Aktualności

Szczepionka dla życia

Wystarczy jedna szczepionka, by uratować czyjeś życie. Dzięki niej noworodek ma szansę przeżyć kolejny dzień, świętować pierwsze urodziny...

Bo to ona chroni go przed tężcem – śmiertelną chorobą. Zarażony ma przed sobą kilka dni. Ale tak nie musi być, przecież wystarczy jedna szczepionka. Ta jedna może być właśnie od ciebie. Zafunduj ją i uratuj dziecko.
Raj na ziemi, w którym ludziom przyszło żyć jak w piekle. To Demokratyczna Republika Konga, środek Afryki. Wydawałoby się, że to kraina miodem i mlekiem płynąca. Bo żyzna ziemia, jeziora pełne ryb, bujne lasy, a do tego kopalnie diamentów... Ale to właśnie DR Konga znajduje się na długiej liście państw, w których dzieci umierają na tężec – na całym świecie to 140 tysięcy noworodków rocznie. A przecież szczepionka kosztuje tak niewiele. To tutaj do nielicznych ośrodków zdrowia trafiają dzieci z brzuszkami jak bębenki. Spuchły im z głodu. Ich niedożywione mamy straciły pokarm albo w ogóle go nie miały. To tutaj na ulicach pojawiają się plakaty ze zdjęciem tulących się i radosnych par. Temu niby normalnemu widokowi przeczy napis: „Mężczyzno, miłość można wyrażać nie tylko poprzez gwałt”. To tutaj w ciągu ostatnich 10 lat zginęło pięć milionów ludzi, głównie kobiet i dzieci, a miliony zostały zmuszone do ucieczki. Przez wojny i grasujące grupy rebeliantów. I to tutaj ludzie na pytanie, czego potrzebują najbardziej, mówią: „Spokoju, by żyć”. Bo na razie robią wszystko, by przynajmniej przeżyć.

Mała Esta
Goma, stolica prowincji Kiwu Północne. Przed chwilą samochodami UNICEF przekroczyliśmy granicę z Rwandą. To nasz pierwszy dzień w Kongu. Ulice, mury – wszystko czarne – wszędzie jakby rozrzucony gruz…  – To lawa. Sześć lat temu wybuchł wulkan, który zniszczył to miasto do szczętu – wyjaśnia kierowca. – Tysiące ludzi straciło wtedy dach nad głową.
Ośrodek zdrowia. Kilka budynków, bardziej baraki. Pośrodku klepisko. Trafiają tu matki ze skrajnie niedożywionymi maluchami. Ostatnio jest ich coraz więcej. Dzieci są wyczerpane, ale w sumie mają... szczęście. Bo gdy nabiorą ciałka, czeka je seria szczepionek dla dzieci – przeciw polio, odrze, błonnicy. Dla nich to przepustka do życia. Lekarze mają nadzieję, że będą mogli powtórzyć szczepienia. Choć szansa jest niewielka. Wiedzą, że na żadną z tych kobiet nie czeka biały domek z firankami w oknach. Gdzie rzuci je los? Czy ich maluchy skończą pięć lat? Już wiemy, że w Kongu jedna piąta dzieci nie dożywa piątych urodzin.
Wśród maluchów biegających po „dziedzińcu” pojawia się Esta. Ma cztery lata, a wygląda na dwa i pół. Drobniutka. Uśmiecha się radośnie, ufnie podchodzi do obcych z Polski. Szybko uczy się naszych imion: Gosia, Magda, Agata. „Słodka” to kolejny polski wyraz, który powtarza bezbłędnie. I jeszcze zdanie: „Pojedziesz z nami do Polski?”. Z idealnym akcentem. Po chwili dołącza do grupy kobiet, które po kolacji (ryż i fasola), specjalnie dla nas, roztańczyły się i rozśpiewały. Razem z nimi wielkooka gwiazdeczka. Patrzę na malutką z podziwem. Gdyby mieszkała w Polsce, chodziłaby do przedszkola. Takiego, w którym dzieci uczą się języków obcych. I do tego zajęcia w kółku tanecznym i występy w teatrzyku. Jestem pewna, że byłaby najlepsza. Esta, dziewczynka z Konga. Chciałam o niej opowiedzieć…

Magda z unicef
Bukavu, stolica prowincji Kiwu Południowe. Miasto w kolorze gliny. Brązowo-żółte ulice, takie same domy (z desek lub glinianych cegieł), tylko kobiety w bajecznie kolorowych sukniach. W porze deszczowej drogi zamieniają się tu w błotnistą breję. Ludzie grzęzną w niej po kostki. Gdy nie pada, wysoko w powietrzu unosi się kurz.
Ośrodek prowadzenia ciąży. Najlepszy w mieście, zapewne w całej prowincji. Skromnie wyposażony, ale schludny. Miesięcznie rodzi się tu sto maluszków. Przed budynkiem kolejka kobiet z brzuszkami. Czekają na szczepienie przeciw tężcowi. – To jedyny sposób, by ustrzec dziecko przed tą straszną chorobą – tłumaczy Magda Hernandez z polskiego UNICEF, mama dwójki małych dzieci. – Szczepiąc przyszłą mamę, zabezpiecza się jednocześnie maluszka. Bo w Afryce kobiety rodzą w domu. Żadna nie przejdzie 10, 15, 20 km do szpitala, gdy poród tuż-tuż. A dojechać nie ma jak. Ani tu dróg, ani kolei.
Afrykański dom. Właściwie lepianka pokryta liśćmi bananowca. W środku klepisko, koc zamiast łóżka. Nie ma prądu, bieżącej wody. W takich warunkach nietrudno o zakażenie. Wystarczy przeciąć pępowinę brudnym nożem. Bakteria, która wywołuje tężec, atakuje maluszka natychmiast, pozwalając rozwinąć się chorobie w ciągu kilku dni. Jeśli rodzice szybko nie zawiozą dziecka do szpitala, szansa na jego przeżycie jest niewielka. Maleństwo umiera w cierpieniach, kurcząc się z bólu, który rozrywa mięśnie i nie pozwala oddychać. Szczepionka chroniąca przed tężcem kosztuje mniej niż złotówkę!
– Ta część Konga jest najbardziej zagrożona tężcem. Ponad połowa kobiet w ciąży nigdy nie była szczepionych przeciw tej chorobie – mówi Magda. – Niektóre rejony są tak niedostępne, że można się tam dostać wyłącznie helikopterem. Nasi wolontariusze dowożą szczepionki autem, rowerem, łodzią, czym się da. Wszystkie dostarcza UNICEF. Także lodówki do ich przechowywania
i środki na transport. Rząd kongijski nie ma pieniędzy na leki. Starcza tylko na pensje dla lekarzy.
UNICEF walczy z tężcem od 1999 roku, w 58 krajach na całym świecie. W ramach kampanii „Eliminacja tężca matek i noworodków” udało się zaszczepić 70 mln kobiet, które spodziewały się dziecka! Efekt? Już jedenaście państw uwolniono od tężca, wkrótce dołączy do nich sześć kolejnych! Kilka lat temu UNICEF zyskał sprzymierzeńca w walce z tą chorobą. Pampers połączył siły z UNICEF, prowadząc światową kampanię „1 paczka = 1 szczepionka” (szczegóły w ramce). W Polsce akcja rusza już 1 czerwca!
– Czyli jest też szansa dla Konga? – pytam Magdę. – Tak, jest szansa, choć nie uwolnimy Konga od tężca w ciągu roku czy dwóch lat. Ale gdy patrzę, jak zorganizowany jest tutaj UNICEF, z jakim oddaniem tutejsi pracownicy walczą o tę sprawę, właściwie o każdą, bo i o szczepienia przeciw odrze, dożywianie dzieci, szkoły, to jedyne, czego teraz pragnę, to wrócić do Polski i pomagać im z całych sił. Zbierać pieniądze, gdzie  się da. Bo wiem, że UNICEF, tutaj w Afryce, bez naszej pomocy niewiele będzie mógł zrobić.

Jaya Kanadyjczyk
Wyboista droga z Bukavu do Uviry. Wokół malownicze góry. Raj na ziemi. Kierowcy jednak pędzą na złamanie karku, by zniknąć stąd tak szybko, jak się da. Tydzień temu ostrzelano tu samochód. W raju szybko się zapomina, że tu ciągle trwają walki.
– Dlaczego w takim pięknym miejscu ludzie cierpią głód? Dlaczego dzieci umierają na choroby, które można leczyć? – zasypujemy pytaniami Jayę, Kanadyjczyka, który od czterech lat pracuje
w Kongu, od pół roku w UNICEF w Gomie. – W tym kraju żyje prawie 70 milionów ludzi, w tym dwa tysiące lekarzy. Służba zdrowia? Jaka? W Uvirze jest jeden szpital, a w rejonie 200 tysięcy ludzi. W okolicy są małe ośrodki zdrowia, ale jak one działają bez leków? W wielu nie ma też miejsc – w jednym łóżku leżą dwie, trzy kobiety z dziećmi. I nie są to jeszcze najgorsze warunki.
To nie wszystko. Dzisiejsze Kongo to kraj rozgrabiony najpierw przez kolonistów. Do bie-dy dołożyły się dwie wojny,
w które zaangażowali się liczni sąsiedzi, rebelie, konflikty zbrojne trwające do dzisiaj. Etniczne czystki, zbiorowe gwałty… Czy komuś zależy na spokoju w Kongu? Trudno w to uwierzyć. Po dwóch godzinach zjeżdżamy z gór. Po raz pierwszy jedziemy asfaltową drogą. W Demokratycznej Republice Konga jest ich zaledwie 300 km. To kraj dziewięć razy większy niż Polska.

Jambo
Po trzech dniach mamy kryzys. Ogrom ludzkiej biedy i nasza bezsilność. Bo jeśli nawet oddamy wszystko, co mamy przy sobie, nie zmieni to sytuacji. W takie miejsca jak Kongo nie przyjeżdża się bezkarnie. Ten smutek zostanie. Wiem, co mi nie pozwoli zapomnieć o Kongu. Uśmiech. Tylu uśmiechniętych ludzi nie widziałam nigdzie indziej. Także w obozie uchodźców, gdzie żyje się z godziny na godziny, moje „jambo”, czyli „dzień dobry” w tutejszym języku, wywoływało uśmiech. Radosny. Bo śmiały się im także oczy.

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

Szczepienia
Fotolia
Mama
Szczepienia dla dorosłych: sprawdź, które są obowiązkowe!
Niektóre szczepionki dla dzieci są obowiązkowe. Są też obowiązkowe szczepionki dla dorosłych, tyle że trzeba za nie zapłacić. Zobacz, przeciw którym chorobom trzeba się zaszczepić, bo zachorowanie może być bardzo groźne,

Jeśli skaleczysz się, ranka zostanie zanieczyszczona ziemią, a w ostatnich 10 latach nie doszczepiałaś się przeciw tężcowi , konieczna jest wizyta u lekarza. Zadecyduje, czy podać tylko szczepionkę przeciw tężcowi , czy oprócz szczepionki także anatoksynę przeciwtężcową. Jeśli nie szczepiłaś się przeciw WZW typu B , masz ryzyko zakażenia wirusem zapalenia wątroby. Szczególnie jeśli idziesz do szpitala, na operację, zabieg diagnostyczny (np. gastroskopia ).  Oczywiście, nie przy każdym skaleczeniu i zabrudzeniu rany ziemią, dochodzi do zakażenia tężcem. Również nie za każdym razem przy operacji, zabiegu diagnostycznym, dochodzi do zakażenia WZW typu B. Lepiej jednak uniknąć ryzyka. Zobacz, przeciw jakim chorobom warto się zaszczepić.   WZW typu B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) Wirusowe zapalenie wątroby typu B to choroba, która niszczy wątrobę, prowadząc do jej niewydolności. Zakażenie WZW typu B może też sprzyjać nowotworom wątroby , dlatego warto zrobić wszystko, by uniknąć zakażenia.  WZW typu B można zarazić się w szpitalu , podczas zabiegów i operacji, ale także podczas zabiegów diagnostycznych (np. gastroskopia ) – wszędzie, gdzie dochodzi do przecięcia powłok skóry i kontaktu z krwią zakażoną wirusem. 60 proc. zakażeń to zakażenia szpitalne, jednak częściej do nich dochodzi na oddziałach nieoperacyjnych! Możliwe jest też zakażenie WZW typu B w gabinecie stomatologicznym, kosmetycznym, podczas wykonywania tatuażu czy u fryzjera. Wirus zapalenia wątroby typu B jest 50 do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV . Do zakażenia wystarczy kropla krwi. Kto powinien się zaszczepić: Każdy, ale szczególnie osoby przed pobytem w szpitalu, zabiegiem, operacją, kobiety przed ciążą.   Krztusiec Przeciw krztuścowi obowiązkowo szczepione są dzieci i młodzież (ostatnie szczepienie obowiązkowe w 14. roku...

UNICEF i Pampers - walka z tężcem
materiały prasowe
Aktualności
Walka z tężcem trwa! Akcja Pampers i UNICEF ratuje dzieci
Pampers we współpracy z UNICEF od lat walczy z tężcem noworodkowym – śmiertelnie groźną chorobą, która zagraża dzieciom tuż po porodzie. Zobacz, jak ty możesz pomóc!

Pampers i UNICEF są obecnie w połowie drogi do całkowitego wyeliminowania tężca noworodkowego  na całym świecie. Chorobę udało się wyeliminować już w 19 krajach. Do osiągnięcia celu pozostało jednak jeszcze kolejne  19 krajów zagrożonych tężcem . Ty też możesz pomóc – np. wybierając w sklepie pieluszki Pampers (o formach pomocy czytaj niżej). Za każdą paczkę pieluszek Pampers Active Baby-Dry lub pieluchomajtek Pampers Pants kupioną od 10.2016 r. do końca 12.2016 r., w ramach kampanii „ 1 paczka = 1 ratująca życie szczepionka ”, marka Pampers funduje jedną szczepionkę przeciw tężcowi , pomagając organizacji UNICEF zwalczyć tężec noworodkowy  (ang. MNT). Co to jest tężec noworodkowy? Tężec noworodkowy dotyka rodziny w najbiedniejszych obszarach świata. Noworodki mogą zarazić się nim podczas porodu, np. przy przecinaniu pępowiny niesterylnymi narzędziami . Na chorobę nie ma lekarstwa, co w konsekwencji prowadzi do śmierci 49 tys. nowo narodzonych dzieci. To oznacza, że co 11 minut jedno dziecko umiera na chorobę, której można skutecznie zapobiegać… Możesz pomóc w walce z tężcem noworodkowym! Dzięki wsparciu rodziców polskich dzieci, od początku trwania kampanii Pampers-UNICEF „1 paczka = 1 ratująca życie szczepionka” udało się uratować około 500 tys.  nowo narodzonych dzieci, a szczepionka trafiała do potrzebującej jej matki i dziecka co sekundę. W tym roku, do grona państw, w których finansowanie ze strony marki Pampers pomogło całkowicie zwalczyć tężec, dołączyły Indonezja i Niger. Niestety, tężec nadal stanowi zagrożenie w 19 krajach.    Olivier Janiak wspiera akcję Pampersa i UNICEF Tegoroczną odsłonę kampanii Pampers – UNICEF „Niezwykłe maluchy” , wspiera Olivier Janiak , który odwiedził w zeszłym roku Angolę – jeden z krajów nadal...

Archiwum magazynu Mamo to ja
Mamo to ja - czerwiec 2008
Wszyscy znamy UNICEF, prawda? No, przynajmniej nazwę. Warto jednak wiedzieć, co się za nią kryje.

Dla dobra dzieci Dwa miesiące temu poznałam Magdę, Zosię, Małgosię, Jayę. To ludzie UNICEF. Codziennie o nich myślę. Nie umiem opisać, jak bardzo ich podziwiam. Magda jest szefową UNICEF w Polsce. Wie przerażająco dużo o tym, w jak niewiarygodnie strasznych warunkach żyją dzieci (bez rodziców, na ulicy, w armiach). Opowiada o tym spokojnie (choć jest mamą dwójki maluchów), bo wie, że zamiast się wzruszać czy złościć, trzeba działać. Magda i Zosia (też z biura UNICEF w Warszawie) całą swoją energię poświęcają na to, by pomóc dzieciom żyć godnie. Małgosia w Polsce bywa śledzona przez paparazzi, gazety piszą o tym, z kim tańczy czy chodzi do kina. Dla mnie Małgosia Foremniak, Ambasador Dobrej Woli UNICEF, to otwarta, ciepła dziewczyna, która w Afryce spała z nami w hotelu bez prądu i wody, po to by rano odwiedzić kolejne chore dzieci. Brak wody nie robił na niej żadnego wrażenia. Chore dzieci – olbrzymie. Ale zawsze cudownie się z nimi bawiła, rozśmieszała, nosiła na barana, przytulała. Jaya to pracownik UNICEF we wschodnim Kongo. Jego dom jest w bogatej Kanadzie. Ale on mieszka w piekle. Pomaga tam ludziom, o których prawie cały świat zapomniał. Magda, Zosia i Jaya oddają swój czas, umiejętności, całą energię dzieciom. Bo UNICEF działa po to, by pomagać dzieciom. Zajrzyjcie na www.youtube.com/watch?v=ASTNzL6DdOg . To krótki film, który trzeba zobaczyć. Zaczyna się od zdania, że każde dziecko ma prawo do opieki medycznej, do godnego życia. Niestety, nie wszędzie jest to oczywiste. UNICEF o to walczy. Nie, pewnie o to zapytacie, UNICEF nie pomaga dzieciom w Polsce. Wiem, że wiele polskich dzieci potrzebuje wsparcia. Ale tu niemowlęta nie umierają z głodu; żadne dziecko w Polsce nie rodzi się na klepisku w chacie z liści i nie musi walczyć z karabinem w ręku, mając kilka lat. A taki jest los setek tysięcy dzieci na świecie. To im pomaga UNICEF. A z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj