Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Mężczyzna próbuje rozbić świnkę skarbonkę
Fotolia
Aktualności

Robi to prawie połowa rodziców... Przyznaj się, ty też?

"Zbliża się koniec miesiąca, jeszcze kilka dni do wypłaty, a świnka skarbonka dziecka jest zawsze pełna... Może by tak pożyczyć jakąś niewielką sumkę?" Zdarza Ci się tak pomyśleć? Robi to prawie połowa rodziców!

Angielska instytucja finansowa Nationwide Savings przeprowadziła badania wśród rodziców dzieci od 4 do 16 lat. Rodzicom zadano pytanie: czy podbierasz pieniądze ze skarbonki swojego dziecka? Aż 46 procent rodziców przyznało, że zdarza im się "pożyczać" pieniądze swoich pociech... 

Na co rodzice przeznaczają pożyczone pieniądze?

  • Jedzenie do szkoły;
  • Rachunki;
  • Wycieczki szkolne;
  • Opłaty parkingowe;
  • Inne (m.in. paliwo, fryzjer, bilety miesięczne);
  • Jedzenie na mieście.

Część rodziców przyznała, że podbierają pieniądze dzieci, gdy "są spłukani".

Rodzice pożyczają, ale oddają

Kwoty, które rodzice podbierają dzieciom, są zazwyczaj niewielkie, wynoszą kilkanaście, kilkadziesiąt złotych. Tylko co dziesiąty ankietowany rodzic przyznał, że zdarza mu się podbierać o wiele większe sumy. Na szczęście, aż 93 procent rodziców oddaje dzieciom pieniądze (niektórzy nawet z nawiązką!).

"Ponad połowa dzieci nawet nie zauważa, że giną im pieniądze. Wynika z tego, co jest pocieszające, że rodzice (w tym ja) oddają dzieciom pożyczone pieniądze" mówi Andrew Baddeley-Chappell, szef działu oszczędności Nationwide. "Patrząc na te dane, widzę jeszcze więcej powodów, dla których rodzice powinni zachęcać dzieci do oszczędzania już od najmłodszych lat" – dodaje. 

Przyznajcie się – podbieracie pieniądze swoim dzieciom? Zdarza wam się "zapomnieć" oddać czy zawsze pamiętacie, żeby zwrócić pożyczone pieniądze?

Czytaj także: Daj dziecku kieszonkowe!

Mamy rezygnują z pracy. Czy to efekt programu Rodzina 500+?

Lodowata Niedziela dla Alicji - plakat 2
materiały prasowe
Aktualności
Lodowata niedziela dla Alicji – przyjdź na zimową imprezę i zrób coś dobrego!
Nie straszna Wam zima, śnieg i niska temperatura? Doskonale! Przyjdźcie 29 stycznia na zimową imprezę charytatywną i pomóżcie wrócić do zdrowia małej Alicji.

To mała Alicja, gdy śpi. Urocza, prawda?  Niestety sen dziewczynki nie jest dla jej rodziców powodem do radości, ale do poważnego niepokoju. Alicja potrafi bowiem przespać tak kilka dni bez przerwy, a lekarze nie potrafią znaleźć przyczyny tych poważnych zaburzeń w rozwoju dziecka. – Alicja urodziła się w bardzo ciężkim stanie. Kilkakrotnie dzielnie walczyła o życie . Od urodzenia ma zaburzenia świadomości i rozwoju, wymaga stałej rehabilitacji. Jej stan niestety się pogarsza – mówią rodzice dziewczynki, Żaneta i Tomasz Rowińscy. Aby prawidłowo zdiagnozować małą „Śpiącą Królewnę” i wprowadzić odpowiednie leczenie potrzebne są pieniądze, którymi rodzice Alicji nie dysponują. Dlatego właśnie Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” i  Morsy z Piassecziussets – grupa, której członkiem jest tata Ali postanowili zorganizować imprezę charytatywną , z której dochód zostanie przekazany na leczenie dziewczynki. Przyłącz się do morsów i pomóż Alicji Jeśli jesteś morsem i uwielbiasz kąpiele w lodowatej wodzie nie może Cię zabraknąć 29 stycznia w godzinach 10-15 na Górkach Szymona (Zalesie Dolne, k. Piaseczna). Jednak, aby pomóc małej Ali, wcale nie musisz wskakiwać do przerębla – organizatorzy akcji przygotowali wiele innych atrakcji, m.in.: przejażdżki saniami lub bryczką sauna, bania, trening sztuk walki, nauka wchodzenia po linie, zumba animacje dla najmłodszych pyszne jedzenie na zimno i gorąco oraz słodycze (wata cukrowa, ciasta, gofry) loteria z fantami Wpadajcie już w najbliższą niedzielę z całą rodziną! Możecie także wziąć sanki lub narty biegówki, bo Górki Szymona to także wspaniałe miejsce do zimowych szaleństw i aktywnego spędzania czasu. Czekamy na Was i pamiętajcie – dobro powraca! Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie na Facebooku .    ...

Kontrole wydatków 500 plus
fotolia
Aktualności
500 plus: Jedzenie i ubrania zamiast pieniędzy
Wypłaty gotówki zamieniono na jedzenie, ubrania i książki. Dlaczego tak się dzieje? Rodzice nie poradzili sobie z przypływem gotówki.

26 dzieci z trzech podkarpackich gmin zamiast pieniędzy w ramach 500 plus dostaje jedzenie, ubrania, książki . Ich rodzice nie poradzili sobie z nagłym przypływem gotówki - informuje "Gazeta Wyborcza".  - Mamy wakacje, wielu przypadków zaniedbań wobec dzieci prawdopodobnie jeszcze nie zdiagnozowano. Od września może być więcej sygnałów od szkół - powiedziała gazecie Małgorzata Dankowska, dyrektor wydziału polityki społecznej w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Wypłaty gotówki w ramach programu 500 plus mogą zostać wstrzymane i zamienione na zakup rzeczy niezbędnych dla dzieci, gdy urzędnicy stwierdzą, że pieniądze są wydawane niezgodnie z przeznaczeniem. Najczęściej dzieje się tak, gdy w rodzinie jest alkoholizm , dzieci są zaniedbywanie, a rodzice niezaradni życiowo. Aby uniknąć marnotrawienia pieniędzy, urzędnicy w takich przypadkach podejmują decyzję o zamianie świadczenia.  Od 1 kwietnia do 1 lipca prowadzono 254 sprawy dotyczące zmiany formy wypłaty świadczenia wychowawczego z pieniężnej na rzeczową - podaje biuro promocji i mediów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W sumie w całym kraju takie rozwiązanie zastosowano wobec 0,01% dzieci objętych programem "Rodzina 500 +". Urzędniczka zachęca do zgłaszania przypadków marnowania pieniędzy z programu 500 plus: „Jeśli sąsiedzi lub bliscy zauważą, że pieniądze z programu 500+ nie są wydawane na dzieci, powinni zgłaszać takie przypadki do ośrodków pomocy społecznej. Wszystkie zgłoszenia są sprawdzane. Zdarzyło się np. że rodzice, których uczciwość została podana w wątpliwość, udowodnili, że składają pieniądze z 500+ na specjalne konto założone dla dziecka”. Lucyna Kaplińska, kierownik sekcji świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nisku uspokaja rodziców, podkreślając, że decyzje o zamianie sposobu...

przeszczep niemowlę
Fotolia.pl
Zdrowie
Rodzice umierającego niemowlęcia oddali narządy do przeszczepu
Londyńscy lekarze dokonali przeszczepów organów pobranych od niemowlęcia, które zmarło zaledwie 6 dni po urodzeniu. To najmłodszy dawca w Wielkiej Brytanii. - W Polsce dawcami też stają się coraz młodsze dzieci - mówi prof. dr hab. n. med. Ryszard Grenda, kierownik nefrologii i transplantologii w Instytucie "Pomnik Zdrowia Dziecka" w Warszawie.

Brytyjski szpital Hammersmith podał, że dziewczynka urodziła się z bardzo poważną wadą serca , ale jej zdrowe nerki i komórki wątroby otrzymało dwoje pacjentów. Dziecko żyło zaledwie 6 dni po urodzeniu. Opinia publiczna i sami lekarze są pod wielkim wrażeniem odważnej decyzji rodziców. Rzecznik brytyjskiego szpitala powiedział reporterom: - Rodzice przeżywają już i tak bardzo ciężkie chwile - i w tym momencie zwracamy się do nich, aby podjęli decyzję o przekazaniu organów swego dziecka. Chciałbym pogratulować rodzicom ich odważnej decyzji. Z powodu stanu zdrowia noworodka , lekarze wiedzieli, że nie zostało mu dużo czasu. Rodzice dziecka zgodzili się na pobranie organów po śmierci dziewczynki. Choć operacja łatwa nie była, gdyż narządy tak maleńkiego dziecka mają zaledwie kilka centymetrów. Sześciodniowa dziewczynka stała się najmłodszym dawcą w historii Wielkiej Brytanii. Lekarze mają nadzieję, że postawa rodziców doda odwagi innym, którzy stają przed podobnymi wyborami przy umierającym dziecku.   W Polsce mali dawcy też się zdarzają, ale częściej są biorcami Polscy transplantolodzy przyznają, że stosunkowo rzadko, ale coraz częściej zdarza się pobierać narządy od tak małych dawców. - Jeszcze dekadę temu takie sytuacje, to był ewenement, teraz zdarzają się rzadko, ale jednak mówi Ryszard  Grenda prof. dr hab. n. med. specjalista i kierownik nefrologii i transplantologii w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. – Częściej niemowlaki występują u nas w roli biorcy. Nasz najmłodszy pacjent, któremu przeszczepiliśmy narządy ważył 7-8 kg.     Rodzice często oddają narządy swoim chorym dzieciom Wśród dawców i biorców tak małe dzieci stanowią w Instytucie „Pomnik -Centrum Zdrowia Dziecka” ok. 30 proc. pacjentów. - W przypadku tak małych dzieci u nas to rodzice...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz