Jak ochronić dziecko?
AdobeStock
Aktualności

Niewyjaśnione zaginięcia dzieci. Jak szukać nieletnich?

Zaginięcia dzieci są zawsze dramatem zarówno dla rodziców, jak i pozostałych członków rodziny. Sprawy najmłodszych, którzy giną w niewyjaśnionych okolicznościach, potrafią ciągnąć się latami. Zdarza się, że policja kończy śledztwo, a jedynymi osobami, które nie tracą nadziei, są rodzice. Gdzie najczęściej dochodzi do zaginięć nieletnich?

Poszukiwania zaginionych dzieci to często proces, który trwa latami. Jedną z najgłośniejszych spraw dotyczących zniknięcia dziecka w niewyjaśnionych okolicznościach, którego poszukiwania trwają do dziś, jest ta dotycząca 3-letniej Brytyjki Madeleine McCann. Dziewczynka zaginęła 3 maja 2007 roku w portugalskiej miejscowości Praia da Luz w regionie Algarve. W ostatnich dniach brytyjska policja poinformowała, że trafiła na ślad podejrzanego o uprowadzenie dziewczynki. 

Niewyjaśnione zaginięcia dzieci:

  1. Sprawa Madeleine McCann 
  2. Przełom w procesie poszukiwania?
  3. Zaginięcia dzieci w Polsce
  4. Jak szukać zaginionych?
  5. Gdzie najczęściej dochodzi do zaginięć?
  6. Co zrobić, gdy zaginie dziecko?
  7. Życie odnalezionych

Sprawa Madeleine McCain

Jak doszło do zaginięcia Madeleine? Podczas policyjnych zeznań, rodzice przyznali, że zostawili dziewczynkę wieczorem w pokoju hotelowym i poszli na kolację z przyjaciółmi. Mówili, że na zmianę zaglądali do pokoju. Matka zeznała, że kiedy zajrzała do córki ok.22, zastała puste łóżko. Powiadomiła o tym wówczas policję. Sprawa Madeleine ciągnie się już od 13 lat, lecz wciąż nie wiadomo, co stało się z dziewczynką. W tym czasie pojawiło się wiele hipotez na temat możliwych scenariuszy wydarzeń z lata 2007 roku. Według jednej z nich Madeleine została uprowadzona przez siatkę pedofilską. Inna głosiła, że dziewczynka zginęła w nieszczęśliwym wypadku, a w zatuszowaniu sprawy mieli brać udział jej rodzice. W ostatnich dniach brytyjska policja poinformowała, że natrafiła na ślad podejrzanego, który mógł wziąć udział w zaginięciu 3-letniej wówczas dziewczynki. 

Przełom w procesie poszukiwań?

Brytyjska policja poinformowała, że podejrzanym jest 43-letni Niemiec, który był w Portugalii w czasie, gdy Madeleine McCann zniknęła. Podejrzany 13 lat temu podróżował po Portugalii samochodem kempingowym. Jak podają śledczy, w Portugalii mieszkał w latach 1995-2007. W wieczór, kiedy Madeleine zaginęła, przebywał w okolicy kurortu. Mężczyzna przeprowadził też długą rozmowę telefoniczną - z ustaleń policji wynika, że wykonał telefon między godziną 19:32 a 20:02, zaś dzień później pozbył się kampera, w którym mieszkał i podróżował jaguarem. Oba pojazdy są teraz w posiadaniu policji. Obecnie domniemany sprawca przebywa w więzieniu za przestępstwa na tle seksualnym. Policjanci proszą, aby każdy, kto ma jakiekolwiek informacje na temat 43-letniego mężczyzny lub łączonych z nim dwóch pojazdów zgłosił się na komisariat. Śledczy apelują również o informacje na temat dwóch numerów telefonów komórkowych. Warto wiedzieć, że sprawa Madeleine została zamknięta przez portugalską policję  w 2008 roku. W 2011 roku, cztery lata po zniknięciu dziewczynki, śledztwo rozpoczął Scotland Yard. W trakcie ponownego śledztwa przesłuchano 600 osób i podjęto nowe tropy, co sprawiło, że portugalska policja w 2013 roku ponownie otworzyła śledztwo, które trwa do dziś.

Zaginięcia dzieci w Polsce

Do zaginięć dzieci dochodzi także w Polsce. Ze statystyk policji wynika, że co roku ginie od ok. siedmiu do ośmiu tysięcy niepełnoletnich. Większość to młodzież, która ucieka z domu w wyniku konfliktów rodzinnych. Zdarza się, że dochodzi także do tzw. porwań rodzicielskich, kiedy jeden z rodziców zabiera ze sobą dziecko bez informowania drugiego. Z informacji policji wynika, że aż 95 proc. zaginionych zostaje odnalezionych. Jak wygląda postępowanie w przypadku tych, którzy pozostają zaginieni?

Jak szukać zaginionych?

Zaginięcie jest zgłaszane na policję, zwykle poszukujący kontaktują się także z fundacją ITAKA, sprawdzane są szpitale, noclegownie czy ośrodki pomocy społecznej. Bliscy są proszeni o kontakt z sąsiadami, przyjaciółmi. Ponadto rozwieszane są plakaty w okolicy, gdzie po raz ostatni była widziana osoba zaginiona. Sprawy zarówno najmłodszych, jak i starszych dzieci są nagłaśniane przez media. Czas prowadzenia śledztwa jest uzależniony od indywidualnego przypadku. Zdarza się, że policja kończy śledztwo, tak jak w przypadku Brytyjki McCann, a po latach ponownie do niego wraca. Wizerunek dziecka figuruje w policyjnych aktach do ukończenia przez nie 23 roku życia, potem przez 15 lat traktowane jest jako osoba trwale zaginiona. Potem dane znikają z akt.

Co zrobić, gdy dziecko zaginie? 

Według fundacji ITAKA najważniejsze są pierwsze trzy godziny po zaginięciu. Jeśli straciliśmy dziecko z pola widzenia – najpierw trzeba wypytać przechodniów i przeszukać okolicę. Jeżeli to nie poskutkuje, trzeba poinformować policję. Nieprawdą jest, że należy czekać 24h lub 48h od zaginięcia dziecka, sprawę trzeba zgłosić jak najszybciej. Fundacja ITAKA przypomina, że bardzo ważne jest uczenie dziecka, jak ma reagować, gdy zaczepia je dorosły i co powinno zrobić, gdy się zgubi. Powinno ono też znać na pamięć telefony rodziców oraz numer alarmowy 112.

Gdzie najczęściej dochodzi do zaginięć?

Nie można jednoznacznie wskazać, gdzie najczęściej dochodzi do zaginięć. Dzieci giną zarówno na wakacjach, jak i na spacerach, często po prostu znikają w okolicy domów, w niewyjaśnionych okolicznościach. Głośną sprawą w Polsce było ostatnio zaginięcie niespełna 4-letniego Kacperka, który spędzał czas na ogródkach działkowych w pobliżu Kwisy i był pod opieką ojca. W pewnym momencie mężczyzna stracił syna z oczu. O zaginięciu dziecka powiadomił służby. To wtedy rozpoczęły się trwające kilkanaście dni poszukiwania dziecka, których finał okazał się tragiczny. Ciało dziecka zostało odnalezione w rzece.

Życie odnalezionych 

Zdarza się również, że zaginione dzieci odnajdują się po latach. Głośną sprawą był przypadek Lisy Hoodless i Charlene Lunnon, które miały 10 lat, gdy zostały zwabione do samochodu, a następnie uprowadzone przez pedofila. Dziewczynki były więzione i gwałcone przez oprawcę przez kilka dni. Udało się je odnaleźć, ale o swoich przeżyciach odpowiedziały dopiero jako dorosłe kobiety. Dziś prowadzą normalne życie, udało im się zbudować rodziny.

Pamiętaj, aby w przypadku zaginięcia dziecka niezwłocznie powiadomić lokalną policję. 

Źródło: statystyka.policja.pl, zaginieni.pl, neewsweek.pl, tvn24.pl

Zobacz także:

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

policja
Fotolia
Aktualności
Tragiczne porwanie 6-latka. Złodzieje chcieli ukraść tylko samochód
Oto dlaczego nie wolno zostawiać dziecka w samochodzie, wychodząc na zakupy.

Finał pozornie błahej kradzieży samochodu w amerykańskim Jackson, w stanie Missisipi, okazał się tragiczny. Matka zostawiła 6-letniego malca w aucie pod sklepem . W tym czasie trzech nastolatków podjechało na parking innym samochodem i ukradło pozostawiony wóz. Prawdopodobnie złodzieje nie wiedzieli o tym, że w środku znajduje się dziecko. #Breaking : 3rd suspect arrested in the death of 6-year-old Kingston Frazier. U.S. Marshals picked up Byron McBride in Ridgeland pic.twitter.com/KY2TlMUNos — Ryan Moore (@RyanMooreMS) 18 maja 2017 Mimo zaalarmowania policji i podniesienia Bursztynowego Alarmu, który w Stanach Zjednoczonych umożliwia publikację w mediach wizerunku zaginionych dzieci, chłopca nie udało się uratować. Jak poinformowała w czwartek, 18 maja, rzecznik Hrabstwa Madison, 6-latek został zastrzelony. W sprawę oprócz lokalnych organów ścigania zostało zaangażowane FBI. Mimo, iż sprawcami zarówno kradzieży, jak i zabójstwa są nastolatkowie – przed sądem będą odpowiadać jak dorośli. Oby wymiar kary był jak najwyższy. Źródło: wprost.pl

Chłopiec, odbicie
© UMB-O - Fotolia.com
Aktualności
"Wirtualne porwanie" - to może się przydarzyć także twojemu dziecku!
Cyfrowe porwania lub wirtualne porwania to nie element jakiejś gry komputerowej, ale realne zagrożenie dla rodziców, którzy zamieszczają zdjęcia swoich dzieci na społecznościowych portalach. Przeczytaj historie kobiet, których dzieci zostały "wirtualnie porwane".

Chciała mieć rude dziecko Historia dotyczy pewnej blogerki – Lindsey Paris – która przez przypadek odkryła, że pewna kobieta wykorzystuje zdjęcia jej 18-miesięcznego synka na swoim profilu na Facebooku , przedstawiając go jako swojego syna.   Ta kobieta pisała o pierwszych ząbkach chłopca, o jego włosach. Miała wiele komentarzy i lajków . "Wściekłam się, a potem zaczęłam płakać. Potraktowała moje dziecko jak swoje i to było przerażające. Nie wiedziałam, że ludzie robią takie rzeczy" – pisała o swoich przeżyciach blogerka . Lindsey Paris skontaktowała się z tą kobietą i poprosiła o wyjaśnienia. Okazało się, że jest to 16-letnia dziewczyna z Kalifornii. Na prośbę blogerki usunęła zdjęcia dziecka ze swojego profilu i napisała przeprosiny, wyjaśniając powody swojego zachowania. Okazało się, że zrobiła to, bo "bardzo chciała mieć rude dziecko ". Podobna historia przydarzyła się także Ashley B. z Nashville, matce dwóch dziewczynek w wieku 3 i 6 lat. Ich zdjęcia były wykorzystywane przez jakiegoś mężczyznę z Chin. Jego profil (z tysiącem "znajomych") zawierał też zdjęcia innych dziewczynek . Warto przeczytać: Zobacz, co może się stać ze zdjęciami Twojego dziecka, które wrzucasz do sieci! Środki ostrożności Przypadki  Lindsey Paris i Ashley B. nie są niestety jednostkowe. Coraz więcej dzieci pada ofiarami "wirtualnego porwania" . Na Instagramie, Twitterze, Facebooku dziesiątki tysięcy zdjęć jest udostępnianych przez obce osoby. Obie panie zmieniły ustawienia prywatności na swoich kontach, wykasowały część zdjęć. Są ostrożniejsze w dzieleniu się ważnymi informacjami z życia ich rodzin. Jednak zdjęcia ich dzieci są już w sieci i nie wiadomo, kto je wykorzystuje. Polecamy: Profile małych dzieci na Facebooku – czy to dobry pomysł? Źródło:...

policja
Fotolia
Aktualności
Tragedia w Manchesterze: 3-latek nie żyje, a jego mama jest w ciężkim stanie
Tuż po północy doszło do bestialskiego czynu, za który odpowiedzialny jest nieznany sprawca.

Nie wiadomo kim jest człowiek, który dopuścił się morderstwa w brytyjskim Manchesterze. Wiadomo natomiast, że policja, która została wezwana na miejsce wypadku odnalazła martwe ciało 3-letniego chłopca. W tym czasie jego mama była w szpitalu wraz z 31-letnim mężczyzną. Obrażenia, jakich doznała są na razie nieznane.   Zobacz także: Dziecko przykute do bramy. Ojciec znęcał się nad całą rodziną. Nikt nie podejrzewał, że może się stać coś złego Świadkowe zdarzenia są w szoku. Nie mogą uwierzyć w to, że w tak spokojnej rodzinie mogło dojść do tragedii. Rodzina była widywana na co dzień i nie wyglądało na to, aby komuś działa się krzywda . Sąsiedzi wspominają matkę dziecka, ale nie mówią o jego ojcu. Na razie trwa dochodzenie, które ma wyjaśnić okoliczności śmierci dziecka. Jak do tego doszło? Bardzo często przy takich tragicznych wydarzeniach w opiniach pojawiają się komentarze o tym, że była to spokojna rodzina. Tymczasem wiele przypadków przemocy domowej dzieje się właśnie za zamkniętymi drzwiami. Wiele osób uważa, że to, co dzieje się za ścianą to prywatna sprawa. I to jest podstawowy błąd. Reagujmy za każdym razem, kiedy komuś dzieje się krzywda. Przypominamy, że w Polsce brak reakcji w takich okolicznościach jest już przestępstwem i grozi za to pozbawienie wolności do lat 3 .   Źródło: fakt24.pl , brpd.gov.pl

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz