ministerstwo zdrowia chce promować karmienie piersią
AdobeStock
Aktualności

Ministerstwo Zdrowia ma nowy sposób na zachęcanie do karmienia piersią!

Jeśli będziesz rodzić pod koniec maja, niewykluczone, że ta inicjatywa trafi do ciebie. Pytanie tylko, czy skorzystasz?

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią w tym roku wypada w ostatnim tygodniu tego miesiąca: 26 maja-1 czerwca i resort zdrowia wpadł na pomysł, jak jeszcze bardziej zachęcić do tego młode mamy. Inicjatywa może wzbudzić mieszane uczucia, gdyż kobiety w Polsce i tak czują presję związaną z karmieniem naturalnym. 

Body będzie przypominać, co jest najlepsze dla dziecka

Ministerstwo Zdrowia chce z tej okazji rozdawać dziecięce body z napisem promującym karmienie piersią. Ubranka trafią do 40 szpitali położniczo-ginekologicznych w całym kraju. "Chcemy podarować pacjentkom upominek, który będzie przypominał, jak ważne dla zdrowia zarówno dziecka, jak i mamy jest karmienie piersią" - mówi wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Body będzie zawierać dwustopniową regulację rozmiaru, wygodne zapięcie kopertowe i wywijane mankiety. Zostało uszyte w Polsce oraz wykonane przy użyciu bezpiecznych dla niemowląt, certyfikowanych dzianin i farb do nadruków.

 WHO: 6 miesięcy karmienia piersią to minimum 

Przy okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią resort zdrowia przypomina, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bardzo zaleca karmienie naturalne. Według WHO, niemowlę powinno być karmione wyłączne mlekiem mamy do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia. Po tym czasie należy w diecie dziecka wprowadzać inne pokarmy, przy zachowaniu kontynuacji karmienia piersią aż do ukończenia drugiego roku życia i dłużej.

Ministerstwo Zdrowia planuje w maju ogłosić konkurs na realizację zadań z zakresu upowszechniania karmienia piersią w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Obejmą one między innymi szkolenia kadr medycznych.
Resort zdrowia będzie także ogłaszać nowe konkursy na dofinansowanie sprzętu niezbędnego do funkcjonowania banków mleka kobiecego, w ramach Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem" na lata 2017-2021.

Od stycznia 2019 roku w Polsce mają obowiązywać nowe standardy opieki okołoporodowej. Według projektu, który jest na  etapie społecznych konsultacji, nowe standardy będą kładły nacisk na karmienie piersią. Już w czasie ciąży kobiety będą zachęcane do karmienia naturalnego, a po porodzie będą mieć zapewnioną pomoc laktacyjną. Preferowanym sposobem karmienia dziecka będzie karmienie mlekiem mamy. Jeśli to się nie uda – odciągniętym pokarmem mamy. Jeśli to również nie będzie możliwe: mlekiem z banku kobiecego mleka. Jeśli to też będzie niemożliwe – mlekiem modyfikowanym.

A wy jak się zapatrujecie na plany ministerstwa promowania karmienia naturalnego? Jesteście za czy przeciw? Wyraźcie swoje zdanie w komentarzach!

Źródło: rynekzdrowia.pl

Zobacz też:

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Czy długie karmienie piersią jest niezdrowe dla dziecka?
Dzieci długo karmione piersią są bardziej lękliwe i niezdrowo przywiązane do matki? Sprawdź, czy to prawda i obal z nami 6 mitów na temat karmienia piersią.

Karmienie piersią to nie tylko zaspokojenie potrzeb fizjologicznych dziecka, ale także budowanie z nim więzi – tej szczerej, mocnej, wyjątkowej i jedynej. Na temat karmienia naturalnego krąży jednak wiele mitów i „złotych porad”. Jedno jest pewne – pierś mamy, oprócz pokarmu, daje maluchowi ukojenie, spokój i poczucie bezpieczeństwa. To chyba w karmieniu piersią, po zaspokojeniu głodu, jest najważniejsze. 6 mitów na temat karmienia piersią Mit 1. Dzieci długo karmione piersią są bardziej lękliwe. Nie jest prawdą, że dzieci długo karmione piersią są bardziej lękliwe lub niezdrowo przywiązane do matki w porównaniu z rówieśnikami wcześniej odstawionymi od piersi. Długie karmienie piersią (dłuższe niż rok) według zaleceń psychologicznych i medycznych jest korzystne dla dziecka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie piersią nawet w 2. i 3. roku życia dziecka. Karmienie piersią w dużym stopniu zapobiega wielu chorobom i zwiększa odporność dziecka. Jest więc najlepszą i najtańszą formą profilaktyki zdrowia. Mit 2. Długie karmienie piersią jest obsceniczne. To argument często wysuwany przez przeciwników karmienia naturalnego. Pytanie tylko dla kogo i dlaczego? Czy najbardziej naturalna czynność i więź mogą być obsceniczne? Na szczęście wiele akcji społecznych promujących karmienie naturalne, takich jak np. Love&Care – kampania edukacyjna Global Cosmed Group, właściciela marki Bobini Baby wspierająca rodzicielstwo bliskości, powoli zmienia pogląd społeczeństwa na tę kwestię. Mit 3. Dziecko długo karmione piersią trudniej od niej odstawić. Tak naprawdę w tej kwestii wiele zależy od charakteru dziecka. Dzieci bardzo wrażliwe mogą mieć z tym ogromny problem niezależnie od wieku, inne szybko przejdą nad tym do porządku dziennego. Poza tym my, mamy, znamy przecież wiele sposobów na to, jak pomóc maluchowi...

Standardy okołoporodowe
AdobeStock
Aktualności
Zmiany dla młodych mam: Czy będzie obowiązek karmienia piersią?
Nowe standardy okołoporodowe wzbudzają wiele emocji. Zdaniem wielu osób, zamiast pomóc, po raz kolejny ograniczą prawa kobiet.

Ministerstwo Zdrowia powołało zespół ekspertów, który opracował nowe standardy okołoporodowe, które już wkrótce wejdą w życie. Najwięcej emocji wzbudzają nakazy, które zostaną narzucone na przyszłe mamy . Czy taki przymus faktycznie przysłuży się kobietom i ich dzieciom? Nowe obowiązkowe badania dla kobiet Ponieważ wzrasta ilość kobiet, które mają problemy emocjonalne po porodzie, wprowadzony ma być nowy przesiewowy test dla mam. Lekarz prowadzący ciążę zapyta m.in. o odczuwanie przyjemności i smutku, samoocenę, poczucie winy, zainteresowanie światem zewnętrznym, myśli samobójcze. Przyszła mama będzie musiała wykonać taki test trzykrotnie. Pierwszy raz w okolicy dwunastego tygodnia ciąży, potem - w okolicy dwudziestego siódmego tygodnia ciąży. I po raz ostatni już po porodzie. Test taki będzie zlecał lekarz prowadzący ciążę i w zależności od wyniku będzie zobowiązany skierować pacjentkę do psychiatry . Kobieta nie będzie miała obowiązku stawić się u specjalisty. Jednak więcej wątpliwości wzbudza fakt, że w Polsce do specjalistów się... czeka i to nie krótko. Czy kobieta, która przymusowo wykona taki test i dostanie skierowanie do psychiatry, uzyska jakąkolwiek pomoc? Mam szczerą nadzieję, że tak. Dzięki tej zmianie pojawia się duża szansa na podniesie świadomości na temat depresji poporodowej , o której nadal zbyt mało się mówi. Mam także nadzieję, że wszystkie kobiety, które będą potrzebowały pomocy szybko ją uzyskają. Teraz niestety jest bardzo mało specjalistów, a na wizytę czeka się kilka miesięcy. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej, psychiatrów aktywnych zawodowo jest w Polsce około 3,5 tys, według danych NFZ - około 4 tys. Więcej w naszym kraju jest psychologów, bo 18 tys., ale na wizytę u nich czeka się jeszcze dłużej, bo aż pół roku. Psychoterapeuci z powodu niedostatecznego finansowania dostępni są głównie w ramach...

Etapy porodu
AdobeStock
Aktualności
Będą nowe standardy okołoporodowe. Co i kiedy się zmieni?
Ministerstwo Zdrowia powołało zespół ekspertów, który pół roku temu rozpoczął prace nad nowymi standardami okołoporodowymi. Zmiany miałby obowiązywać już od przyszłego roku. Sprawdź, co się zmieni.

Pod koniec 2016 roku ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł bez zapowiedzi i konsultacji zadecydował o likwidacji tzw. standardów opieki okołoporodowej. Zgodnie z nowelizacją standardy traciły rangę obowiązującego prawa, a miały jedynie stanowić sugestię, do której ordynator danego szpitala mógł, ale nie musiał się zastosować. Ostatecznie w reakcji na ostrą krytykę, która spadła na Radziwiłła Ministerstwo Zdrowia powołało zespół ekspertów , który pół roku temu rozpoczął prace nad nowymi standardami okołoporodowymi. Planowanych zmian jest sporo. Ciąża pod specjalnym nadzorem? Do standardów okołoporodowych ma zostać wpisane nowe przesiewowe badanie dla mam. Test Becka to 21 pytań wielokrotnego wyboru - m.in. o odczuwanie przyjemności i smutku, samoocenę, poczucie winy, zainteresowanie światem zewnętrznym, myśli samobójcze. Prawdopodobnie panie, które urodzą w 2019 roku, będą taki test wykonywały trzykrotnie - w pierwszym trymestrze ciąży, miesiąc przed planowanym porodem oraz miesiąc po porodzie. Test taki będzie zlecał lekarz prowadzący ciążę i w zależności od wyniku będzie zobowiązany skierować pacjentkę do psychiatry. Choć kobieta nie będzie miała obowiązku stawić się u specjalisty, da jej to wiedzę o jej stanie. To duży przełom w podejściu do depresji poporodowej w Polsce. Nowością także ma być przesunięcie terminu tzw. badania połówkowego USG - z 21-26 tygodnia na 18-22 tydzień. Zalecenia co do reszty badań prowadzonych w czasie ciąży praktycznie się nie zmienią. Najwięcej kontrowersji budzi zapis dotyczący łagodzenia bólu w trakcie porodu . Większość ekspertów jest zgodna, że znieczulenie powinno być dostępne dla każdej rodzącej . Problemem może być w tym wypadku brak dostatecznej liczby lekarzy anestezjologów. Ministerstwo chce również, by każda ciężarna trafiała obowiązkowo do szpitala już w 40. tygodniu ciąży (to...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz