Bądź grzeczna i się nie wychylaj. Tego uczą dziewczynki w podstawówce!
fot. Adobe Stock

Bądź grzeczna i się nie wychylaj. Tego uczą dziewczynki w podstawówce!

Chcesz być lubiana? Bądź miła, przedkładaj swoje dobro nad innych i się uśmiechaj! Takie rady płyną z wiersza, który ma pochodzić z podręcznika do 1 klasy szkoły podstawowej.
Sylwia Arlak
Bądź grzeczna i się nie wychylaj. Tego uczą dziewczynki w podstawówce!
fot. Adobe Stock
W Interncie wrze za sprawą fragmentu wiersza, który ma pochodzić z podręcznika dla uczniów 1 klasy szkoły podstawowej. Jego autorka Ewa Skarżyńska zwraca się w nim do dziewczynek. Przekonuje, że tylko będąc miłą i wiecznie uśmiechniętą, można zyskać przyjaciół. Internauci są oburzeni i trudno im się dziwić.

Druga część wiersza powstała ku przestrodze

„Chciałam, by lubić zaczął mnie ktoś, więc byłam miła, mówiłam wciąż: proszę, przepraszam, bardzo przepraszam i uśmiechałam się, i w ogóle. Teraz mnie lubią wszyscy, więc w górę skaczę z radości do samych chmurek! To rzecz wspaniała. Chyba się jednak dobrze starałam” –  czytamy w wierszu „Wszyscy mnie lubią”. 


Piosenkarka i autorka tekstów, Lidka Szpulka, postanowiła dopisać do niego drugą część. To przestroga. Wiadomość do nas, dorosłych, która ma uświadamiać, jak wielką szkodę może wywołać takie nauczanie. 

„Minęły lata, lubią mnie wszyscy. A ja mam lęki, wrzody i cysty. Ktoś mnie obraża i szpile wbija – nic nie poradzę: wciąż jestem miła! Ktoś na mnie gwiżdże, pluje z daleka, ja spuszczam oczy i się uśmiecham” –  pisze artystka, dodając:

Gdy mnie ktoś popchnie, aż się przewracam, to zaraz pierwsza grzecznie przepraszam. Gdy nieproszony za pierś mnie łapie, zbliża zanadto i ucho sapie –  nie chcę przypadkiem mu uczuć zranić, i być tą, co się »nie umie bawić«. Bardzo się boję, że tak się stanie, że kiedyś ktoś mnie lubić przestanie. Więc mówię sobie: dziękuję, proszę. I wprost swojego życia nie znoszę!”.

Lidka Szpulka w swoim poście na Facebooku pisze, że pierwsza część tekstu pochodzi z podręcznika szkolnego dla pierwszoklasistek i pierwszoklasistów. Pod postem jedna z internautek wspomina, że jej 8-letnia córka miała nauczyć się tego wiersza na pamięć rok temu.

Internauci oburzeni wierszem 

Nie wiemy, z jakiego podręcznika pochodzi utwór. Wspomina o nim jednak jedna ze szkół. Wiemy też więcej o jego autorce. Ewa Skarżyńska napisała wiele wierszy, bajek i powieści dla dzieci o tematyce religijnej. W swoich książkach często przybliża dzieciom postacie świętych i uczy jak przestrzegać nauk kościoła. Internauci nie mają wątpliwości, że wiersz  „Wszyscy mnie lubią” jest szkodliwy.

  • „A dla chłopców jest inny? Jeżeli uczą się na pamięć, to tylko dziewczynki? Jak chłopiec ma to powiedzieć, przeczytać? Jak się ma do tego odnieść? Ręce opadają”;
  • „Mądry rodzic w domu wytłumaczy, jak jest naprawdę. Przekaże prawdziwe wartości ważne w życiu. NAUCZY dziecko myśleć samodzielnie. Odkrywać prawdy. MÓWIĆ TO CO MYŚLI. Nie pozwoli przez zindoktrynowany program nauczania zrobić dziecku wody z mózgu”;
  • „Nie da się być miłym dla wszystkich. A jeśli ktoś próbuje być taki, to nie jest szczery ze sobą i ze światem. Tak jak nie da się wszystkich lubić. Po prostu się nie da” – komentowali internauci.

A jakie jest wasze zdanie?

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy