dziewczynki przebrane i ubrane na halloween
fot. Fotolia

Karnawałowy bal przedszkolaka i inne zabawy - 7 najważniejszych przykazań dla rodziców

Karnawał kojarzy się z dobrą zabawą, balami, występami, pięknymi przebraniami i z dużą porcją radości. Spraw, by i twój przedszkolak poczuł smak karnawałowej zabawy. A co zrobić, jeśli jednak... nie wszystko pójdzie zgodnie z planem?
Aleksandra Sokalska
dziewczynki przebrane i ubrane na halloween
fot. Fotolia
Twój przedszkolak będzie bawić się na karnawałowym balu, szaleć na kuligu, a może nawet wystąpi w przedszkolnym przedstawieniu... W styczniu i lutym na dziecko czeka mnóstwo atrakcji. Co zrobić, by sprawiły mu jak najwięcej frajdy?

1. Pomyśl o karnawałowym przebraniu dla dziecka

Będzie potrzebne na przedszkolnym balu. Porozmawiaj z wychowawczynią dziecka. Może bal jest organizowany pod jakimś hasłem, np. „W lesie" (zadaniem przedszkolaków będzie przebrać się za leśne zwierzątka) albo „Bajkowy świat" (każdy przebiera się za swoją ulubioną postać z bajki). Zapytaj także, jakich rzeczy – ze względu na bezpieczeństwo – nie będzie wolno dzieciom przynieść na bal. Może się okazać, że twój mały rycerz musi wystąpić bez plastikowego miecza, ale może za to przynieść zrobiony z tektury.

Porozmawiaj też z dzieckiem. Musi przecież zdecydować, w jakim stroju wystąpi. To nic, że masz pomysł na oryginalny strój wiewiórki, podczas gdy twoja córeczka woli zostać tradycyjną księżniczką. I nie jest argumentem fakt, że na balu pewnie co druga dziewczynka będzie przebrana za kopciuszka, księżniczkę czy królową (postacie dla rodziców nie do odróżnienia). To dziecko ma się dobrze bawić na karnawałowym balu, a nie ty!

Przebranie możesz wypożyczyć, kupić albo zrobić sama. Wypożyczony strój oszczędza czas i pieniądze, ale maluch może spotkać swojego karnawałowego bliźniaka. Kupiony – pewnie nadszarpnie wasz budżet domowy, ale z kolei przyda się podczas innych okazji (np. domowego balu, urodzin). Strój zrobiony własnoręcznie wymaga pomysłu, czasu i pracy, jednak masz gwarancję, że na balu nie będzie takiego drugiego. No i dziecko ma frajdę podczas jego tworzenia (bo pewnie bardzo będzie chciało ci pomóc).  

Zobacz też: Jak przygotować strój dla dziecka na bal karnawałowy
Redakcja poleca: Jak zrobić tiulową spódniczkę (tutu) dla małej baletnicy? - film
Tiulowa spódniczka baletnicy (tutu) to marzenie każdej małej dziewczynki. Bardzo łatwo ją zrobić. Nie potrzebujesz nawet igły i nitki!

2. Nie namawiaj dziecka na występ w przedszkolu

Często wychowawczynie razem z dziećmi przygotowują krótkie występy, na które zapraszają rodziców. To cudowne móc zobaczyć, jak twoje dziecko z wypiekami na twarzy śpiewa piosenkę, ale... tylko pod warunkiem, że nie zostało do tego zmuszone. Oczywiście możesz zachęcić przedszkolaka, żeby zagrał jakąś rolę albo choćby stanął razem z innymi dziećmi podczas śpiewania kolędy. Jeśli jednak dziecko ciągle upiera się przy swoim, odpuść. Może jeszcze po prostu nie jest gotowe na publiczne występy.

Zobacz też: Dziecko na scenie

3. Koniecznie przyjdź na przedstawienie, w którym bierze udział twoje dziecko

Czy wiesz, jak wyglądają przedszkolaki wchodzące na scenę, by pokazać rodzicom swój występ? Wszystkie patrzą w jednym kierunku – na widownię. Bo szukają wzrokiem swojej mamy i taty. Jeśli dziecko cię nie znajdzie, poczuje się smutne i oszukane. Może też myśleć, że jego sprawy nie są dla ciebie zbyt ważne i zazdrościć innym dzieciom, że ich rodzice znaleźli dla nich czas.

Pamiętaj więc, że nie ma nic ważniejszego niż występ twojego przedszkolaka. Praca? Nie kochasz chyba swego szefa tak mocno jak dziecka? Pilny wyjazd służbowy? Uda się i bez ciebie. Twoja choroba? To chyba jedyne usprawiedliwienie nieobecności. Ale i wtedy musisz stanąć na wysokości zadania i znaleźć godne zastępstwo: tata dziecka albo dziadkowie na pewno z przyjemnością wybiorą się na przedstawienie. Powiedz jednak wcześniej dziecku, dlaczego nie możesz przyjść i kto obejrzy program w twoim zastępstwie. Możesz także poprosić o nagranie występu i potem urządzić w domu uroczysty pokaz.

Zobacz też: Przedszkolne przedstawienia

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Aktywnie, ale bezpiecznie!