Ratownik pokazuje jak niebezpieczna może być kąpiel blisko falochronów
Facebook.com/Adrian Aleksandrowicz
Aktualności

Ostre słowa ratownika z Ustki: "Wykonujcie polecenia, jeżeli sami nie potraficie myśleć"

Ratownik z Ustki opublikował nagranie, w którym pokazuje, że wystarczy krok, aby woda całkowicie przykryła dorosłego człowieka. Dziecko nie ma szans w starciu z żywiołem.

Pisaliśmy o 11-letniej dziewczynce, która mimo zakazu kąpieli weszła z rodziną do morza i utonęła. Tego samego dnia fale porwały 7-latkę. To ogromna tragedia dla rodzin dziewczynek, jednak takich historii jest o wiele więcej. Ratownicy apelują o rozwagę.

Wystarczy krok, by doszło do tragedii

Adrian Aleksandrowicz, ratownik z Ustki, opublikował na swoim profilu na Facebooku nagranie, które ma ostrzec przed kąpielą w niedozwolonych miejscach. Gdy ratownik wchodzi do morza, woda zaledwie sięga jego kostek. Wystarczyło kilka kroków w stronę falochronów (ostróg brzegowych), żeby mężczyzna całkowicie zanurzył się w wodzie. Miejsce pokazane na nagraniu jest zabezpieczone linką, jednak jest wiele podobnych punktów, w których takich zabezpieczeń nie ma.Do filmu dołączony jest podpis: "Nie kąpcie się blisko budowli hydrotechnicznych. Zwłaszcza z dziećmi. Wykonujcie polecenia ratowników, jeżeli sami nie potraficie myśleć". 

Współczujemy rodzinom zmarłych dziewczynek. Te historie powinny być dla nas ostrzeżeniem: nie możemy lekceważyć poleceń ratowników i zakazów kąpieli. Udostępniajcie to nagranie, niech zobaczy je jak najwięcej rodziców.

Pamiętajcie, do tragedii może dojść nie tylko w morzu, ale także w jeziorze czy rzece!

Czytaj także: Jak zaplanować bezpieczny urlop z dzieckiem

źródło: gazeta.pl

Jak zadbać o zdrowie dziecka na wakacjach- radzi pediatra [WIDEO]

Ludzki łańcuch uratował tonące dzieci
Facebook/Jessica Mae Simmons
Aktualności
Przyjrzyj się. To zdjęcie przywraca wiarę w dobro – tam mogły zginąć dzieci!
To zdjęcie podbiło internet. Gdy dwoje chłopców i ich rodzina potrzebowali pomocy, obcy ludzie nie wahali się ani przez chwilę!

34-letnia Roberta Ursey zauważyła, że podczas kąpieli w Zatoce Meksykańskiej jej dwaj synowie oddalają się od brzegu i potrzebują pomocy. Gdyby nie pomoc obcych ludzi, ta historia mogłaby skończyć się tragedią. Ludzki odruch uratował życie 9 osób Do zdarzenia doszło w Panama City Beach na Florydzie. Matka chłopców wraz z innymi członkami rodziny pobiegła na ratunek chłopcom. Prąd był na tyle silny, że po chwili pomocy potrzebowało 9 osób. Gdy na miejsce przybyła policja, funkcjonariusze poinformowali, że trzeba czekać na przybycie łodzi ratunkowej. Nie zgodzili się na to plażowicze. Prawie 80 osób weszło do wody i utworzyło "ludzki łańcuch". Zupełnie obcy ludzie przez 30 minut stali w wodzie, by uratować porwaną przez falę rodzinę i ich towarzyszy. Matka chłopców przyznała w rozmowie z dziennikarzami, że bała się, że cała jej rodzina zginie. Gdyby nie bezinteresowna pomoc nieznajomych , ten czarny scenariusz mógłby się spełnić... Jedna z kobiet, która tworzyła "ludzki łańcuch", opublikowała na Facebooku zdjęcie dokumentujące zdarzenie. "To absolutnie niezwykły widok – ludzie różnych ras i różnych płci jednoczą się, żeby pomóc nieznajomym" – napisała Jessica Mae Simmons. Zobaczcie zdjęcie:   Pilnuj dziecka na wakacjach! Pamiętajcie, by będąc na plaży, słuchać poleceń ratowników i sprawdzać ostrzeżenia dotyczące kąpieli . W ubiegłe wakacje Adrian Aleksandrowicz, ratownik z Ustki, opublikował na swoim profilu na Facebooku nagranie, które uświadamia, jak niebezpieczna jest kąpiel w niedozwolonych miejscach. Woda to niebezpieczny żywioł! Bądźcie ostrożni podczas kąpieli i uważajcie na swoje dzieci! Zobacz także: Ostre słowa ratownika z Ustki: "Wykonujcie polecenia, jeżeli sami nie potraficie myśleć" Źródło: Facebook, telegraph.co.uk

dziecko utopiło się w Wiśle
Adobe Stock
Aktualności
Wisła porwała dziecko – dziewczynka nie żyje
To nie był dobry moment na zabawę w wodzie. Pogoda pogorszyła się, rzeka była wzburzona. Mimo tego dziewczynki weszły do wody. Nurt porwał jedną z nich. Dziecka nie udało się uratować.

Do tragedii doszło w ubiegły czwartek, na dzień przed zakończeniem roku szkolnego. Dwie 12-latki spędzały czas nad Wisłą na wysokości warszawskiego Tarchomina. Niestety pogoda tego dnia nie była już piękna. Nadchodziło jej załamanie, komunikaty pogodowe ostrzegały przed bardzo silnym, porywistym wiatrem i deszczem. Było około godziny 18. Czy dzieci było pod opieką dorosłych? Rzeka była wzburzona, a mimo to dzieci weszły do wody. Nurt porwał jedną z dziewczynek. Mimo natychmiastowej reakcji świadków zdarzenia, udało się uratować tylko jedno dziecko , wyciągnąć je na brzeg. Drugiej nie byli w stanie znaleźć. Zadzwonili po pomoc. Akcja funkcjonariuszy i nurków ze straży pożarnej trwała około godziny. "Niestety, dziecku nie udało się pomóc. Po 19 odnaleziono jego ciało " - powiedział Antoni Rzeczkowski ze stołecznej policji. Prokuratura ustala okoliczności tragedii, między innymi to, czy dzieci były nad Wisłą same , czy pod opieką dorosłych. Rzeka to nie jest dobre miejsce do kąpieli To tragiczne wydarzenie na samym początku wakacji uzmysławia,  jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z kąpielisk. Pamiętaj, że woda w rzece jest bardzo podstępna i kąpanie się w jej wodach może być śmiertelnie niebezpieczne. W rzekach panują wiry, prądy zstępujące , które powodują, że podczas kąpieli można zostać wessanym . Kąpiel w rzece najlepiej ograniczyć do pluskania przy jej brzegu. Najbezpieczniej jest na strzeżonej plaży. Ratownicy reagują natychmiast, gdy ktoś w wodzie potrzebuje pomocy albo kiedy zobaczą dziecko bez opieki. Jednak ich obecność nie zwalnia z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoją pociechę zawsze ponoszą rodzice. Nie spuszczaj dziecka z oka Gdy maluch chlapie się w wodzie, nawet płytkiej tuż przy brzegu, mama lub tata również powinni wejść do morza , jeziora czy rzeki i...

Utonięcie dziecka na basenie
YouTube/World News
Aktualności
Chłopiec tonął na środku zatłoczonego basenu. Nikt nie zareagował!
To wstrząsające nagranie obiegło internet. Jak to się stało, że 5-latek zaczął tonąć? Gdzie byli jego rodzice i dlaczego nikt mu nie pomógł?

Nagranie, na którym 5-letni chłopiec tonie w basenie pełnym ludzi, obiegło świat. Chłopiec bezskutecznie próbuje wypłynąć na powierzchnię, jednak nikt nie zwraca na niego uwagi i nikt nie próbuje mu pomóc. "Dziecko tonie po cichu..." Chłopiec przez kilka minut walczył z żywiołem. Ludzie pływający wokół nie widzieli jego walki o życie. Jak podają zagraniczne i polskie media, matka chłopca była w tym czasie w saunie. Po kilku minutach chłopiec został wyciągnięty na brzeg basenu. Został reanimowany , a następnie przewieziono go do szpitala. Jego życiu i zdrowiu nic nie zagraża. Media podają, że matka chłopca została skazana na 4 miesiące więzienia w zawieszeniu. Musi również wypłacić dziecku odszkodowanie. Zobaczcie nagranie. Uwaga, dla niektórych może być zbyt drastyczne!   Nie zostawiaj dziecka bez opieki! Rodzic nigdy nie powinien zostawiać dziecka bez opieki , nawet jeśli na basenie czy nad jeziorem jest ratownik . Ratownik nie jest opiekunem dziecka i nie zawsze jest w stanie szybko zareagować. To rodzic powinien zadbać o to, by jego dziecko było bezpieczne i zminimalizować ryzyko zagrożenia! Nie wiadomo, gdzie był ratownik, gdy 5-latek potrzebował jego pomocy. Nie powinniśmy jednak z góry zakładać, że to on nie wywiązał się ze swoich obowiązków. Nie możemy również oskarżać ludzi pływających wokół chłopca. Na nagraniu widzimy całą scenę z pewnej odległości – nie wiemy, dlaczego nikt nie był w stanie mu pomóc. Kto według was ponosi winę za tę sytuację? Czy w ogóle można wskazać winnego? Czekamy na wasze komentarze! Zobacz także: 5 zasad bezpiecznych kąpieli z dzieckiem Źródło: dailymail.co.uk, gazeta.pl

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz