Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Mama Ginekolog: „Nie bójcie się szczepień, bójcie się powikłań”
instagram Mama Ginekolog/Adobe Stock
Aktualności

Mama Ginekolog: „Nie bójcie się szczepień, bójcie się powikłań”

Nicole Sochacki-Wójcicka, znana jako Mama Ginekolog, gorąco zachęca kobiety do szczepień przeciw COVID-19. „Jeżeli planujecie ciążę – szczepcie się, jeżeli jesteście w ciąży – szczepcie się”.

Lekarka nagrała filmik, w którym przekonuje, że  bezpieczeństwo kobiet w czasie pandemii gwarantują wyłącznie szczepionki.

Szczepienia – fakty i mity. Jak zapewnić dzieciom najlepszą ochronę?

Nicole Sochacki-Wójcicka: „Jestem absolutnie za szczepieniami”

Mama Ginekolog ma świadomość, że wiele osób zalicza się do grona tzw. koronasceptyków. Ostatnio zdumiało ją, że koronasceptykiem jest jej ulubiony piosenkarz. Według Nicole Sochacki-Wójcickiej najbardziej niepokojące jest jednak to, że w groźne powikłania po COVID-19 nie wierzą również kobiety. I przekonuje, że to może być niebezpieczne zwłaszcza dla przyszłym mam.

Mama Ginekolog: „Szczepienia to dobro”

Zdaniem lekarki kwestia konieczności szczepień nie podlega żadnej wątpliwości: „O wielu rzeczach można dyskutować, natomiast kwestia tego, że szczepienia to dobro i że wszyscy powinniśmy się szczepić dla dobra społeczeństwa – jest dla mnie oczywista”.

Mama Ginekolog podkreśla, że szczepionki są zalecane zarówno kobietom, które planują ciążę, jak i tym, które już spodziewają się dziecka. Nie kryje, że lekarze nieustannie diagnozują  wiele powikłań u pacjentek, które zachorowały na COVID-19. Bardzo trudny bywa również sam przebieg choroby.

„Nie bójcie się szczepień, bójcie się powikłań” – apeluje Nicole Sochacki-Wójcicka.

Źródło: Fb/Mama Ginekolog

Zobacz także:

wysypka long covid u dzieci
Instagram
Zdrowie
Długi COVID u dzieci: nietypowe objawy nawet miesiące po zakażeniu. Jak rozpoznać? (ZDJĘCIA)
Coraz więcej dzieci choruje na COVID-19, w tym na wariant Delta, a po zakażeniu koronawirusem cierpi na uciążliwe dolegliwości nawet przez wiele miesięcy. Tzw. długi COVID u dzieci daje wiele objawów, m.in. różnego rodzaju wysypki, wypryski, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i brzucha, a nawet stany depresyjne. Jak rozpoznać długi COVID u dzieci?

Eksperci nie mają wątpliwości, że tzw. długi COVID nie omija dzieci. Niestety, za sprawą bardziej zaraźliwej odmiany koronawirusa – wariantu Delta – najmłodsi chorują ciężej niż jeszcze kilka miesięcy temu, a groźne objawy coraz częściej utrzymują się u nich tygodniami. Brytyjska organizacja Long Covid Kids dzieli się badaniami na temat powikłań po COVID-19 u dzieci. Niektóre zdjęcia dziecięcych wysypek, krwiaków i spuchniętych kończyn budzą grozę. Co to jest długi COVID u dzieci? Długi COVID u dzieci to szereg objawów utrzymujących się przez 3 lub więcej miesięcy po zakażeniu koronawirusem. Z powodu nowych mutacji koronawirusa dzieci coraz rzadziej przechodzą zakażenie bezobjawowo lub łagodnie. Częściej też pojawia się u nich zespół PIMS-TS oraz tzw. długi COVID u dzieci, nazywany również syndromem long COVID. Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego z kwietnia 2021 r. 9,8 proc. dzieci w wieku 2-11 lat i 13 proc. w wieku 12-16 lat zgłaszało co najmniej jeden z objawów pocovidowych utrzymujący się przez 5 tygodni po zakażeniu koronawirusem. Do podobnych wniosków doszli badacze ze Szpitala Uniwersyteckiego Gemelli w Rzymie: ze 129 dzieci w wieku 6-12 lat ponad jedna trzecia miała 1 albo 2 objawy utrzymujące się przez 4 miesiące lub dłużej po zakażeniu, a jedna czwarta miała 3 lub więcej objawów. Wiadomo też, że długi COVID częściej dotyka dzieci starsze (12-18 lat) niż młodsze (5-6 lat). Te badania i dane całkowicie przeczą spekulacjom, jakoby choroba COVID-19 nie była groźna dla dzieci. Długi COVID u dzieci: objawy Objawy, które wywołuje długi COVID u dzieci, mogą występować nawet tygodnie lub miesiące po zakażeniu i bywają bardzo uciążliwe. Wśród najczęstszych dolegliwości wymienia się: osłabienie (87 proc.), bóle głowy (78 proc.), bóle brzucha (75 proc.), bóle mięśni i stawów (60 proc.)...

kiedy szczepienia 5-latków na COVID
Adobe Stock
Aktualności
Kiedy szczepienia na COVID dzieci po 5. roku życia?
Szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna dla dzieci w wieku 5-11 lat. Pfizer i BioNTech twierdzą, że ich preparat można podawać też dzieciom z tej grupy wiekowej. Kiedy więc zaszczepimy pięciolatki?

Pfizer zapowiedział, że będzie starał się o uzyskanie zgody na podawanie szczepionki młodszym dzieciom, czyli tym w grupie 5-11 lat. Aby tak się stało, musi złożyć pełną dokumentację dotyczącą bezpieczeństwa stosowania preparatu w tej grupie wiekowej w Europejskiej Agencji Leków. Procedura może trwać, ale już mówi się o konkretnych terminach. To dobra wiadomość, bo objawy Delty u dzieci zaczynają pojawiać się w coraz większej liczbie szkół. 5-latki pod igłę już tej jesieni? Optymistyczna dla producenta szczepionki prognoza mówi o tym, że zgoda na szczepienie 5-latków zostanie wydana bardzo szybko, co pozwoli podawać ją nawet już od listopada. Jeśli tak szybki termin będzie nieosiągalny, może nastąpić to pod koniec 2021 roku lub później. Wiele zależy od tego, czy Pfizer najpierw złoży dokumentację w USA, czy w Europie. Jeśli zdecyduje się na USA, uzyskanie europejskiej zgody nastąpi później. Od złożenia dokumentacji zwykle na decyzję trzeba czekać ok. 30 dni. Jak testowano szczepionkę na dzieciach? Pfizer i BioNTech w ramach badań podawały szczepionkę dzieciom z grupy wiekowej 5-11 lat. Dzieci przyjęły dwie dawki po 10 mikrogramów w odstępie 21 dni. To mniejsza dawka niż w przypadku starszych grup wiekowych – dorosłym podaje się 30 mikrogramów. Oba koncerny informują, że preparat był dobrze tolerowany przez dzieci i powodował „silną neutralizującą odpowiedź przeciwciał”. Jeśli chodzi o skutki uboczne, to były one „ogólnie porównywalne do tych obserwowanych u uczestników w wieku od 16 do 25 lat”. Najczęściej pojawiały się: ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, ból głowy, dreszcze i gorączka. Testy na młodszych dzieciach są w toku Ten sam preparat jest także w fazie testów na młodszych dzieciach, które podzielono na dwie grupy wiekowe: 6 miesięcy-2 lata oraz 2-5 lat. Do badań rodzice zgłosili 4,5 tysiąca dzieci...

szczepienie covid ciąża
Adobe Stock
Aktualności
Szczepienie na COVID w ciąży – aktualne zalecenia
Szczepienia przeciwko COVID są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Co więcej, eksperci wręcz zalecają to szczepienie ciężarnym. Opierają się na badaniach, które nie wykazały powikłań po szczepieniu ani u kobiet, ani u ich dzieci.

Szczepienie przeciwko COVID w ciąży to temat często poruszany w dyskusjach i budzący dużo wątpliwości. Z drugiej strony ciężarne mogą ciężej przechodzić COVID-19 niż inni, zdarzają się też przypadki śmiertelne wśród ciężarnych zakażonych koronawirusem. Eksperci mają mocne naukowe podstawy, z których wynika, że ryzyko związane z podaniem szczepionki jest o wiele niższe niż to związane z ciężkim przebiegiem COVID-19 u ciężarnych. I na tym opierają swoje rekomendacje. Spis treści: Czy w ciąży należy szczepić się przeciwko COVID? Szczepienie na COVID w ciąży – zalecenia Korzyści ze szczepień ciężarnych na COVID Kiedy się szczepić w ciąży na COVID i jaką szczepionką Karmienie piersią a szczepienie na COVID-19 Czy w ciąży należy szczepić się przeciwko COVID? Szczepienie na COVID-19 wzbudza kontrowersje wśród ciężarnych i ich rodzin, ale nie wśród większości lekarzy. Specjaliści w różnych krajach zalecają to szczepienie ciężarnym.  Szczepienia na COVID w ciąży zalecają przede wszystkim WHO, a u nas w kraju Eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiN). W Stanach Zjednoczonych szczepienie jest zdecydowanie polecane przez  aż trzy instytucje medyczne – Centers for Disease Control and Prevention (CDC), American College of Obstetricians and Gynaecologists (AGOG) i Society for Maternal-Fetal Medicine. Aktualne stanowisko amerykańskiego CDC opiera się na wynikach obszernych badań nad bezpieczeństwem i skutecznością preparatów Pfizer i Moderna u ciężarnych. Badania prowadzono w USA przez 11 tygodni (od 14 grudnia 2020 roku do 28 lutego 2021 roku). Przeanalizowano w nim stan zdrowia prawie 36 tysięcy zaszczepionych ciężarnych kobiet w wieku 16-54 lata. Nie stwierdzono żadnych poważnych skutków ubocznych po podaniu szczepionki, poza miejscowym bólem w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz