To, ile zebrała WOŚP w 2022 r. przechodzi ludzkie pojęcie!
Edipresse Polska
Aktualności

Rekordowy Finał WOŚP: to, ile zebrała Orkiestra w 2022 roku, przechodzi ludzkie pojęcie! I znów graliśmy razem!

Powoli wszyscy przyzwyczajamy się do tego, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z każdym rokiem bije swoje własne rekordy. Potwierdza to również suma zebrana podczas Finału w 2022 roku dedykowanego okulistyce dziecięcej.

Jurek Owsiak ogłosił wyniki 30. Finału podczas uroczystej gali, na której – w gronie przyjaciół Orkiestry – nie mogło zabraknąć redaktor naczelnej Mamotoja.pl Aleksandry Sokalskiej.

Aleksandra Sokalska odebrała z rąk Jurka Owsiaka certyfikat potwierdzający udział Edipresse Polska w Finale i medal XXX-lecia Wielkiej Orkiestry. To dla nas wszystkich ważne wyróżnienie.

30. Finał WOŚP coraz bliżej: Jurek Owsiak pozdrawia czytelniczki Mamotoja.pl

WOŚP 2022: znów rekord!

Podsumowanie 30. edycji WOŚP miało miejsce dokładnie dwa miesiące po Wielkim Finale 2022. Udało się zebrać o 13,5 miliona złotych więcej niż w poprzednim roku, czyli: 224 376 706,35 zł.

W skład tej kwoty wchodzą:

  • wpłaty dokonywane przez kanały elektroniczne: 127 703 423,61 zł (56,91 proc. całej kwoty);
  • wpłaty do puszek: 95 134 700,90 zł (42,40 proc. całej kwoty);
  • darowizny rzeczowe: 1 538 581,84 (0,69 proc. całej kwoty).


Z dumą informujemy, że w tym roku nasza firma Edipresse Polska zebrała 105 843,73 zł.

Pod hasłem „Przejrzyj na oczy”

Zebrane pieniądze pozwolą na zakup urządzeń, które zasilą oddziały i poddodziały okulistyki dziecięcej, m.in. angiografu dwupłaszczyznowego, który umożliwia chemioterapię dotętniczą i pozwala leczyć siatkówczaka (najczęściej występującego nowotworu gałki ocznej u dzieci).

Dzięki zebranej kwocie powstanie pierwsze w kraju centrum symulacji okulistycznych, w którym okuliści dziecięcy będą mogli uczyć się i ćwiczyć techniki chirurgii wewnątrzgałkowej.

Jurek Owsiak podziękował

Podczas gali w Centrum Praskim Koneser Jurek Owsiak podziękował wszystkim za 30 wspólnych lat. Podsumował też trzy dekady przepięknej historii WOŚP. W czasie uroczystości symbolicznie uhonorowani zostali:

  • Krystyna Kwapiszewska – blisko 100-letna autorki dzieł sztuki, które przekazuje na aukcje WOŚP,
  • Dominik Farbotko – wolontariusz, który kwestował w Schronisku w Klimczoku,
  • Gabriela – wolontariuszka (sztab Oborniki), która w czasie 30. Finału uratowała życie. Tak, bo podczas Finałów Wielkiej Orkiestry naprawdę dzieją naprawdę niezwykłe rzeczy!

30 lat WOŚP w liczbach

  • Przez 30 lat wspólnego grania podczas Finałów WOŚP zebrano aż 1,75 mld złotych.
  • Dotąd kupiono blisko 69 tys. urządzeń.
  • W WOŚP grały 1633 sztaby. W tym aż 90 za granicą – łącznie w 29 krajach.
  • W aukcjach Allegro, w których wystawiono m.in. trening z Igą Świątek oraz jej rakietę, dwie sofy z programu Kuby Wojewódzkiego czy Harley’a Davidsona Electra Glide – zebrano 37 414 104,69 zł.Piszemy też o:

co szkodzi na wzrok
Adobe Stock
Zdrowie
Co szkodzi na wzrok? 10 zachowań, których należy unikać w trosce o oczy
Co szkodzi na wzrok? Często nie zdajemy sobie sprawy z wielu zachowań, które są szkodliwe dla oczu. Wyjaśniamy, co przyczynia się do popsucia wzroku i jakich zachowań należy unikać. 

Nieodpowiednie dbanie o oczy często niesie za sobą konsekwencje, niekiedy bardzo poważne. Co negatywnie wpływa na wzrok? Przede wszystkim oczom szkodzi ich nadmierna praca z bliska – głównie wielogodzinne wpatrywanie się w ekran laptopa lub smartfona. Szkodzi również suche powietrze, brak odpowiedniej ochrony przed słońcem, niewłaściwe oświetlenie, a nawet makijaż. Większość szkodzących nawyków można wyeliminować. Podpowiadamy, w jaki sposób to zrobić.  Co szkodzi na wzrok? Podczas codziennego funkcjonowania jesteśmy w stanie ograniczyć takie czynności i negatywne nawyki, które szkodzą oczom. Oto lista rzeczy, które źle wpływają na wzrok. Co szkodzi na wzrok? Długotrwałe wytężanie wzroku Niewłaściwe oświetlenie Brak ochrony przed słońcem Zbyt suche powietrze Przecieranie oczu Spanie w soczewkach kontaktowych Niekorzystne działanie smogu Kreska na wewnętrznej stronie powieki Wielogodzinne korzystanie z komputera Nieodpowiednia dieta Długotrwałe wytężanie wzroku Co szkodzi na wzrok? Elektronika, która sprawia, że wpatrujemy się w nią za długo, za często, ze zbyt bliskiej odległości. Z ewolucyjnego punktu widzenia oczy ludzkie są przystosowane do patrzenia w dal, nie zaś do patrzenia z bliska. Wpatrywanie się w litery lub cyfry przez wiele godzin jest więc bardzo obciążające dla oczu. To samo tyczy się wielogodzinnego przesiadywania przed tabletem, smartfonem lub laptopem. Im bliżej oczu umieszczony jest tablet, smartfon lub monitor komputera, tym większy wysiłek mięśni odpowiadających za akomodację – zmianę kształtu soczewki. W takiej sytuacji zmniejsza się zakres akomodacji, czyli zdolności manewrowania między punktem bliży i dali wzrokowej. Skutkiem tego może być rozwój krótkowzrocznośc i (zwłaszcza u dzieci, które bardzo często i długo korzystają ze smartfona). Inną...

Dieta na dobry wzrok: co najbardziej lubią nasze oczy?
Adobe Stock
Aktualności
Dieta na dobry wzrok: co najbardziej lubią nasze oczy?
Odpowiednia dieta ma wpływ nie tylko na długie życie, ale i dobry wzrok. Jak dbać o profilaktykę chorób oczu związanych z wiekiem, zmęczeniem czy zanieczyszczeniem środowiska? Sprawdź, co jeść, by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem oczu.

Okazuje się, że są produkty, które dzięki zawartości cennych witamin i minerałów, naprawdę warto włączyć do codziennego menu. Zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na tym, by uniknąć kłopotów ze wzrokiem. Spis treści: 1. Witaminy na dobry wzrok Witamina A – marchewka i inne naturalne źródła Witamina C – papryka i kiwi przeciw zaćmie Witamina E – eliksir młodości dla oczu Witaminy z grupy B – na straży zdrowych oczu     2. Minerały w diecie na dobry wzrok Cynk Selen Miedź 3. Dieta na dobry wzrok Nienasycone kwasy tłuszczowe Polifenole ​ 4. Co pić na poprawę wzroku? Witaminy na dobry wzrok Witamina A: marchewka i inne naturalnych źródła „Zjedz marchewkę, jest dobra na wzrok” – wielu z nas słyszało te słowa przy obiedzie co najmniej kilka razy w życiu. I nie bez powodu, bo w tej zachęcie do jedzenia marchewek, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, nie ma krzty przesady. Marchewka (podobnie jak masło) długo kojarzona była jako jedno z najcenniejszych źródeł witaminy A, która stanowi bardzo ważny składnik barwnika radopsyny w siatkówce oka. Witamina A to również silny przeciwutleniacz, dzięki któremu komórki organizmu (również te, z których składa się oko) wolniej się starzeją. Niedobór witaminy A może prowadzić do tzw. kurzej ślepoty (pogorszenia widzenia o zmierzchu) lub zespołu suchego oka. Już 100 g gotowanej marchewki może w całości pokryć dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę (podczas gdy 30 g masła pokrywa 30 proc. zapotrzebowania). Dziś wiemy, że istnieje wiele innych naturalnych źródeł witaminy A. Źródła witaminy A: arbuz, fasolka szparagowa, pomidory (surowe) grejpfruty, wiśnie, brokuły, koperek, sałata, świeże morele, jarmuż, botwina, czerwona...

Jak dbać o wzrok dziecka?
Adobe Stock
Wychowanie
Jak dbać o wzrok dziecka? 10 trików, które zminimalizują negatywny wpływ ekranu na oczy
Każdy rodzic powinien znać zasady dbania o wzrok dziecka – zwłaszcza w czasach, gdy ekrany zdominowały naszą rzeczywistość, a dzieci wykorzystują komputery czy smartfony do nauki i zabawy. Sprawdź, jak skutecznie zadbać o oczy dziecka.

Choć nowe media mogą wspomagać rozwój dziecka, nie oznacza to, że maluch czy starszak powinien mieć stały dostęp do telewizora, komputera i tabletu – m.in. z troski o jego oczy. W czasach wszechobecnych ekranów i nauki zdalnej lub hybrydowej każdy rodzic powinien wiedzieć, jak skutecznie zadbać o wzrok swojego dziecka. Przedstawiamy 10 trików, które pomogą ci zminimalizować negatywny wpływ ekranów na wzrok dziecka 1. Ogranicz czas przed ekranem Zgodnie z rekomendacjami Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej dzieciom do 2. roku życia nie zaleca się kontaktu z urządzeniami ekranowymi. Dzieci między 2. a 5. rokiem życia mogą spędzać przed ekranem maksymalnie godzinę dziennie (jednak jednorazowo nie dłużej niż 15-20 minut). Jeśli chcesz włączyć dziecku bajkę, lepiej zrób to na telewizorze niż telefonie czy tablecie. Maluch przed ekranem telewizora ma możliwość zachowania większego dystansu do ekranu, co będzie lepsze dla jego wzroku. Powinnaś także zadbać o to, by dziecko zawsze siedziało na wprost telewizora. Pamiętaj, by : nie puszczać bajek przy jedzeniu, tuż przed snem, podczas czynności związanych z higieną; nie traktować czasu przed ekranem jako narzędzia do motywowania (np. pozwolić dziecku na oglądanie bajek, jeśli zje obiad); treści, do jakich dziecko ma dostęp, były dostosowane do jego wieku; w pierwszych latach dziecko korzystało z mediów wspólnie z rodzicem. W przypadku starszego dziecka warto: ustalić zasady co do czasu, który dziecko może spędzać przed ekranem w dni powszednie i weekendy (są specjalne aplikacje blokujące telefon po określonym czasie i w określonych godzinach); ustalić zasady korzystania z mediów dla wszystkich domowników np. niekorzystania z telefonów przy obiedzie, telefon wieczorem nie trafia do sypialni; zachęcić dziecko do ruchowych gier na konsoli; zapewnić dziecku alternatywne pomysły na wolny czan...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj