babcia przewoziła wnuczki w klatkach dla psów
fot. AdobeStock

Zobacz jak niektórzy traktują dzieci! [WIDEO]

Oburzające na jaki pomysł wpadła ta kobieta – dzieci zapakowała do auta, ale nie na tylne siedzenia tylko do ... klatek dla psów, które trzyma w bagażniku.
Agnieszka Majchrzak
babcia przewoziła wnuczki w klatkach dla psów
fot. AdobeStock
Media społecznościowe obiegło 14-sekundowe nagranie, na którym widać, jak starsza kobieta, prawdopodobnie babcia, wypuszcza wnuki z transporterów dla psów. Sprawą zajęła się już policja. Kobieta odpowie za to przed sądem.

Wnuki w klatkach dla psów

Do takich scen doszło w  Memphis, w stanie  Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Kobieta nazywa się Leimome Cheeks, ma 62 lata i jest babcią dwóch dziewczynek – 7 i 8-latki. Według ustaleń policji, starsza kobieta wiozła dzieci zamknięte w klatkach przez kilkanaście kilometrów. Teraz czeka ją sąd. Pierwsza rozprawa odbędzie się w najbliższy poniedziałek.Kobieta ma wytłumaczenie, dlaczego zamknęła dzieci w klatkach. W trakcie policyjnego przesłuchania wyjaśniła, że było to spowodowane brakiem miejsc w samochodzie. " Nie było miejsca w samochodzie, więc powiedziałam im, żeby weszły do klatek" – powiedziała. Warto dodać, że tego dnia było bardzo upalnie, a temperatura powietrza wynosiła 35 stopni.

Pomijając fakt, że to uwłaczające godności ludzkiej, aby przetrzymywać dziecko w klatce, to przerażające jest to, że dzieci pod opieką babci zostały narażone na takie niebezpieczeństwo. Wystarczyłby nawet jeden ostry zakręt podczas pokonywania drogi, aby dziewczynki zamknięte w klatkach doznały obrażeń. Gdyby doszło do wypadku, mogłyby nawet tego nie przeżyć!
Redakcja poleca: Jak przewozić noworodka w foteliku samochodowym?
Zobacz, jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym.

Zasady przewożenia dziecka

Za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami grozi mandat karny w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Dziecko do 150 cm wzrostu musi podróżować samochodem z zapiętymi pasami. Są jednak wyjątki od tej zasady, reguluje je ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Poz. 591). 

Jest kilka wyjątków od obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach:
  • jeśli twoje dziecko ma 135–150 cm, a jego waga przekracza 36 kg, może podróżować samochodem tylko z zapiętymi pasami. Wynika to z faktu, że większość fotelików samochodowych dla starszych dzieci, z homologacją, przeznaczonych jest do wagi 36 kg. Pamiętaj jednak, że można już dostać w polskich sklepach foteliki dla dzieci o wadze powyżej 50 kg, warto więc rozważyć zakup takiego fotelika;
  • jeśli masz troje dzieci i nie zmieścisz trzeciego fotelika na tylnej kanapie, jedno dziecko może podróżować z tyłu pomiędzy dwoma fotelikami, jeśli ma zapięte pasy i więcej niż 3 lata.
  • Nie martw się o fotelik, jeśli czeka cię podróż taksówką z dzieckiem – fotelik samochodowy nie jest obowiązkowy w taksówce. To samo dotyczy samochodów policji, służb medycznych, miejskich, straży granicznej.
  • w autobusie nie musisz mieć fotelika, ale jeśli jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, masz prawny obowiązek zapiąć dziecku pasy.
Pamiętajmy, że w upalny dzień temperatura w samochodzie potrafi wzrosnąć nawet do 90 stopni Celsjusza. Ale nie musi być aż tak wysoka, by małe dziecko jej nie wytrzymało. Wystarczy, że maleńkie ciało rozgrzeje się do 40 stopni Celsjusza, aby narządy wewnętrzne przestały działać. Dlatego nigdy nie zostawiajmy dziecka w aucie samego!

A wy co uważacie o tym, na jakie niebezpieczeństwo naraziła swoje wnuczki ta babcia? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: Onet

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy