pomogła nieznajomej, ktora straciła dziecko
kadr z Facebook/Remembering Jacob
Aktualności

Połączyła je tragedia: "Czy mogłabym pomóc, gdyby moje dziecko nie umarło?"

W 24 tygodniu ciąży serduszko jej syna przestało bić. Jakiś czas później nieznajoma kobieta poprosiła ją o pomoc. Zaraz miała urodzić martwego synka. Ich spotkanie, w obliczu tragedii, dało im siłę i więź, której się nie spodziewały. Przeczytaj wzruszającą opowieść Nene.

Ciężarna kobieta poprosiła o pomoc nieznajomą na Facebooku. Była w 24 tygodniu ciąży, "sama i przestraszona" i miała właśnie urodzić martwego syna. Nieznajoma pół godziny później była przy jej szpitalnym łóżku.

Nene Fulcher, nieznajoma z południowej Australii, do której zwróciła się kobieta, wiedziała, co to znaczy strata. Ona też utraciła dziecko w 24 tygodniu ciąży. Po urodzeniu swojego aniołka, Jacoba, założyła na Facebooku stronę poświęconą synowi, na której opisała jego narodziny i zakończyła swoją wiadomość zdaniem: "Jestem tutaj, jeśli będziecie potrzebować wsparcia". Nawet się nie spodziewała, pisząc to, że ktoś się do niej odezwie. Pewnego wieczoru, koło 22.00, odebrała wiadomość. "Pamiętam, jak sama bardzo się bałam i dlatego zdecydowałam się pomóc" - opowiada. "Jeśli mogłam ją uspokoić, odpowiadając na jej pytania, musiałam to zrobić". Wiedziała, że musi tam być. Dlatego też Nene pojechała spotkać się z całkiem obcą jej kobietą i to spotkanie odmieniło jej życie.

"Pół godziny później, siedziałam w szpitalnym pokoju i spędziłam tam prawie dwie doby" - wspomina na Facebooku. Początkowo Nene myślała, że tylko odpowie na kilka pytań Sandry, ale między kobietami zawiązała się szczególna więź i została tam do porodu Vincenta. Doskonale znała to doświadczenie. Nene straciła syna Jacoba w 24 tygodniu ciąży. We wzruszającym poście wspominała dzień, w którym dowiedziała się, że serduszko jej syna już nie było i jak sama to przeczuła: "Instynkt macierzyński jest potężny. Musimy się nauczyć mu ufać, zwłaszcza, kiedy chodzi o nasze nienarodzone dzieci" - napisała. 

Kiedy Jacob się urodził, w jej oczach był doskonały: ważył 620 g i mieścił się w dłoni. Zapytała położną, czy może go przytulić. "Oczywiście, że tak. To twój syn" - odpowiedziała. Nene wspomina: "Nie wiedziałam, jakie są procedury w szpitalu w przypadku narodzin martwego dziecka w 6 miesiącu ciąży. Ale to jedno zdanie położnej sprawiło, że zaczęłam płakać, przyglądając się najnowszemu członkowi mojej rodziny. Tuliłam go tak długo, jak mogłam. Dokładnie przez 14 godzin".

To doświadczenie pomogło jej być przy Sandrze przez 32 godziny jej porodu. "Myślę, że potrzebowała kogoś, kto wiedział, co się będzie dziać. Może to zabrzmi dziwnie, ale cieszyłam się, że będę mogła wykorzystać moją tragedię po to, by pomóc komuś innemu" - mówi Nene. To było przerażające: "Byłam zdenerwowana, przestraszona i bałam się, że przywołam wspomnienia, które zakopałam w podświadomości. Ale tak się nie stało. Nie zrozumcie mnie źle... Płakałam. Ale nie płakałam ze swojego powodu lub z powodu Jacoba. Płakałam z powodu Sandry, Michaela i ich cudownego dziecka" - wspomina.To doświadczenie znaczyło dla niej więcej, niż się spodziewała. "Najtrudniejsze w utracie Jacoba było dla mnie znalezienie sensu, dla którego zjawił się na świecie. Odnalezienie tego sensu stało się dla mnie najważniejsze. To tak, jakbym musiała znaleźć usprawiedliwienie dla rozpaczy, którą czułam po jego utracie. Dlaczego był kimś tak szczególnym? Właśnie dlatego! Czy mogłabym pomóc Sandrze, gdyby nie umarł? Czy zrobiłabym to znowu dla innej nieznajomej? Tak. Czy to było dla mnie trudne? Tak! Ale mały Vincent najprawdopodobniej zmienił moje życie na lepsze" - pisze Nene. 

Smutek, śmiech, przyjaźń i znaczenie – oto co, zdaniem Nene, te dwa aniołki wniosły do świata. Rada, której udzieliła Sandrze i której udzieliłaby każdej innej kobiecie w tej sytuacji: "Jesteś silniejsza, niż myślisz (...). Następne tygodnie będą bardzo trudne (...). Zapamiętaj swoje dziecko, bo to przyniesie ci pocieszenie w czasach, kiedy złych dni będzie więcej niż dobrych".

źródło: Mamamia.com.au / Facebook/Remembering Jacob

Zobacz też:

Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu

Tata z noworodkiem
archiwum prywatne Sabiny Kozielec/ zdjęcie nadesłane na konkurs
Prawdziwe historie
Prawdziwe historie: czułam jak wali mu serce z emocji
Bezsilność, przerażenie to uczucia, które pojawiają się u mężczyzn wspierających swoje partnerki podczas porodu. Sam poród nie zostawia u nich dobrych wspomnień, jednak widok ich dziecka... pozostaje niezapomniany. Przeczytaj jak to wyglądało podczas porodu Sabiny.

Moją historię zacznę od tego, że o mojej ciąży nie wiedział nikt, oprócz "współwinnego", czyli mojego narzeczonego - Rafała. Brzuszka praktycznie w ogóle nie było widać. Być może rodzice i przyszli teściowie snuli jakieś domysły, ale się z nami nimi nie dzielili.  Czy to już poród? Pewnego dnia, miesiąc przed wyznaczonym terminem porodu , znalazłam się w szpitalu. Byłam zaskoczona i przerażona. Było zdecydowanie za wcześnie na poród , więc kazałam narzeczonemu jechać do pracy. Później przyznał, że nie pamięta, jak tam dojechał, bo przez całą drogę zastanawiał się, czy to możliwe, że urodzę miesiąc przed czasem .  Po paru godzinach i wielu badaniach okazało się, że to jednak poród , że nasz dzidziuś chce już być z nami. Zadzwoniłam więc po narzeczonego, prosząc by przyjechał. Powiadomiłam też moich rodziców o niespodziance, jaką im szykujemy. Możecie sobie wyobrazić ich reakcję, gdy usłyszeli, że rodzi się ich wnuk , że zostaną rodzicami! Później powiedzieli, że to był ich najszczęśliwszy dzień w życiu.  W samą porę... ja rodzę! Rafał pojawił się w szpitalu w momencie, kiedy skurcze były już co minutę i nieziemsko bolały, ale dzielnie trwał przy mnie i sam zawiózł mnie na porodówkę ,  mocno trzymając się wózka. Jego mina nie zmieniła się nawet wtedy, gdy weszłam na porodowe łóżko i krzyczałam coraz głośniej z bólu. Zaciskał zęby i starał się panować nad emocjami. Był cały spocony i drżał. Gdy mnie przytulał, czułam jak bardzo się denerwuje, jak szybko wali mu serducho.  Położna dała mi znać, że mogę przeć . W oczach Rafała pojawiły się łzy, były oznaką jego bezsilności, żalu, że nie jest w stanie mi pomóc. Ale pomagał mi, choć wtedy tego nie wiedział. Jego obecność była dla mnie bardzo ważna i do tej pory mu o tym przypominam. Trzymał mnie mocno za rękę i...

dwójka dzieci
fotolia.com
Mama
Co się zmienia między pierwszym a drugim dzieckiem?
Bez względu na to, jaka jest różnica wieku między dziećmi, przede wszystkim zmieniasz się ty - mama. Już nie jesteś, jak przy pierwszym dziecku, tak przestraszona, że wzywasz karetkę, gdy maluch kichnie. Jesteś mądrzejsza o to jedno dziecko, ale też uboższa o wszystkie złudzenia związane z macierzyństwem. Tak przygotowana wkraczasz w przygodę nr 2.

Macierzyństwo cz. 1 Na własnej skórze doświadczyłam, że macierzyństwo to ciężka praca. Prawdopodobnie najcięższa, jaką kiedykolwiek miałam, a w dodatku ten etat trwa do końca życia. Nie wiem jak Wy, ale ja nie miałam ambicji zostać pastelową mamusią z reklamy. Mimo to, rzeczywistość i tak mnie zaskoczyła. Syn tak szczelnie wypełnił moje życie, że z trudem przypominam sobie samą siebie z tamtego okresu. Oglądam na zdjęciach młodą dziewczynę w ciąży, potem z maleńkim dzieckiem i próbuję z nich ułożyć obraz osoby, którą byłam. Ale już nią nie jestem. Od września 2009 jestem kimś zupełnie innym - matką.    Matki wzloty i upadki Od tamtej pory stałam się podwójna. Nie w sensie fizycznym, bo wagę akurat zgubiłam szybko, karmiąc piersią często i długo. Stałam się odpowiedzialna za drugiego człowieka i odtąd, cokolwiek robiłam, musiałam mieć na uwadze mojego syna. Nawet, gdy wychodziłam gdzieś bez niego, cały czas miałam go gdzieś z tylu głowy. Szłam na zakupy - wracałam z nową porcją ubranek... dla niego. Szłam na kawę, wracałam z książeczką... dla niego. Dość późno odważyłam się pójść z nim do sklepu czy kawiarni. Bałam się, że... dziś właściwie sama nie wiem czego. Muszę przyznać, że przez większość czasu byłam po prostu przestraszona własnym macierzyństwem.  Nie wiedziałam wtedy, że niemowlę można zabrać wszędzie, gdzie się chce, nie wdając się z nim w dyskusje. Dopiero wyprawa z dwulatkiem czy trzylatkiem jest skomplikowana. Np. śpieszyłam się gdzieś, a syn akurat chciał przewracać psią kupę patykiem, przy okazji wysmarował nią swoje i moje buty, za nic w świecie nie chciał wsiąść do wózka, więc musiałam go nieść, jednocześnie pchając wózek, a psia kupa trafiała z jego butów na moją sukienkę. Takich sytuacji przeżyłam na pęczki, ale przy tym wszystkim...

Jak wygląda połóg?
Facebook
Aktualności
Nikt jej nie powiedział, jak wygląda połóg. Postanowiła uświadomić inne mamy
Ten niezwykle szczery post spotkał się z dużym zainteresowaniem mam. Kobieta brutalnie szczerze napisała, jak wygadają pierwsze dni po porodzie.

Autumn Benjamin niedawno została mamą i choć cieszy się, że urodziła maluszka, to jednak przeżyła olbrzymi szok po porodzie. O ile mówi się o ciąży i o samym porodzie, to zdaniem tej kobiety o połogu mówi się zdecydowanie za mało . Nie brakuje pięknych instagramowych fotografii gwiazd, których pokazują, jak cudnie wyglądaj i jak szybko dochodzą do formy, rzeczywistość zazwyczaj bywa inna i może mocno zaskoczyć młode mamy. Brutalnie szczerze Mogłoby się wydawać, że to, co napisała Autumn ma na celu zniechęcenie kobiet do rodzenia dzieci. Jednak ta świeżo upieczona mama uważa, że kobiety powinny być świadome, co może je czekać zaraz po porodzie . Jej zdaniem kobiety mają niewielką świadomość na temat tego, jak co się dzieje w pierwszych dobach. "To był 2 dzień po urodzeniu Layli. Podczas jedzenia mojego „cudownego” szpitalnego posiłku. Byłam na nowym terytorium. Ucząc się karmienia piersią tej małej ludzkiej istoty, którą właśnie sprowadziłam na świat. Mając na sobie te duże majtki z siatki, wciąż widząc ciężarny brzuch ... bo nikt mi nie powiedział, że ciążowy brzuch nie znika natychmiast . Nikt nie powiedział mi, że będę tak bardzo krwawiła. Nikt mi nie powiedział, że będę spędzała godziny płacząc i walcząc z własnymi emocjam i. Pamiętam, jak leżałam na szpitalnym łóżku, szlochałam. Płakałam, bo moja maleńka wreszcie była ze mną... WRESZCIE! Ale to oznacza, że nie jest już tak chroniona, jak w moim brzuchu. To mnie przeraziło. Uświadomiłam sobie, że mój Krein (mąż) także był zagubiony. Gdy podtrzymywał mnie pod prysznicem, a ja płakałam w niekontrolowany sposób. Mam rozmazane wspomnienia, ale pamiętam to poczucie, że moje maleństwo nie jest już w moim bezpiecznym brzuchu." wyznała kobieta. "Towarzyszył mi okropny ból... nikt nie mówi ci, że zwykle za " szybkim porodem " kryje się mocne...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj