Justyna Grzebieniowska w pawilonie pediatrycznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu
Urszula Małecka
Aktualności

Dzień dobry, krówko! Figury zwierząt we wrocławskim szpitalu

Małych pacjentów jednego z wrocławskich szpitali będzie witać... wielka krowa. To dopiero początek kolorowych niespodzianek, jakie tam na nich czekają. Wszystko to dzięki wspólnej pracy dzieci, polskiej malarki Justyny Grzebieniowskiej oraz włoskiego artysty Gregorio Mancino.

Naturalnej wielkości krowa we wszystkich kolorach tęczy stanie przy głównym wejściu do  pawilonu pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu.  Dzięki niej maluchy będą mogły już od progu poczuć się lepiej.
– Gdy jeszcze przed ozdobieniem postawiliśmy ją na próbę przy drzwiach, wchodzące do szpitala dzieci natychmiast się rozchmurzały. Poklepywały ją, przytulały, a nawet próbowały wydoić. Teraz, gdy jest kolorowa, spodoba się im jeszcze bardziej – mówi Urszula Małecka, rzecznik prasowy placówki.

kolorowa krowa w pawilonie pediatrycznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu


Pomyślano także o dzieciach, które przyjadą do szpitala karetką: przywita je słoń z uniesioną trąbą. Na korytarzach, w sali rehabilitacyjnej i w innych miejscach będzie można zobaczyć także m.in. niedźwiedzia, tygrysa i osiołka. Musi tylko wyschnąć na nich farba.
Na tym nie koniec niespodzianek: jeden z korytarzy zmienił się w  wielobarwną dżunglę, pełną żyraf, nosorożców, ptaków,  kwiatów i motyli.

Czytaj także: Dziecko w szpitalu

Wspólne malowanie w szpitalu

Ta bajkowa sceneria powstała w ciągu jednego dnia. Wyczarowały ją dzieci (mali pacjenci szpitala oraz uczniowie z jednej z wrocławskich podstawówek ) wraz z polską malarką Justyną Grzebieniowską i włoskim artystą-performerem  Gregorio Mancino, który zmienia oddziały pediatryczne w bajkowe krainy  w szpitalach na całym świecie  (także w Polsce – wcześniej w Łodzi i w Warszawie).
– Dlaczego to robię? Lubię dzieci i chcę sprawiać, by się uśmiechały. Lubię też z nimi pracować, bo są świetnymi artystami – mówi.

Gregorio Mancino


– Angażując dzieci w proces twórczy sprawiamy im radość – dodaje Justyna Grzebieniowska. – W przypadku małych pacjentów ta radość jest podwójna: są szczęśliwe, że w tym uczestniczą,  a potem  cieszą się efektem. Patrząc na zwierzęta i kolorowe obrazy  mogą choć na chwilę oderwać się od choroby.

To dopiero początek

Siedmioletnia Hania, mała artystka i pacjentka, pierwszy raz uczestniczyła w podobnej akcji. Ozdobiła ścianę kwiatkiem – Od razu zrobiło się weselej – mówi.
– Gdy tu przyszłyśmy, pomyślałam "Boże, ale ponuro!" Było schludnie i jasno, ale nijako. Nie to, co teraz – uśmiecha się jej mama.
Na razie pomalowano korytarz między oddziałami, na których mali pacjenci spędzają najwięcej czasu: rehabilitacyjnym i psychiatrycznym. – To dopiero początek! – obiecuje Urszula Małecka.

Przeczytaj także: Co potrafi zdziałać śmiech

Szpital w Grodzisku Maz. zabiera chore dzieci w podóż do 6 krain i ... w kosmos [WIDEO]

Fotolia
Mama
O mamach, które wiedzą, co to cud
Każda mama ma 6 par rąk i 3 pary oczu. Każda mama cieszy się, kiedy jej dziecko pierwszy raz powie słowo MAMA. A czy wiesz, która mama, kiedy jej dziecko powie po raz pierwszy słowo MAMA, uświadomi sobie CUD, którego doświadczyła?

Bruno Ferrero napisał niezwykłe opowiadanie o matkach: jedna z mam na swoim blogu napisała o tym opowiadaniu, że dało jej siłę. To opowiadanie o macierzyństwie innym niż wszystkie. Dla dziecka mama jest najważniejsza, każdego dnia. Niezależnie, czy twoje dziecko mówi słowo "mama", czy nie potrafi go wypowiedzieć.   W jaki sposób Pan Bóg wybiera matki niepełnosprawnych dzieci?   Postaraj się wyobrazić sobie Boga, który daje wskazówki swym aniołom zapisującym wszystko w swej olbrzymiej księdze.   –  Małecka Maria – syn. Święty patron – Mateusz. – Kurkowiak Barbara – córka. Patronka – Święta Cecylia. –  Michalewska Janina: bliźniaki. – Święty patron... niech będzie Gerard. – Wreszcie – mówi do Anioła z uśmiechem jakieś imię. – Tej damy Dziecko Niepełnosprawne.   A na to ciekawski anioł: – Dlaczego właśnie tej, Panie? Jest taka szczęśliwa.   – Właśnie tylko dlatego – mówi uśmiechnięty Bóg. – Czy mógłbym powierzyć chore dziecko kobiecie, która nie wie czym jest radość? Byłoby to okrutne.   –  Ale czy będzie miała cierpliwość? – pyta anioł. –  Nie chcę, aby miała nazbyt dużo cierpliwości, bo utonęłaby w morzu łez, roztkliwiając się nad sobą i nad swoim bólem. A tak, jak jej tylko przejdzie szok i bunt, będzie potrafiła sobie ze wszystkim poradzić.   – Panie, wydaje mi się, że ta kobieta nie wierzy nawet w Ciebie. Bóg uśmiechnął się: – To nieważne. Mogę temu przeciwdziałać. Ta kobieta jest doskonała. Posiada w sobie właściwą ilość egoizmu.   Anioł nie mógł uwierzyć własnym uszom. – Egoizmu? Czyżby egoizm był cnotą?    Bóg przytaknął. – Jeśli nie będzie potrafiła od czasu do czasu...

syndrom wicia objawia się m.in. nieprzepartą chęcią robienia porządku
Fotolia
Mama
Uwiłam czerwone gniazdko - syndrom wicia gniazda (Level Hard)
„Pani Kasiu, proszę nie skakać!!! Dziecko to nie koniec świata!” – krzyczał sąsiad do mojej znajomej, gdy w 9 miesiącu ciąży zawzięcie pucowała okno na 4 piętrze. Nie miała zamiaru się z niego rzucać. Wiła gniazdko.

– Oj, wiłam. Wiłam na maksa! –  śmieje się Kasia. – Syndrom wicia gniazda sprawił,  że nie mogłam sobie tego odpuścić.  Nie ograniczyłam się do okien. Kupowałam mnóstwo durnostojek :  dzbanuszki, cacuszka, świeczuszki... Tak żeby ładnie było. Cały dom błyszczał: uprane zasłony, pachnąca pościel... Nawet fugi wyszorowałam! – wspomina. Polecamy także: Ciążowe niespodzianki     Syndrom wicia gniazda i Perfekcyjna Pani Domu Inna moja znajoma, Hanka, także szorowała co tylko się dało.   –  A gdy już wszystko wyczyściłam, szukałam co by tu jeszcze… Wreszcie znalazłam: kontakty (Yes! Yes!! Yes!!!). Pucowałam je patyczkami do uszu   –  opowiada.  Zabrała się też za remont sypialni. A że nowe łóżko nie dojechało na czas, jeszcze tydzień przed porodem musiała spać na materacu rozłożonym  na podłodze. Za to ubranka jej nienarodzonego dziecka od miesiąca miały już swoje miejsce: leżały  równiutko ułożone w szafce, wyprane, wyprasowane i posegregowane rozmiarami...       Moje czerwone gniazdko Ja sama też zaszalałam:  gdy już kupiliśmy wyprawkę i przygotowaliśmy pokoik dla dziecka , wypłakałam u męża pomalowanie przedpokoju na czerwono . Dlaczego akurat na czerwono? Dlaczego przedpokój? Bo tak! Po pomalowaniu wyglądał koszmarnie, a ja płakałam jeszcze bardziej...  Tomek zachował się jak anioł:  zacisnął zęby i bez słowa przemalował go z powrotem na kremowo.       Syndrom wicia gniazda – skąd to bierze? Urszula Sajewicz Radtke, psycholog rozwojowy z wydziału zamiejscowego SWPS w Sopocie zupełnie nie jest zdziwiona tymi opowieściami. Takie zachowania są w ciąży zupełnie normalne. – Za  syndrom wicia gniazda odpowiadają hormony: oksytocyna...

3-letni Borys w szpitalu w Poznaniu
Facebook/Monika EM
Aktualności
Tygodniowy koszmar 3-letniego Borysa i jego mamy w jednym z poznańskich szpitali
Fatalne warunki sanitarne to nie jedyna tragedia, z jaką musieli się zmierzyć. Polska służba zdrowia naprawdę wygląda aż tak źle?!

Maleńka izolatka, poduszka na podłodze jako miejsce dla mamy, brudne podłogi. Czy w takich warunkach powinny być leczone polskie dzieci? Absolutnie nie! Ale okazuje się, że wciąż są placówki, gdzie mali pacjenci i ich rodzice muszą godzić się na hospitalizację, która uwłacza godności . Historia, którą tu opisujemy, jest podwójnie oburzająca! Aż trudno uwierzyć, że toczy się właśnie w szpitalu w jednym z dużych polskich miast. Wstydliwy przykład funkcjonowania polskiej służby zdrowia 3-letni Borys i jego mama przebywają w kilkumetrowej izolatce na oddziale zakaźnym w szpitalu przy ulicy Nowowiejskiego w Poznaniu , gdzie nie ma ani łóżka dla opiekuna, ani krzesła, ani w zasadzie nawet miejsca, gdzie można by je wstawić. Mama ma do dyspozycji jedynie poduszkę na podłodze, tuż pod łóżkiem chłopca. Dodajmy, że na podłodze, na której jest masa kurzu… Ale nie to jest najgorsze, bo jak mówi mama Borysa, najbardziej bulwersuje ją coś innego. Zobacz, czy szpital może pobierać opłaty za pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu . Lekarze w przychodni zbagatelizowali szalejącego wirusa grypy Borys miał od 4 dni gorączkę, jego mama podejrzewała, że może to być spowodowane stresem związanym z nowym przedszkolem. Jednak 5 dnia miał już 41 stopni gorączki, do tego katar i ból głowy : "Dookoła pandemia grypy , trafiam do lekarza z dzieckiem z gorączką 41 stopni, katarem, bólem głowy... Płuca czyste... Lekarz stwierdza infekcje dróg oddechowych - antybiotyk, pytam, czy to nie wirus i słyszę: "tego się nie jesteśmy w stanie dowiedzieć, a coś trzeba robić" - opowiada Monika. W końcu sama wymusiła na lekarzu badanie CRP. Wyszło 2, więc nie podała antybiotyku i poszła do innego lekarza. Znowu zapytała, czy to nie wirusowa choroba, ale lekarz stwierdził, że skoro gorączka utrzymuje się przez kilka dni, to na pewno bakteria . Borys dostał 2...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj