Jurek Owsiak zrezygnował z szefowania WOŚP
materiały prasowe WOŚP
Aktualności

Nie ma focha, jest radocha! 6 faktów o WOŚP

W tym roku Orkiestra zagra już 30. raz. Ale co tak naprawdę o niej wiemy poza tym, że co roku organizuje spektakularny styczniowy Finał?

Podczas Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierane są pieniądze dla najbardziej bezbronnych członków naszego społeczeństwa, czyli dzieci, seniorów. Do tej pory święto dobroczynności odbywało się co roku w drugą niedzielę stycznia. W tym roku Finał odbędzie się 30 stycznia 2022 r. Poza tym nic się nie zmieniło: w Polsce i na świecie na rzecz WOŚP nadal kwestują tysiące wolontariuszy.

1. To dzięki WOŚP wszystkie noworodki mają badany słuch

Podczas 9. finału w 2001 r. zbierano na ratowanie wzroku i słuchu noworodków. Wtedy zdecydowano też, że fundacja stworzy od podstaw polski program przesiewowych badań słuchu u noworodków. Badanie wykonuje się na oddziale noworodkowym w drugiej dobie życia, a jeśli test wypadnie nieprawidłowo – powtarza się przy wypisie ze szpitala. Dzieci z nieprawidłowym wynikiem i z grupy ryzyka uszkodzenia słuchu kierowane są do ośrodków, gdzie diagnozuje się je i leczy. Fundacja kupiła sprzęt do badań przesiewowych dla wszystkich oddziałów noworodkowych w Polsce i uzupełniła go w ośrodkach audiologicznych i laryngologicznych oraz ośrodkach wczesnej interwencji. 

2. Pomaga kobietom w ciąży z cukrzycą

Zakupiono osobiste pompy insulinowe i przekazano je do wybranych ośrodków w ramach programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą Typu I. Dzięki temu kobiety z cukrzycą typu 1 planujące ciążę lub w ciąży mogą być leczone nowocześnie. Pompy wypożycza się bezpłatnie.

Przeczytaj wywiad z Owsiakiem:  Pieniądze WOŚP nie znikają, a bycie z Orkiestrą jest nowoczesne

3. Aparaturę dostają tylko placówki publiczne

Aparatura medyczna, którą kupuje WOŚP, dostają tylko zakłady opieki zdrowotnej, mające umowy z NFZ, czyli udzielające pomocy bezpłatnej. Sprzęt przekazywany jest w darze i nie można go używać komercyjnie. Nie wolno też bez zgody fundacji zmienić przeznaczenia czy oddziału, na którym jest wykorzystywany. Na stronie WOŚP możesz sprawdzić, jaki sprzęt fundacja podarowała twojej miejscowości.

4. Możesz wspierać Fundację na wiele sposobów

Nie tylko wrzucając pieniądze do puszek (lub e-puszek!) w styczniu. Co roku fundacji można oddać 1 proc. podatku. WOŚP przyjmuje też darowizny, które można wpłacać bezpośrednio na konto lub on-line. Konto WOŚP-u zasilają też zakupy w wymienionych na stronie fundacji sklepach internetowych. Można także wysłać SMS o treści SERCE na numer 75 565 i wziąć udział w aukcjach charytatywnych, z których całkowity dochód wędruje na konto WOŚP.

5. Złote Serduszka robi się ze złota z Finału sprzed roku

Serduszka są licytowane od drugiego finału przez Najbardziej Hojnych Darczyńców. Powstają ze złota, które WOŚP otrzymuje podczas poprzedniego finału. Każde serduszko zawiera dokładnie 3,3789 grama złota. Od początku te najcenniejsze na świecie złote wyroby ważące 3,3789 g wykonuje Mennica Polska. Za serduszko nr 1 zapłacono podczas 27 Finału aż 1 200 000 zł. Wzór serduszka zaprojektowała Mennica Polska. Pomysł na  Złote Serduszka powstał w czasie pierwszego Finału, gdy WOŚP otrzymała dużo złotych pierścionków, łańcuszków, kolczyków. Postanowiono przetopić je na serduszka. Każde ma swój numer. Serduszko numer 13 zawsze zostaje w fundacji. Od 6 Finału można także wylicytować Złote Karty Telefoniczne.

6. Łatwo sprawdzić, jak WOŚP wydaje twoje pieniądze

Wejdź na: www.nacoidamojepieniadze.wosp.org.pl i zaznacz kwotę, którą wrzuciłaś do puszki. System przeliczy, jaką część twoich pieniędzy wydano np. na noworodki, a jaką na seniorów. Rozliczanie finałów trwa do półtora roku – w tym czasie pieniądze są liczone, zbierane są zamówienia ze szpitali, powstaje lista potrzebnego sprzętu, składane są zamówienia na sprzęt, który potem jest kupowany, instalowany w szpitalach, a personel medyczny jest szkolony. Dopiero wtedy może powstać ostateczne sprawozdanie i rozliczenie Finału, które każdy może sprawdzić na stronie WOŚP.

Zobacz także:

Logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
materiały WOŚP
Psychotesty i quizy
Jak dobrze znasz działania WOŚP? Quiz
Jurek Owsiak, WOŚP, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Arek Drygas
Mama i tata
Gramy z Orkiestrą! – zobacz film
Zbliża się 24 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jesteśmy podekscytowani, bo w tym roku w naszym wydawnictwie założyliśmy sztab. Kto do niego przystąpił? Czym się zajmujemy, na co będziemy zbierać? I co sądzi o nim Jurek Owsiak? Zobacz film.

Zima sprawia, że wolimy zostać w domu i poleżeć pod cieplutkim kocykiem. Zwłaszcza w niedzielę. Ale nie w taką jak ta najbliższa, 10 stycznia . Tego dnia warto wyjść. Po to, żeby wrzucić pieniążek do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy . Po to, żeby zrozumieć, jak fajnie jest pomagać. Po to, by zobaczyć mnóstwo czerwonych serduszek – na puszkach, kurtkach, torebkach – i poczuć, że tego dnia jesteśmy razem. Dla tych wszystkich powodów i dla wielu innych założyliśmy sztab . To sporo pracy Sztab dba o to, by ludzie, którzy chcą zostać wolontariuszami i wziąć udział w zbieraniu pieniędzy, mogli to zrobić bezpiecznie, profesjonalnie, zgodnie z zasadami. To on dba o przekazanie wolontariuszom puszek, identyfikatorów, serduszek. To on dba, by zebrane pieniądze były dokładnie przeliczone i dostarczone w odpowiednie miejsce czy przelane na odpowiednie konto. To sporo pracy i odpowiedzialności, ale warto je podjąć, bo... To dużo dobrej zabawy  Kiedy przyjechaliśmy do siedziby Fundacji, by wyrobić identyfikatory, poczuliśmy się jak zgrana grupa, która ma wspólny cel i realizuje go z uśmiechem. Były z nami nasze dzieci, byli mężowie, koledzy i... kamera – po to, by upamiętnić naszą pracę. Dzięki niej i wy możecie zobaczyć, co robiliśmy, poznać opinie dzieci i... samego Jurka Owsiaka , który twierdzi, że takie podekscytowanie towarzyszy mu co roku już od 24 lat! A najwięcej jest satysfakcji Kiedy pomagasz, czujesz, że jesteś lepszym człowiekiem. Kiedy pomagasz, twoje życie ma głębszy sens. Kiedy pomagasz, masz ogromną satysfakcję, że wiele rzeczy zależy także od ciebie. Truizmy? Nie, tylko wyjdź w niedzielę z domu.  Czytaj też: Jurek Owsiak w trudnej rozmowie o pomaganiu

film.00_01_18_14.Still004.jpg
Mama i tata
Biliśmy rekord w jednoczesnej resuscytacji WOŚP! – zobacz film
Bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji przez jak największą liczbę osób odbyło się w piątek 16 października 2015 r., dokładnie o godzinie 12. W wydarzeniu organizowanym przez WOŚP wzięła również udział nasza redakcja. To było niezwykłe przeżycie, zresztą zobacz sama.

Aby wziąć udział w biciu rekordu jednoczesnej resuscytacji , musiałyśmy się przygotować. Najpierw była lista, na którą wpisywały się osoby chętne do wzięcia udziału. Zgłosiło się 15 superdziewczyn. Super, bo choć trochę obawiały się, że nie umieją, nie podołają, chciały swoją postawą pokazać, że tak, każdy człowiek powinien umieć wykonać resuscytację , czyli wiedzieć, ile robić ucisków i wdechów, na jaką głębokość, z jaką częstotliwością.  Ćwiczenia z pierwszej pomocy na całego  Kiedy już zgłosiłyśmy swój udział w wydarzeniu, każda z nas najpierw spróbowała swoich sił na fantomie. "Mocniej", "Nie odrywaj rąk od klatki", "Szybciej" – cały czas dawałyśmy sobie wskazówki i rady.  Pierwsza pomoc – godzina 12:00 Dzisiaj  – w tym samym czasie co 88 tys. osób z całej Polski – miałyśmy sprawdzian swoich umiejętności. Akcja przeprowadzona została rewelacyjnie. Byłyśmy skupione, zdyscyplinowane i pełne wiary, że nasze działanie pomaga uświadomić innym, że warto nauczyć się resuscytacji . Bo naprawdę wstydem jest tego nie umieć! 

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz