4 dzieci odebrana rodzicom
Adobe Stock
Aktualności

4 dzieci, w tym noworodek odebrane rodzicom i rozdzielone – dlaczego?

Odebrano mi dzieci przez biedę – mówi mama. Sąd jest innego zdania. Jest dramat dzieci, a racje są po obu stronach.

To fakt, rodzina jest biedna, żyje z 500 plus i zasiłków rodzinnych, rodzice pracują dorywczo. Ale to nie z tego powodu zabrano im dzieci. Nie odbiera się dzieci z powodu biedy – zarzeka się sąd.

Najstarsze dziecko ma 6 lat, najmłodsze zaledwie kilka tygodni

Sąd rodzinny w Szczecinku umieścił czwórkę rodzeństwa, w tym noworodka, w dwóch rodzinach zastępczych. Matka dzieci twierdzi, że dzieci odebrano z biedy. Sąd wskazuje na niewydolność wychowawczą rodziców. Dzieci rozdzielono w dwóch rodzinach zastępczych. Nie było nawet czasu, aby ochłonąć – sąd wydał decyzję 22 października, a już dzień później wykonano jego postanowienie, najmłodsze z dzieci - Sebastian miał wtedy kilkanaście dni.

To przez biedę

Mama uważa, że odebrano jej dzieci z powodu biedy rodziny. Przyznaje, że przez krótki czas w domu nie było prądu. Nie pojechała też z córką na kontrolę kardiologiczną, ponieważ nie miała pieniędzy na podróż. Musiała je wydać na wyprawkę w związku z narodzinami syna. Dbaliśmy o nie, tak jak potrafiliśmy najlepiej – mówi. Dwoje najstarszych dzieci w tym roku poszło do przedszkola.

Rodzice mieli ograniczoną przez sąd władzę rodzicielską i ustanowionego kuratora. Kobieta zapewniła jednak, że "oboje z nim współpracowali", "w domu nie było alkoholu, narkotyków, bicia, molestowania", stąd tak wielkie zaskoczenie decyzją sądu.

6-letnia dziewczynka prawie nie mówi

- Nie chodzi o sytuację materialną. To nigdy nie skutkuje odbieraniem dzieci – odpowiedział rzecznik Sądu Okręgowego w Koszalinie Sławomir Przykucki. Chodzi o zaniedbania wychowawcze, jakie mieli popełniać rodzice. - Powodem są niewydolności wychowawcze ze strony tych rodziców. Nie potrafią sobie poradzić z dziećmi, które stwarzają pewne problemy – tłumaczy rzecznik.

Sędzia wyjaśnił, że dzieci mają zaburzenia neurologiczne i psychologiczne. Najstarsza dziewczynka właściwie nie mówi, posługuje się pewnymi słowami, ale takimi, które tylko ona sama rozumie. Wraz z pozostałą dwójką starszego rodzeństwa wykazują symptomy choroby sierocej.

Jedzą rękoma, nie znają higieny

- Dwoje dzieci ma już orzeczony pewien stopień niepełnosprawności. Rodzice tak jakby tych problemów nie dostrzegali - powiedział Przykucki. Dodał, że dzieci nie potrafią koło siebie nic zrobić, jedzą rękoma, nie znają sztućców, nie znają zasad higieny.

Matka nie zgadza się z zarzutem o niewydolności wychowawczej. Twierdzi, że zgłaszała odpowiednim instytucjom problemy związane z opieką nad dziećmi. Zapewniła, że chodziła z dziećmi do lekarzy. - My współpracowaliśmy i nadal będziemy, bo chcemy odzyskać dzieci – powiedziała.

Zmieńcie się, to dzieci powrócą

Sędzia podkreślił, że "w tej rodzinie nie działo się dobrze już od pewnego czasu”. Oprócz kuratorskiego dozoru, samorząd przydzielił rodzicom także asystenta rodziny. Ale nie przyniosło to skutku. Stąd decyzja o tymczasowym odebraniu dzieci poprzez umieszczenie ich w dwóch rodzinach zastępczych. W dwóch, gdyż nie udało się znaleźć jednej, która podjęłaby się opieki nad całą czwórką.
 

Zobacz także
Kary za brak szczepień u dzieci

Nie szczepisz dziecka? Grzywna to za mało, mogą ci je odebrać!

Chcieli jej odebrać 5-miesięczne dziecko, tylko dlatego, że…

Dzieci jedzą kolację wśród zabawek

Tak wygląda wychowywanie dziecka!

mama, dziecko, niemowlę

Czy jesteś dobrą mamą? Quiz z niespodziankąSąd chce, aby rodzice „znaleźli w sobie zdolności do właściwej opieki nad dziećmi”. - Może to odebranie dzieci, co było trudną decyzją, spowoduje pewne otrzeźwienie - powiedział Przykucki. Bo jak zastrzega, w tej sprawie nic nie jest ostateczne i nie wykluczone, że dzieci wrócą do rodziców, ale ci muszą zmienić swoją sytuację. Aby odzyskać dzieci, muszą poprawić warunki mieszkaniowe oraz współpracę z pomocą społeczną.

Zgłoś się! Rozdajemy 1000 opakowań mleka następnego NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O!

Polski kodeks rodzinny i opiekuńczy określa sytuacje, w których sąd może zdecydować o odebraniu rodzicom dziecka. Przesłanki do odebrania dziecka osobie, która sprawuje nad nim prawną opiekę to m.in.:
 

  • choroba psychiczna rodzica,
  • uzależnienie od alkoholu, narkotyków, leków, hazardu,
  • przemoc fizyczna i psychiczna wobec dziecka,
  • rażące zaniedbywanie obowiązków.


Z rażącym zaniedbywaniem obowiązków mamy do czynienia wówczas, kiedy rodzice nie zaspokajają podstawowych potrzeb dziecka – głodzą go, pozostawiają samego w domu na długi czas, pozwalają mu nadużywać alkoholu czy narkotyków oraz tolerują fakt, że prowadzi on działalność przestępczą. Czy w tym przypadku tak było?

Sytuacja w tej rodzinie z pewnością jest skomplikowana. Jak wynika z informacji zebranych przez sąd, rodzice mają problem w wypełnianiu opieki nad dziećmi. Dlaczego jednak przyznany nadzór kuratorski oraz asystent rodziny nie byli w stanie pomóc w rozwiązaniu problemu? Czy naprawdę najskuteczniejszym sposobem nauczenia rodziców, jak należy opiekować się dziećmi, jest odbieranie ich i umieszczanie, na dodatek rozdzielonych w kilku rodzinach zastępczych? Czy ktoś zastanowił się nad kosztami psychicznymi, jakie ponoszą dzieci odebrane rodzicom? Trudno to rozstrzygnąć.

Napiszcie w komentarzach, jakie jest wasze zdanie w tej sprawie.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 

Internetowa szkoła rodzenia partnerzy


 
Źródło: polsatnews.pl

Zobacz też:

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę otacza opieką ofiary przemocy [WIDEO]

Kobieta pijąca alkohol w ciąży
Fotolia
Aktualności
Piła całą ciążę, urodziła chore dziecko. Dziś znów jest w ciąży!
Mama Mikołaja piła alkohol przez całą ciążę. Chłopiec urodził się pijany, jednak kobieta nie poniosła żadnych konsekwencji. Dziś jest w kolejnej ciąży i chce odzyskać syna.

Urodziła pijane dziecko i znów jest w ciąży Mikołaj przyszedł na świat we wrześniu 2015 roku w Poznaniu. W chwili narodzin miał we krwi aż 0,5 promila alkoholu. Jego matka piła alkohol przez całą ciążę. Chłopiec obecnie przebywa w pogotowiu rodzinnym, cierpi na alkoholowy zespół płodowy (FAS) . Jak czytamy w portalu epoznan.pl, rodzice Mikołaja odwiedzają go dwa razy w miesiącu. Sąd Rodzinny zdecydował o odebraniu im praw rodzicielskich, jednak odwołali się od tej decyzji do Sądu Okręgowego, przez co wyrok nie jest prawomocny. Matka Mikołaja spodziewa się kolejnego dziecka. Jej partner i ojciec dziecka powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że kobieta jest w 6. miesiącu ciąży i od września nie pije alkoholu. "Jest w szóstym miesiącu ciąży, nie spożywa alkoholu, jest pod opieką lekarza. To będzie chłopczyk. Jest zdrowy" – przyznał. Według rodziców Mikołaj nie jest w tak złym stanie, jak deklaruje jego opiekunka. Choć rodzice chcą odzyskać synka, nie wiadomo, kiedy Sąd Okręgowy zajmie się ich sprawą. Chłopiec ma trafić do ośrodka prowadzonego przez siostry zakonne. Matka Mikołaja i jej obecny partner są przekonani, że choć obecnie mieszkają w ośrodku dla bezdomnych , uda im się poradzić z obecną sytuacją i są w stanie wychować dwoje dzieci. Alkohol w ciąży. Pomagać czy karać? Picie alkoholu w ciąży jest absolutnie zabronione. Ciężarne, które piją alkohol i tym samym narażają zdrowie i życie swojego dziecka, są bezkarne. W polskim prawie nie ma żadnego paragrafu, dzięki któremu picie alkoholu w ciąży byłoby uznawane za przestępstwo. Jak postępować z kobietami, które świadomie szkodzą swoim nienarodzonym dzieciom? Pomagać im czy próbować je ukarać? Czy według was Mikołaj powinien wrócić do swojej matki i jej obecnego partnera? Czekamy na wasze komentarze! Zobacz także:   Szczecin: Pijana matka urodziła...

sąd odebrał dzieci antyszczepionkowcom
AdobeStock
Aktualności
Sąd odebrał dzieci antyszczepionkowcom-weganom
Dwie dziewczynki były skrajnie zaniedbane, niedożywione, nie rozwijały się, miały poważne schorzenia – w tej sytuacji sąd nie miał wątpliwości, że rodzice nie nadają się do opieki nad dziećmi.

Dzieci chodziły brudne, głodne, przeziębione. Wymagały pomocy lekarskiej , ale rodzice ufali tylko w medycynę naturalną i leczyli je ziołami otrzymywanymi od znachorki. Z fatalnym skutkiem. 7-latka na poziomie 3-letniego dziecka Sąd Okręgowy w Zamościu zdecydował o odebraniu dwójki dzieci rodzicom antyszczepionkowcom i weganom, którzy doprowadzili do skrajnego zaniedbania córek. Dziewczynki były żywione niemal wyłącznie warzywami i owocami, nie były szczepione, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.   Dziewczynki chodziły do szkoły podstawowej pod Zamościem. Młodsza z nich - 7-letnia zatrzymała się na poziomie rozwoju trzyletniego dziecka i prawie nie mówiła . Dyrektorka placówki zaalarmowała opiekę społeczną, ponieważ dzieci były zaniedbane i zaczęły opuszczać lekcje. Rodzina pod nadzorem kuratora Rodzina była znana miejscowemu ośrodkowi pomocy społecznej. Matka dziewczynek od kilku lat była pod nadzorem kuratora sądowego z powodu zaniedbań u dzieci. - Dziewczynki chodziły brudne, mimo chorób, przeziębień nie otrzymywały właściwych leków. Rodzice leczyli je ziołami, które sami zbierali lub otrzymywali od znachorki. Do szkoły przychodziły głodne i chore – relacjonowała pracownica opieki społecznej. Rodzice nie pracowali, otrzymywali wsparcie z opieki społecznej. Byli weganami i taką samą dietę stosowali u swoich córek - dziewczynki jadły tylko owoce i warzywa , nie spożywały nabiału, jaj ani mięsa. U młodszej stwierdzono problemy kardiologiczne i opóźnienie w rozwoju. Tu nie chodzi o weganizm Początkowo matce ograniczono prawa rodzicielskie , ale ostatecznie sprawa trafiła do sądu rejonowego w Hrubieszowie, który zdecydował o odebraniu dzieci i umieszczeniu ich w ośrodku opiekuńczo-wychowawczym . Kilka tygodni temu decyzję w tej sprawie podtrzymał Sąd Okręgowy w Zamościu. – Sytuacja dzieci była trudna. Matka nie...

Zamykanie domów dziecka
Aktualności
W Łodzi zamknięto dom dziecka i wszyscy się z tego cieszą (my też!). Dlaczego?
Jeszcze półtora roku temu w tej placówce było 25 dzieci. Dziś nie ma ani jednego podopiecznego.

Łódzki magistrat uroczyście ogłosił, że udało się wygasić Dom Dziecka nr 8 w Łodzi. Władze miasta musiały zdecydować się na ten krok, gdyż nie było w nim już dzieci. Jak to możliwe? Dom dziecka to nie dom Kiedy półtora toku temu Piotr Rydzewski obejmował stanowisko dyrektora łódzkiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, zapowiadał duże zmiany. Deklarował, że skupi się na likwidowaniu dużych domów dziecka. Pierwszy z nich właśnie został zamknięty, a pusty już budynek przy ul. Zuchów zaprezentowano dziennikarzom. Mogli się oni przekonać na własne oczy, jak bardzo to miejsce różniło się od warunków domowych . Jak wyjaśnia Rydzewski, w ciągu kilkunastu miesięcy udało się znaleźć wszystkim dzieciom pozainstytucjonalną pieczę zastępczą . Większość dzieci wróciła do swoich rodziców albo innych krewnych. Resztę udało się umieścić w niespokrewnionych rodzinach zastępczych. To ogromny sukces pracowników MOPS, którzy dokładają wszelkich starań, aby jak najwięcej dzieci mogło opuścić dom dziecka . Najbardziej cieszy, że większość dzieci wróciła do swoich rodziców lub krewnych. Do jednej z mam wróciła aż szóstka jej dzieci. Kobieta miała kłopot z alkoholem, ale dzielnie walczyła, żeby się z tym uporać. MOPS pomógł wyposażyć jej mieszkanie. Z kolei troje dzieci zamieszkało ze swoim dziadkiem. Wcześniej odwiedzał wnuki w placówce, a tam słyszał, że nie może zostać rodziną zastępczą, bo jest za stary (ma 63 lata). Dzięki pomocy pracowników MOPS-u odzyskał dzieci. Sąd nie miał wątpliwości, że nadaje się na opiekuna. Mężczyzna mógł także liczyć na pomoc, w przygotowaniu mieszkania dla dzieci. Jeden chłopiec zamieszkał z dorosłą siostrą, która jest dla niego rodziną zastępczą, a na opiekę nad jednym z wychowanków zdecydował się pracownik domu dziecka. Władze Łodzi zdecydowały także, aby niemowlęta porzucane przez rodziców...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj