Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Sprzątanie szkodzi zdrowiu kobiet
AdobeStock
Aktualności

Mamy mocny powód, aby mężczyźni pomagali nam w domu

Jaki? Badania dowodzą, że sprzątnie szkodzi kobietom.

Sprzątanie domu szkodzi płucom kobiet tak samo, jak wypalanie 20 papierosów dziennie - mówią badania przeprowadzone na norweskim Uniwersytecie w Bergen.

Chemia atakuje kobiece płuca

Naukowcy przez 20 lat obserwowali płuca 6 tysięcy 235 kobiet i mężczyzn i to jakie zmiany zachodzą w nich podczas sprzątania z pomocą środków czyszczących w płynie lub aerozolu. Wyniki pokazały, że u kobiet, mających kontakt ze środkami myjącymi zaobserwowano spadek pojemności płuc porównywalny z paleniem 20 papierosów dziennie przez 10-20 lat! Takie zmiany wystąpiły zarówno u tych sprzątających swoje domy raz w tygodniu, jak i zawodowych sprzątaczek.

 


Powód? Według naukowców, to efekt dodawania do środków czyszczących chloru i amoniaku, działających drażniąco na drogi oddechowe . Z czasem powodują one trwałe zmiany w płucach. "Kobiety sprzątające w domu lub pracujące jako sprzątaczki, miały przyspieszony spadek czynności płuc, co sugeruje, że ekspozycja na działanie środków czyszczących może stanowić zagrożenie dla długoterminowego zdrowia układu oddechowego" - piszą naukowcy. Może to prowadzić do wystąpienia astmy. "Na pierwszy rzut oka to dość zaskakujące wyniki, ale jeśli pomyślimy o tym, że do naszych płuc dostają się małe cząstki przeznaczone do mycia podłóg, efekty nie są już tak zaskakujące" - mówi współautor badania, Oisten Svanes.

Chemia faceta się nie trzyma

Jeszcze bardziej zaskakujący jest inny wniosek płynący z badań: organizm mężczyzn jest odporny na chemię zawartą w środkach czystości. Ich płuca są mniej podatne na uszkodzenia spowodowane czynnikami drażniącymi, obecnymi w środkach do czyszczenia.

Wniosek? Nasuwa się sam! Po pierwsze częściej korzystajmy z domowych środków do czyszczenia - woda z octem, zwykła soda potrafią działać cuda, po drugie częściej angażujmy do sprzątania facetów. Dla własnego zdrowia! Odpoczynku w weekend!

A wy co sądzicie na temat wyników badań? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach. 

Źródło:ofeminin

Zobacz też:

Palisz? Twoje dzieci, a nawet wnuki będą mieć zmiany w DNA! - film

Mama sprząta
Fotolia
Zakupy
Jakich środków czystości używać przy małym dziecku?
Sprawdź, na co uważać wybierając środki czystości. Dowiedz się, dlaczego tak ważne jest używanie odpowiednich produktów do utrzymania czystości w domu.

Wpływ środków czystości na zdrowie dziecka Wszyscy wiemy, jak ważne jest zdrowie dzieci i staramy się o nie dbać. Przygotowujemy pełnowartościowe posiłki, zwracamy uwagę na kosmetyki, czy proszki do prania, które mogłyby uczulać małe dziecko. Niewiele z nas jednak wie, że zagrożeniem dla zdrowia dziecka może być także nasze... mieszkanie. A właściwie detergenty , których używamy do jego sprzątania. Całą masę szkodliwych związków chemicznych można znaleźć w odplamiaczach, płynach czy pastach czyszczących. Nie chodzi nawet o to, że kolorowe płyny czy fikuśne butelki mogą przyciągnąć wzrok dziecka, który zaciekawiony może zechcieć spróbować tego, co jest w środku. Wystarczy, że dziecko będzie przebywać w otoczeniu sprzętów, do których czyszczenia na co dzień używamy szkodliwych detergentów, żeby zaszkodzić jego zdrowiu. Astma , alergie , nowotwory czy wady wrodzone u dzieci – to choroby, do których według badań Światowej Organizacji Zdrowia mogą prowadzić środki czystości trzymane przez nas w domu. Winowajcą są toksyczne chemikalia , jakie znajdują się w składzie produktów. Niebezpieczne składniki w środkach czystości: Triksolan - związek chemiczny obecny w większości płynów do mycia naczyń i past do zębów . Fosforany, związki chemiczne chloru i alergenne substancje zapachowe -znajdziesz je w większości popularnych detergentów . Niepożądane skutki, które mogą wystąpić to m.in. podrażnienie skóry, jej suchość i pękanie, przewlekłe choroby nerek, uszkodzenia wątroby, w końcu, nawet nowotwory. Jak zadbać o czystość domu, by nie narażać zdrowia dziecka? Nikt nie jest w stanie odizolować dziecka od przedmiotów codziennego użytku, dlatego warto rozważyć zmianę detergentów na bardziej ekologiczne. – Przyglądajmy się uważnie opakowaniom produktów, które kupujemy – europejski znak ekologiczny...

mama-z-synem-w-maseczkach-antysmogowych
Fotolia
Aktualności
Łykaj to a smog nie będzie ci straszny!
Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni smogiem i zanieczyszczeniem powietrza. A zwłaszcza tym, jakie choroby może wywołać w naszych organizmach i rozwijających się organizmach naszych dzieci. Czy lek, który odkryli naukowcy uchroni nas przed chorobami?

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie, którego wyniki są zaskakujące. Dostarczanie organizmowi witamin z grupy B może uchronić nas przed chorobami wywołanymi przez smog i inne zanieczyszczenia, a łykane w naprawdę końskich dawkach może usunąć nawet zupełnie objawy, które już wystąpiły! Zobacz też: Urodziło Ci się dziecko? Posadź drzewo i wyślij nam zdjęcie! Naukowcy odkryli lek na smog? Podobne badania były przeprowadzane już wcześniej na zwierzętach, teraz przetestowano je na ludziach. Naukowcy twierdzą, że codziennie łykanie 2,5 kwasu foliowego, 50 mg witaminy B6 i 1 mg witaminy B12 może cofnąć negatywne skutki wdychania zanieczyszczonych cząsteczek, które docierają do płuc, a także powodują zmiany na poziomie komórkowym. Czy te badania są wiarygodne? Niestety badanie przeprowadzono tylko na… 10 ochotnikach. Najpierw wdychali czyste powietrze i było im podawane placebo, potem oddychali powietrzem z cząsteczkami PM2,5 (cząsteczki będące przyczyną chorób o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra). W tym samym czasie musieli regularnie przyjmować witaminy z grupy B. Co się okazało? Po 4 tygodniach szkodliwość tych cząsteczek zmalała od 28 do 76%! Wyniki badań zostały opublikowane na łamach "Proceedings Journal of National Academy of Sciences". Sprawdź koniecznie: Jak wybrać maseczkę antysmogową - rady eksperta   „ Zmiany genetyczne związane z wdychaniem zanieczyszczeń zostały w zasadzie niemal całkowicie cofnięte” – jak podkreśla Jia Zhong z Harvard School of Public Health dla BBC.com. Grupa była jednak zbyt mała, by eksperyment uznać w pełni za miarodajny i badacze zapowiadają podobne testy, które zamierzają przeprowadzić na mieszkańcach miast z zanieczyszczonym powietrzem, takich jak Pekin, Meksyk, Nowe Delhi w Indiach. Czy to rzeczywiście możliwe, żeby skutki wdychania smogu...

rzucić palenie
Fotolia
Mama
Nie pal, rzuć palenie!
Nawet jeżeli masz za sobą nieudane próby rzucenia nałogu, nie zniechęcaj się. Zrób to dla zdrowia własnego i swojego dziecka.

Czuję się jak nowo narodzona – mówi Alicja, 35-letnia szefowa prywatnej firmy komputerowej. Z nałogiem zerwała po 10 latach palenia. – Teraz wszystko pachnie inaczej i lepiej smakuje. Mam ładniejszą cerę, więcej energii, jestem bardziej zrelaksowana – wylicza dalej. Za swoje największe osiągnięcie uważa jednak to, że odzyskała poczucie własnej wartości. Twierdzi, że skoro potrafiła rzucić palenie, uda jej się jeszcze zmienić w swoim życiu wiele rzeczy. Bilans strat Naukowcy twierdzą, że nikotynizm skraca życie o około siedem lat. Palące kobiety zbierają więcej ciosów niż mężczyźni: są bardziej podatne na choroby płuc częściej też skarżą się na kaszel, duszności, astmę często zapadają na raka płuc. Ale zagrożeń jest więcej: palenie papierosów może prowadzić do chorób serca, udaru mózgu. Znacznie zwiększa również niebezpieczeństwo nowotworów krtani, jamy ustnej, pęcherza moczowego, trzustki i nerek oraz szyjki macicy. Palenie zmniejsza płodność. A u kobiet ciężarnych podnosi ryzyko urodzenia martwego dziecka albo dziecka o małej wadze. Może też być przyczyną nagłej śmierci niemowlęcia. Wypalanie 20 papierosów dziennie obniża u kobiet (przed menopauzą) gęstość kości o 5–10 proc. Pamiętaj także, że kobiety, które palą, wchodzą w okres menopauzalny o około cztery lata wcześniej niż niepalące. Im szybciej, tym lepiej Nikotyna uzależnia tak samo jak kokaina albo heroina. Jednak nigdy nie jest za późno, by zrezygnować z palenia lub podjąć kolejną próbę. Pamiętaj: im jesteś młodsza, tym masz większe szanse, by naprawić szkody spowodowane nałogiem. Zminimalizujesz ryzyko zapalenia oskrzeli, rozedmy płuc, chorób przyzębia, zaburzeń układu krążenia. Jeżeli rzucisz palenie już dziś, zmniejszysz ryzyko raka. A po czterech latach nikotynowej abstynencji prawdopodobieństwo zawału serca będzie takie jak...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz