GRY
 
 

Antykoncepcja awaryjna

Często pod wpływem emocji łatwo jest się zapomnieć. W takich sytuacjach przydaje się antykoncepcja awaryjna.

para, związek, seks
fot. Panthermedia

Antykoncepcja awaryjna to pigułka o dużej zawartości hormonów, którą przyjmuje się tylko w wyjątkowej sytuacji.
Na wyjeździe lub w długi weekend trudniej skontaktować się z ginekologiem, dlatego już dzisiaj warto pomyśleć o przyszłości i mieć pod ręką pigułkę „po”. Zastosowana w ciągu 72 godzin „po stosunku” skutecznie uchroni przed zajściem w ciążę.

Kiedy stosować antykoncepcję awaryjną?

Obecnie antykoncepcja awaryjna inaczej zwana antykoncepcją postkoitalną , doraźną lub „po”, dostępna jest w postaci tabletki. Stanowi szczególną formę antykoncepcji do stosowania wyłącznie w przypadku, kiedy pojawi się ryzyko, że zastosowanie innej metody antykoncepcyjnej zawiodło, np. w trakcie współżycia pękła prezerwatywa lub kobieta zapomniała o połknięciu pigułki antykoncepcyjnej lub przyklejeniu plastra. Zalecane jest zastosowanie jednej tabletki najlepiej w ciągu 12 godzin, a przed upłynięciem 72 godzin od współżycia seksualnego.

Przeczytaj 5 pytań o minipigułki antykoncepcyjne

Redakcja poleca: Co utrudnia zajście w ciążę? Zobacz porady ginekologa
Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę? Ginekolog Grzegorz Południewski wymienia kłopoty zdrowotne z płodnością zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Obejrzyj wideo


Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Mechanizm działania nowego preparatu jest identyczny, jak tradycyjnych pigułek hormonalnych. Tabletka „po” przyjęta przed owulacją hamuje jej wystąpienie, uniemożliwiając zajście w ciążę. Natomiast zażycie preparatu w późniejszym czasie, po owulacji, utrudnia plemnikom przeniknięcie przez zagęszczony śluz.

Jaka jest skuteczność antykoncepcji awaryjnej?

Skuteczność leku ocenia się na ponad 99% w pierwszej dobie po niezabezpieczonym stosunku – informuje dr n. med. Grzegorz Południewski, prezes Towarzystwa Rozwoju Rodziny. – O takim zabezpieczeniu mogą pomyśleć również pary, które z jakiś powodów nie korzystają z regularnej antykoncepcji hormonalnej a stosują prezerwatywy. Zdarza się bowiem, że kondomy pękają niezależnie od wieku i doświadczenia partnerów, więc jeśli partnerzy nie są gotowi na dziecko, to powinni się zabezpieczyć na wszelki wypadek. Zaoszczędzi to niepotrzebnych nerwów i wydatków na prywatną wizytę u lekarza, szczególnie jeśli sytuacja awaryjna zdarzy się w weekend lub na wczasach zagranicą – dodaje.

Kilka dodatkowych słów o antykoncepcji awaryjnej

Antykoncepcji awaryjnej nie należy mylić z metodą wczesnoporonną. Mechanizm działania antykoncepcji „po” polega na zapobieganiu owulacji (jajeczkowaniu) i zapłodnieniu, a także powodowaniu zmian w błonie śluzowej macicy, nie dopuszczając do zagnieżdżenia komórki jajowej.

Należy pamiętać, że tabletka „po” nie jest formą antykoncepcji do codziennego zastosowania. Ta metoda jest zalecana w przypadkach sporadycznych, kiedy odbył się niezabezpieczony stosunek lub dotychczasowa metoda antykoncepcji zawiodła. Antykoncepcja awaryjna nie chroni przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Przeczytaj, czemu niektórzy nie chcą mieć drugiego dziecka
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami