Badanie w kierunku HIV w czasie ciąży
fot. Fotolia

Badanie na obecność przeciwciał anty-HIV w czasie ciąży

Badanie w kierunku oznaczenia przeciwciał anty-HIV jest badanie obowiązkowym. Zobacz, jak się do niego przygotować oraz kiedy trzeba je wykonać.
Monika Karbarczyk
Badanie w kierunku HIV w czasie ciąży
fot. Fotolia

Kiedy należy wykonać badanie?

Badanie w kierunku oznaczeniu przeciwciał anty-HIV powinno zostać wykonane do 10. tygodnia ciąży. U kobiet z podwyższonym ryzykiem zakażenia badanie należy powtórzyć około 33. tygodnia ciąży
Redakcja poleca: Jak spłodzić syna? 6 metod planowania płci dziecka
Istnieje kilka sposobów zwiększających szanse na spłodzenie syna. Kochając się w odpowiednim czasie i w konkretnych pozycjach, w których biodra kobiety są uniesione, macie większe szanse na poczęcie chłopca. Dieta i stan zdrowia przed ciążą również mają znaczenie.

W jakiem celu wykonuje się to badanie?

Badanie to ma na celu sprawdzenie, czy we krwi przyszłej mamy nie ma przeciwciał anty-HIV. Obecność tych przeciwciał świadczy o zakażeniu wirusem HIV. Badanie to jest bardzo istotne. Jeśli przyszła mama jest nosicielką tego wirusa, może go przekazać dziecku w łonie (przez łożysko), podczas porodu czy podczas karmienia piersią. Odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie przeciwwirusowe daje ponad 90% szans na urodzenie zdrowego dziecka. 

Na czym polega badanie?

Przeciwciała anty-HIV oznacza się z próbki krwi. W przypadku wykrycia przeciwciał, badanie powinno zostać powtórzone w 33. tygodniu ciąży.
Warto pamiętać! Przed badaniem warto poinformować lekarza o szczepieniach, które zostały wykonane u ciężarnej w ostatnim czasie. Szczepienie przeciwko grypie, niektóry choroby autoimmunologiczne czy ostre infekcje wirusowe mogą zafałszować wyniki badania. 

Jak się trzeba przygotować do badania?

Do tego badanie nie trzeba się przygotowywać (np. być na czczo). Badanie można wykonać o każdej porze dnia. 

Jak odczytać wyniki?

Wynik negatywy świadczy o braku przeciwciał anty-HIV (tzn. że przyszła mama nie jest nosicielką wirusa HIV). Wynik pozytywny może oznaczać, że przyszła mama jest nosicielką wirusa HIV, ale nie jest to pewne w 100%. Wyniki mogą zostać zafałszowane przez szczepienie przeciwgrypowe, niektóry choroby autoimmunologiczne czy ostrą infekcję wirusową. W takich przypadkach badanie wykonuje się powtórnie testem Western-blot (na wyniki tego badania czeka się około 2 tygodni). 

Ważne! Niestety badanie to nie wychwyci przeciwciał, jeśli do zakażenia doszło w ciągu trzech miesięcy przed badaniem. 

Jeśli u przyszłej mamy zostaną oznaczone przeciwciała anty-HIV, powinna zostać otoczona opieką przez wyspecjalizowany ośrodek położniczy. W takich przypadkach, rozwiązanie ciąży następuje przez cesarskie cięcie (zanim jeszcze rozpocznie się akcja porodowa). 

Zobacz także: Dziewczynka wyleczona z HIV? W Polsce też rodzą się dzieci z HIV, można temu zapobiec
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy