Gdzie są okna życia?
AdobeStock
Aktualności

Zostawili dziecko w oknie życia i zgłosili się na policję. Sprawą zajmie się sąd

Rodzice dziewczynki najpierw zostawili ją oknie życia, a później zgłosili się na policję. Policja bada okoliczności zdarzenia.

Rodzice półrocznej dziewczynki zostawili ją w oknie życia ośrodka prowadzonego przez siostry służebniczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Częstochowie. Jak pisze lokalna policja, dziecko było zadbane i odpowiednio ubrane. Miało nawet ubranka na zimę. Nie było przy nim jednak żadnej wiadomości. Z doniesień medialnych wynika, że porzucony maluch ma cechy zespołu Downa.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Policjanci wciąż ustalają okoliczności zdarzenia

Dziewczynkę przewieziono do szpitala na badania (jak czytamy na stronie policji, jest w dobrym stanie), a policjanci zaczęli ustalać okoliczności zdarzenia. Następnego dnia rano rodzice dziecka sami zgłosili się na policję.

„Ze względu na charakter sprawy i dobro toczącego się postępowania na tym etapie nie udzielamy informacji na temat ustaleń dokonanych w trakcie czynności z udziałem rodziców” – mówił mł. asp. Kamil Sowiński z częstochowskiej policji w rozmowie z Polską Agencją Prasową, dodając: „Cały zgromadzony w tej sprawie materiał zostanie przekazany do sądu rodzinnego”.

Jak podkreślał rzecznik, nie było podstaw, żeby zarzucać rodzicom dziecka narażenie go na niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbek na zdrowiu. Policjanci z Częstochowy wciąż jednak ustalają okoliczności zdarzenia. Sąd zbada sytuację rodziny i oceni, czy może ona nadal opiekować się dzieckiem. 

Myślicie, że powinni?

Zobacz też:

wraca zasiłek dodatkowy: oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem
Aktualności
Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko [zasady plus wzór oświadczenia 2022]
W związku z powrotem nauki zdalnej rodzice mogą liczyć na dodatkowe świadczenie w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Aby je otrzymać, należy spełnić kilka warunków i przedstawić oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Publikujemy wzór wniosku o opiekę nad dzieckiem, potrzebny do uzyskania zasiłku.

W związku z falą zachorowań na COVID-19 i wprowadzeniem nauki zdalnej – od 1 do 27 lutego 2022 rodzice mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy.  Spis treści: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – zasady przyznawania Oświadczenie COVID-19 – formalności Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem do lat 8 (wzór wniosku) Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – do kiedy? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko 2022 – zasady przyznawania Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko będzie można uzyskać na podobnych zasadach jak poprzednio. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych . Świadczenie jest wypłacane przez ZUS oraz przez KRUS (dotyczy rolników). Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek o opiekę nad dzieckiem (wzór niżej). Zasady przyznawania zasiłku dodatkowego Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19 przysługuje: rodzicom dzieci do 8. roku życia; rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego; rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi rodzic może zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej, bo np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Warto wiedzieć, że w czasie nauki zdalnej dyrektorzy szkół będą musieli umożliwić uczniom klas I-III szkoły podstawowej...

Mieszkanie z teściami: list do redakcji
Adobe Stock
Aktualności
„Musieliśmy zamieszkać z dzieckiem u teściów. Zrobili z mojego życia PIEKŁO!” [LIST DO REDAKCJI]
Pandemia zmusiła Natalię i jej męża do zamieszkania z teściami. Młoda mama jest u kresu wytrzymałości, a w jej głowie kotłuje się tylko jedna myśl: „Niech ten koszmar się już skończy!”.

Napisała do nas czytelniczka, która po przeczytaniu tekstu o dziadkach uczących dzieci pacierza wbrew woli rodziców postanowiła podzielić się swoją historią. Jej stosunki z teściową są dość napięte, jednak jak sama zapewniła – nie potrzebuje rady. Chciałaby, żeby ktoś jej po prostu wysłuchał, poklepał po ramieniu (nawet wirtualnie!) i dał do zrozumienia, że nie jest sama. Jeśli chcecie podzielić się z nami swoimi historiami (nie tylko tymi dotyczącymi teściów!), piszcie do nas na adres: redakcja@mamotoja.pl . Ma dość mieszkania z teściami. „Czuję się jak intruz!” „Mamy z mężem po 32 lata, przed pandemią żyliśmy jak wiele innych rodzin w Polsce – wynajmowaliśmy małe mieszanko i odkładaliśmy na wkład własny, by za kilka lat przenieść się na swoje. Nie zarabialiśmy kokosów, ale żyło nam się całkiem dobrze. A potem przyszedł lockdown . Mojemu mężowi obcięli pensję, ja musiałam zrezygnować z części godzin, żeby zajmować się córką, która przestała chodzić do przedszkola. Nasza sytuacja finansowa była na tyle trudna, że zdecydowaliśmy się, że na czas pandemii zamieszkamy z teściami – oni mają spory dom, zaproponowali, żebyśmy zajęli pokój z łazienką na piętrze. I wtedy zaczął się mój koszmar” – zaczyna swój list Natalia, mama 4-letniej Amelki. „Wiem, że młode małżeństwa często decydują się na zamieszkanie z rodzicami, żeby uniknąć kosztów wynajmu i odkładać na własny dom czy mieszkanie. Dla mnie to nigdy nie było opcją – z domu rodzinnego wyprowadziłam się zaraz po maturze, chciałam niezależności. Wolałam płacić komuś za wynajem, niż zamieszkać z moimi rodzicami albo teściami. Czuć, że mogę robić, co chcę, że nikt nie patrzy mi na ręce. Mój mąż myślał tak samo. Teraz wiem, że mieliśmy rację! Niedługo minie rok, odkąd mieszkamy z teściami. Powiem jedno:...

Dziecko zadławiło się jabłkiem
Adobe Stock
Aktualności
Dziecko zadławiło się jabłkiem. Pomoc przyszła w ostatniej chwili
Żołnierz i policjanci uratowali dziecko, które zadławiło się jabłkiem. Rodzice 16-miesięcznej dziewczynki przeżyli chwile grozy.

Do zdarzenia doszło w miniony weekend (17-18 kwietnia) w Poznaniu. 16-miesięczna dziewczynka, jadąc samochodem z rodzicami, zadławiła się jabłkiem i nie mogła złapać oddechu. Na szczęście natychmiast otrzymała pomoc. To przestroga dla rodziców: podczas podróży autem nigdy nie podawajcie dzieciom jedzenia i picia! Gdy dziecko jest głodne lub spragnione, zatrzymajcie się na poboczu, by w spokoju zjeść posiłek. Żołnierz udzielił pierwszej pomocy Jadąc na interwencję, poznańscy policjanci zauważyli na pasie awaryjnym samochód, przy którym stali rodzice z małą dziewczynką na rękach. Obok nich stał mężczyzna. Jak się później okazało, był to żołnierz w czynnej służbie, który jadąc za samochodem, zauważył, co się dzieje i od razu zaczął udzielać pomocy dziewczynce. „Widząc roztrzęsioną parę, mundurowi podbiegli do niej i zapytali, co się stało. Usłyszeli, że w trakcie podróży ich dziecko zadławiło się kawałkiem jabłka i nie może złapać oddechu” – czytamy na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Akcja ratunkowa zakończyła się sukcesem Policjanci dołączyli do akcji ratunkowej. Jeden z funkcjonariuszy ułożył dziewczynkę na przedramieniu, pochylił jej główkę i kilka razy klepnął między łopatkami, aby udrożnić drogi oddechowe. Drugi z nich wezwał zespół ratownictwa medycznego, a pozostali zabezpieczyli miejsce zdarzenia i uspokajali rodziców.  „Po krótkiej chwili mundurowi wraz z rodzicami usłyszeli głośny płacz dziewczynki. Dziecko zaczęło oddychać. Szczęście rodziców było nie do opisania” – czytamy w oficjalnym komunikacie policji.  Zobacz też: Bohaterska akcja policjantów: uratowali poparzone dziecko Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? [AKTUALNE PRZEPISY] Cudowny gest obcego mężczyzny: położył się na ziemi, by pomóc chłopcu z autyzmem

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj