Badanie w kierunku HIV w czasie ciąży
fot. Fotolia

Badanie HIV w ciąży - czy test na HIV jest obowiązkowy? [CENA, WYNIKI]

Badanie HIV w ciąży należy do badań obowiązkowych, które należy wykonać na samym początku ciąży. U mam w ciąży zwiększonego ryzyka test taki trzeba powtórzyć także w ostatnim trymestrze.
Badanie w kierunku HIV w czasie ciąży
fot. Fotolia

Badanie HIV w ciąży powinno zostać wykonane do 10. tygodnia ciąży - ma ono na celu sprawdzenie czy w organizmie przyszłej mamy znajdują się przeciwciała anty-HIV wskazujące na zakażenie. 

Spis treści:

  1. Czy badanie HIV w ciąży jest obowiązkowe?
  2. Ile kosztuje badanie anty-HIV w ciąży?
  3. Badanie HIV w ciąży - kiedy je wykonać?
  4. Test na HIV w ciąży - w jakim celu się go wykonuje?
  5. Badanie HIV w ciąży - jak wygląda?
  6. Badanie HIV w ciąży na czczo? Jak się przygotować do badania?
  7. Wyniki HIV w ciąży - jak odczytać test?

Czy badanie HIV w ciąży jest obowiązkowe?

Tak, test na HIV w ciąży jest obowiązkowy.  To bardzo ważne badanie dla mamy, dziecka oraz przebiegu całej ciąży, dlatego lekarz powinien zlecić ciężarnej zrobienie badania anty HIV w pierwszych tygodniach ciąży.

Ile kosztuje badanie anty-HIV w ciąży?

Test na HIV kosztuje ok. 30-40 zł. W niektórych prywatnych placówkach cena ta może sięgać 50 zł. 

Badanie HIV w ciąży - kiedy je wykonać?

Badanie w kierunku oznaczeniu przeciwciał anty-HIV powinno zostać wykonane do 10. tygodnia ciąży. U kobiet z podwyższonym ryzykiem zakażenia badanie należy powtórzyć około 33. tygodnia ciąży

Test na HIV w ciąży - w jakim celu się go wykonuje?

Badanie to ma na celu sprawdzenie, czy we krwi przyszłej mamy nie ma przeciwciał anty-HIV. Obecność tych przeciwciał świadczy o zakażeniu wirusem HIV. Badanie to jest bardzo istotne. Jeśli przyszła mama jest nosicielką tego wirusa, może go przekazać dziecku w łonie (przez łożysko), podczas porodu czy podczas karmienia piersią. Odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie przeciwwirusowe daje ponad 90% szans na urodzenie zdrowego dziecka. 

Badanie HIV w ciąży - jak wygląda?

Przeciwciała anty-HIV oznacza się z próbki krwi. W przypadku wykrycia przeciwciał, badanie powinno zostać powtórzone w 33. tygodniu ciąży.

Warto pamiętać! Przed badaniem warto poinformować lekarza o szczepieniach, które zostały wykonane u ciężarnej w ostatnim czasie. Szczepienie przeciwko grypie, niektóry choroby autoimmunologiczne czy ostre infekcje wirusowe mogą zafałszować wyniki badania. 

Badanie HIV w ciąży na czczo? Jak się przygotować do badania?

Do testu na HIV nie trzeba się przygotowywać i nie musi być ono wykonywane na czczo. Badanie można wykonać o każdej porze dnia. 

Wyniki HIV w ciąży - jak odczytać test?

Wynik negatywy badania na HIV świadczy o braku przeciwciał anty-HIV (tzn. że przyszła mama nie jest nosicielką wirusa HIV). Wynik pozytywny może oznaczać, że przyszła mama jest nosicielką wirusa HIV, ale nie jest to pewne w 100%. Wyniki mogą zostać zafałszowane przez szczepienie przeciwgrypowe, niektóry choroby autoimmunologiczne czy ostrą infekcję wirusową. W takich przypadkach badanie wykonuje się powtórnie testem Western-blot (na wyniki tego badania czeka się około 2 tygodni). 
Ważne! Badanie HIV nie wychwyci przeciwciał, jeśli do zakażenia doszło w ciągu trzech miesięcy przed badaniem. 

Jeśli u przyszłej mamy zostaną oznaczone przeciwciała anty-HIV, powinna zostać otoczona opieką przez wyspecjalizowany ośrodek położniczy. W takich przypadkach, rozwiązanie ciąży następuje przez cesarskie cięcie (zanim jeszcze rozpocznie się akcja porodowa). 

Zobacz także: 
Redakcja poleca: HIV a ciąża - jakie jest ryzyko zakażenia dziecka? Wywiad z ekspertem
HIV w ciąży to nie wyrok! Dr Ernest Kuchar wyjaśnia, że odpowiednio wykryty i leczony wirus HIV zmniejsza niemalże całkowicie ryzyko przeniesienia się wirusa na dziecko.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy