono w mieszkaniu przy ulicy Cedrowej w Lubinie. Nastolatka i jej mama w ciężkim stanie trafiły do szpitala. Dziewczynki nie udało się uratować. Z nieoficjalnych informacji wynika, że kobieta miała problemy psychiczne. Jak doszło do tego tragicznego zdarzenia i czy można było mu zapobiec?

Rodzinna tragedia

Lubińscy policjanci pod nadzorem prokuratora zabezpieczają ślady w mieszkaniu i ustalają okoliczności tego zdarzenia. Ze zgłoszenia wynikało, że panie z miejskiego ośrodka pomocy społecznej i mężczyzna, który zamieszkiwał w tym lokalu, nie mogą dostać się do środka. Gdy policji udało się dostać do lokalu, zastali drastyczny widok. 13-miesieczne niemowlę nie żyło, a dziewczynka i kobieta miały poważne rany kłute. Niestety po przewiezieniu do szpitala dziewczynka zmarła. Kobieta w stanie ciężkim nadal przebywa w szpitalu. Lekarze walczą o jej życie. Pilnują jej także policjanci. Pod uwagę brane są różne hipotezy. Najbardziej prawdopodobna wydaje się, być ta, że 40-latka chciała zabić swoje dzieci, a następnie popełnić samobójstwo. Policja jeszcze tej wersji nie potwierdziła.

O psychikę matki należy dbać

Choć policja jeszcze wyjaśnia okoliczności tego tragicznego zdarzenia, z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że w ostatnim czasie kobieta miała problemy psychiczne. Bez względu na to, co wykaże śledztwo, ta historia powinna nam przypomnieć, jak niezwykle ważne jest zdrowie psychiczne każdej matki. Niestety nadal temat depresji jest tematem tabu. Co więcej, nie zawsze świeżo upieczone mamusie zdają sobie sprawę ze swojego stanu lub nie chcą się przyznać do swojej "słabości".

Przeczytaj rozmowę o depresji poporodowej

Najczęściej mamusie borykają się z przygnębieniem poporodowym znanym jako "baby blues", które występuje 3-5 dni po porodzie, zwykle przemija po 2-3 dniach i nie wymaga leczenia. Jednak to nie jedyne problemy, z jakimi mogą borykać się świeżo upieczone mamy. 6-8 tygodni po porodzie może wystąpić depresja porodowa, która jest już poważniejszym stanem. Oprócz drażliwości i złych myśli o sobie jako matce mogą się pojawić np. myśli samobójcze lub chęć wyrządzenia krzywdy dziecku. Statystycznie większość samobójstw młodych mam wynika jednak z psychozy poporodowej, o której mało kto słyszał. Cierpią na nią zaledwie dwie panie na 1000 rodzących i jest bardzo silnym zaburzeniem psychicznym, stwarzającym zagrożenie zarówno dla życia i zdrowia matki, jak i dziecka. Niektórzy specjaliści uważają, że na depresję czy psychozę po porodzie najbardziej narażone są bardziej mamy, które już wcześniej miały problemy ze zdrowiem psychicznym.

Mama pod szczególnym nadzorem

Zarówno w przypadku "baby blues", jak i depresji, czy psychozy poporodowej, ważną rolę odgrywa rodzina. Najbliżsi powinni obserwować zmiany zachodzące w jej zachowaniu młodej mamy i reagować. Kobieta zaraz po porodzie potrzebuje dużo wsparcia ze strony rodziny (zarówno wsparcia emocjonalnego, jak i w wykonywaniu obowiązków). Warto rozmawiać jeszcze przed porodem, tak by każdy członek rodziny miał świadomość o takich problemach świeżo upieczonych mam. Przełomem w podejściu do depresji poporodowej w Polsce mają być nowe badania przesiewowe dla mam. Test Becka to 21 pytań wielokrotnego wyboru - m.in. o odczuwanie przyjemności i smutku, samoocenę, poczucie winy, zainteresowanie światem zewnętrznym, myśli samobójcze. Prawdopodobnie panie, które urodzą w 2019 roku, będą taki test wykonywały trzykrotnie - w pierwszym trymestrze ciąży, miesiąc przed planowanym porodem oraz miesiąc po porodzie. Test taki będzie zlecał lekarz prowadzący ciążę i w zależności od wyniku będzie zobowiązany skierować pacjentkę do psychiatry. Choć kobieta nie będzie miała obowiązku stawić się u specjalisty, da jej to wiedzę o jej stanie.

Czy lekarz w trakcie ciąży lub po porodzie rozmawiał z Wami o depresji poporodowej? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: pap.pl, polsat.pl

Zobacz także:

Paulina Sykut-Jeżyna o baby blues po narodzinach córeczki

Depresja poporodowa, baby blues, połóg, zaburzenia nastroju, miłość do dziecka, relacje w rodzinie, noworodek, macierzyństwo
Fotolia
Połóg
Jak nie pomylić baby bluesa z depresją poporodową
Zamiast radości po narodzinach dziecka czujesz smutek, niepokój i lęk – tak może objawiać się baby blues, ale także choroba, jaką jest depresja. Zapamiętaj bardzo ważne różnice między nimi, aby pomóc sobie lub innym.

Co czujesz po narodzinach dziecka? Baby blues: zamiast się cieszyć, czujesz się bezradna i przytłoczona nowymi obowiązkami, smutna. A dziecko staje ci się niemal obojętne. Nie rozumiesz, dlaczego płacze , nie wiesz, jak je uspokoić, sama często płaczesz, dochodzisz do wniosku, że nie potrafisz się nim opiekować i wyrokujesz, że nie nadajesz się na matkę.  Depresja poporodowa:  początek depresji poporodowej może być podobny do baby bluesa. Młoda mama, które świetnie zadebiutowała w nowej roli, zaczyna odczuwać, że dziecko zabrało jej radość i siły. Może cierpieć na bezsenność i utratę apetytu. Budzi się zmęczona i zniechęcona. Czuje się winna, ponieważ częściej niż miłość , odczuwa irytację i złość do dziecka albo nadmierny lęk o nie. Mogą pojawiają się natrętne, agresywne myśli skierowane przeciwko niemowlęciu.  Kiedy się pojawia?  Baby blues: od urodzenia dziecka i trwa przez kilka dni lub tygodni. Zwykle sam ustępuje. Depresja poporodowa: może wystąpić od razu po porodzie albo po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od rozwiązania, gdy dobrze radząca sobie dotychczas młoda mama nagle staje się zmęczona dzieckiem, przygnębiona, nieszczęśliwa.  Jak często się zdarza? Baby blues: nie jesteś ze swoimi uczuciami osamotniona – takiego rozchwiania emocjonalnego doświadcza prawie 80 proc. kobiet. Depresja poporodowa: na szczęście  dotyka młode mamy rzadziej (choć wcale nie tak rzadko!), cierpi na nią około 10-15 proc. kobiet.  Co pomoże się z nimi uporać?  Baby blues: wsparcie partnera i rodziny – aby mogli ci pomóc, powinni wiedzieć, co teraz czujesz, więc nie wahaj się mówić o swoich problemach. Wypłakuj się w rękaw przyjaciółce, korzystaj z telefonów zaufania i grup wsparcia dla młodych mam . Proś o pomoc w codziennych obowiązkach....

policja
Fotolia
Aktualności
Ciała noworodków znalezione na balkonie. Matka umiera w szpitalu. Dlaczego doszło do dramatu?
Szokującego odkrycia dokonali iławscy policjanci. W jednym z mieszkań na balkonie znaleziono zwłoki dwóch noworodków. Policję zawiadomił szpital. Zobacz dlaczego

@page { margin: 2cm } p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120% } a:link { so-language: zxx } Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o tym, że karetką pogotowia do szpitala została przywieziona w stanie krytycznym 35 – letnia kobieta. Po wykonaniu badań lekarze ustalili, iż mieszkanka Iławy prawdopodobnie urodziła dziecko . Do jej mieszkania wysłano policjantów, którzy na balkonie ujawnili dwa martwe noworodki. - Na miejsce została skierowana grupa dochodzeniowo-śledcza wraz technikiem kryminalistyki, którzy pod nadzorem prokuratora wykonywali czynności wyjaśniające sprawę – informuje portal Babyonline.pl mł. asp. Joanna Kwiatkowska, rzecznik iławskiej policji. Dziś rano iławscy policjanci zostali poinformowani, że 35 – letnia matka dzieci zmarła. Jej ciało oraz zwłoki noworodków zostały zabezpieczone w celu wykonania dalszych czynności patomorfologicznych.  Policjanci pod nadzorem prokuratora będą teraz ustalać dokładne   okoliczności tego tragicznego zdarzenia. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że kobieta osierociła piątkę dzieci. *** Za każdym razem nas to zasmuca, szokuje. Dlaczego dochodzi do takich sytuacji? Nikt nie widzi, nikt nie słyszy? 

Depresja okołoporodowa
AdobeStock
Aktualności
Nowe rekomendacje dotyczące depresji okołoporodowej
Niestety większość przypadków depresji ciążowej czy poporodowej nie jest diagnozowana. Czy dzięki nowym wytycznym poprawi się jakość opieki nad kobietami w ciąży i w połogu?

Ciąża wydaje się najszczęśliwszym okresem w życiu kobiety, jednak dla wielu pań bywa też horrorem z powodu obniżonego samopoczucia lub depresji. Badania pokazują, że zasięg problemu jest olbrzymi. AAP, czyli Amerykańska Akademia Pediatryczna opublikowała w grudniu nowe rekomendacje dotyczące depresji okołoporodowej (depresji prenatalnej i poporodowej). Także w Polsce od 2019 roku zmieni się profilaktyka depresji u kobiet w okresie okołoporodowym. Czy mamom nareszcie będzie łatwiej? Bez wsparcia i pomocy Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu całego życia na depresję choruje kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiety. Problem szczególnie często dotyka pań spodziewających się dziecka. Zazwyczaj za wahania nastroju obwinia się „ciążowe hormony”, jednak żadne badania jednoznacznie tego nie potwierdziły. Natomiast, jak wynika z badań brytyjskich naukowców,  aż jedna na cztery kobiety ma problemy ze zdrowiem psychicznym w czasie ciąży. Ostatnie badania wykazały, że aż połowa kobiet cierpiących na depresję nie jest diagnozowana. Co gorsza, znaczna liczba osób, u których zdiagnozowano depresję, nie jest odpowiednio leczona. Choć o depresji wiemy wiele, wciąż za mało się o niej mówi.   Zauważyć problem - zmiany od 2019 roku! Osoba dotknięta depresją poporodową nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że wymaga pomocy. Czasem nie ma siły o nią prosić, wstydzi się, że nie radzi sobie w nowej sytuacji lub obwinia o to, że jest złą matką. Dlatego tak ważna jest rola osób trzecich. Bliska rodzina czy partner powinni mieć świadomość, na jakie symptomy zwrócić uwagę i nie bać się szukać pomocy u specjalisty. Poprzedni Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak, niejednokrotnie apelował, by położne środowiskowe, które mają największy kontakt z matkami zaraz po porodzie, zwracały...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj