Aleksandra Sokalska mamotoja.pl

Aleksandra Sokalska

Doświadczona dziennikarka i redaktorka, od 15 lat zajmująca się tematyką parentingową. Autorka artykułów dotyczących wychowania, zdrowia, pielęgnacji małego dziecka, współautorka książek dla przyszłych i młodych rodziców, m.in. „Zdrowie dziecka”, „Poradnik przyszłej mamy”, Pierwszy rok życia dziecka”. Podczas swojej pracy spotyka się z wielu specjalistami i ekspertami (wybitnymi lekarzami, psychologami, socjologami), dzięki czemu stale poszerza swoją wiedzę i przekazuje ją swoim czytelnikom. Jej największą pasją jest psychologia. Absolutna przeciwniczka kar cielesnych, wierzy, że najważniejszym elementem mądrego wychowania jest rozmowa z dzieckiem. Całym sercem wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy (współtworzy sztab podczas finału, propaguje program WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować”, m.in. przygotowując wydania dotyczące pierwszej pomocy i biorąc udział w corocznym biciu rekordu w jednoczesnej resuscytacji). Prywatnie mama dwóch córek: Weroniki i Zuzanny. Swoją rodzinę uważa za największy powód do dumy i największy sukces.  
mama, dziecko, tulić, smutek
Wychowanie

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci i przemijaniu?

Aleksandra Sokalska
bostonka u dzieci
choroby zakaźne
wysypka u dziecka
choroba bostońska

Bostonka: objawy, leczenie, czas trwania, jak wygląda bostonka u dzieci [ZDJĘCIA]

Bostonka to choroba, która co pewien czas wybucha w przedszkolach i szkołach. Choć wyjątkowo zakaźna, na szczęście najczęściej ma łagodny przebieg. Bostonka u dzieci objawia się przede wszystkim wysoką gorączką, której towarzyszy wysypka. W początkowym stadium bywa mylona ze zwykłym przeziębieniem.
Aleksandra Sokalska
położna
położna
poród
połóg

Plebiscyt na najlepszą położną rozstrzygnięty – poznaj laureatkę

W plebiscycie na najlepszą położną WaterWipes Pure Foundation Fund zwyciężyła Dorota Kuca z Tychów. Zapytaliśmy ją o to, jak wygląda jej praca, jakie pytania najczęściej słyszy od mam i co chciałaby im przekazać.
Aleksandra Sokalska
siara
karmienie piersią
noworodek
pierwsze karmienie

Siara – co oznacza, kiedy się pojawia i jak długo się utrzymuje 

Siara, czyli pierwszy pokarm, bardzo różni się od późniejszego mleka matki. Czy jest zdrowa, kiedy się pojawia i jak długo się utrzymuje? Oto co koniecznie powinnaś wiedzieć o tym niezwykłym pokarmie dla noworodka.
Aleksandra Sokalska
co na wymioty u dziecka
zatrucie pokarmowe
rotawirusy
grypa żołądkowa

Co na wymioty u dziecka: domowe sposoby + leczenie

Pediatrzy na wymioty u dziecka zalecają nie podawać przez kilka godzin jedzenia. To pomoże zahamować odruch wymiotny. Bardzo ważne jest, aby przy wymiotach u dziecka uzupełniać straty płynów w organizmie. Trzeba to robić ostrożnie, podając picie małą łyżeczką. Starszym dzieciom można dać w określonych sytuacjach środek przeciwwymiotny.
Aleksandra Sokalska
sen niemowlaka
sen niemowlaka

Ile śpi niemowlę – długość snu a wiek dziecka. Tabela snu niemowląt

To, ile śpi niemowlę, jest często sprawą indywidualną. Podobnie jak to, ile z tego czasu powinno przypadać na noc, a ile na drzemki w ciągu dnia. Istnieją jednak tabele snu niemowląt, które podpowiedzą, ile powinno spać niemowlę w danym miesiącu życia.
Aleksandra Sokalska
Arłamów, hotel
gdzie na wakacje
atrakcje dla dzieci

Arłamów – wymarzone wakacje dla każdego

Mało jest miejsc na wakacje, które potrafią połączyć relaks w otoczeniu natury z potrzebą aktywnego spędzenia czasu. Hotel Arłamów należy do tej mniejszości, oferując wspaniały odpoczynek dla każdego.
redakcja mamotoja.pl
atrakcje dla dzieci, wakacje z dzieckiem
urlop z dzieckiem
wakacje z dzieckiem
atrakcje dla dzieci

Wakacje z dzieckiem w hotelu Arłamów – atrakcje, o jakich nie śniliście

Urlop z dzieckiem to wyzwanie, bo chciałabyś odpocząć, a to możliwe tylko wtedy, gdy dziecko ma moc atrakcji. Na szczęście w hotelu Arłamów dziecku nie grozi nuda. Sprawdź, jak świetnie dziecko może się bawić, a ty odpocząć.
redakcja mamotoja.pl
jak przygotować mleko modyfikowane
karmienie butelką

Jak przygotować mleko modyfikowane szybko i prawidłowo?

Mleko modyfikowane będzie dla dziecka zdrowe, jeśli je dobrze przygotujesz. Myślisz, że to nic trudnego? Podpowiadamy, ile czasu wcześniej można przygotować mieszankę mleczną i co z nią zrobić, jeśli niemowlę od razu jej nie wypije. Czy można butelkę zostawić na później? Zdradzamy sposoby, by prawidłowo przygotować mleko modyfikowane.
Aleksandra Sokalska
Odruch Moro
odruchy noworodka
skala Apgar
badanie noworodka

Odruch Moro: jak wygląda, kiedy zanika?

Występowanie odruchu Moro tuż po narodzinach to objaw zdrowia noworodka. Odruch Moro jest wrodzoną reakcją dziecka na zagrożenie. Zobacz, w jakich sytuacjach występuje i kiedy powinien zaniknąć.
Aleksandra Sokalska
Agnieszka Włodarczyk z synem
macierzyństwo
wywiad z gwiazdą

Słucham siebie i ekspertów – zdradza Agnieszka Włodarczyk

Agnieszka Włodarczyk, polska aktorka, piosenkarka i influencerka zadebiutowała niedawno w zupełnie nowej roli – roli mamy. Zgodziła się zostać ambasadorką naszej Akademii Młodych Rodziców i opowiedzieć, jak wyglądały jej pierwsze macierzyńskie doświadczenia.
Aleksandra Sokalska
ekspert, internet
zdrowie dziecka
ekspert radzi

Wierzyć można tylko ekspertom! – przekonuje lekarz Bartosz Fiałek

To ty w dużej mierze decydujesz o zdrowiu swojego dziecka! Jeśli dasz się wpuścić w maliny, twoje dziecko zdrowe nie będzie. Dlaczego? – wyjaśnia doktor Bartosz Fiałek.
Aleksandra Sokalska
wojna, rozstanie
podział obowiązków
feminizm

Ojcowie poszli na wojnę – czy kobiety rzeczywiście nie różnią się od mężczyzn?

Feminizm to w uproszczeniu ruch walczący o prawa kobiet i zakładający, że kobiety nie różnią się od mężczyzn. Czy przykład wojny w Ukrainie, gdzie mężczyźni walczą, a kobiety opiekują się dziećmi, dowodzi, że należy zdefiniować na nowo to założenie? – zapytałam dr hab. Karolinę Hansen, na co dzień zajmującą się stereotypami i uprzedzeniami.
Aleksandra Sokalska
fundacja
fundacja
dziecko w szpitalu

Aby rodzina mogła być razem

Dziecko w szpitalu potrzebuje rodziców! Tymczasem, gdy ci mieszkają daleko, bywa, że zostaje samo. Z bólem, lękiem i niepewnością. Są jednak miejsca, gdzie rodzice mogą przebywać ze swoimi hospitalizowanymi dziećmi. Dzięki temu cała rodzina unika traumy – tłumaczy Katarzyna Rodziewicz, prezeska Fundacji Ronalda McDonalda.
Aleksandra Sokalska
Jurek Owsiak, WOŚP, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
wywiad
wartości
tolerancja

Czego powinniśmy uczyć dzieci? Trudna rozmowa z Jurkiem Owsiakiem

Odpowiedzialność, tolerancja, wrażliwość - to wartości, których warto uczyć dzieci od małego. Dlaczego i czy to trudne zadanie – pytam Jurka Owsiaka, człowieka, który od 30 lat pokazuje nam, że pomaganie to niezwykła wartość.
Aleksandra Sokalska
Sporty zimowe dla dzieci
sport dla dzieci
atrakcje dla dzieci

Sporty zimowe dla dzieci – łyżwy, narty, snowboard

Nawet całkiem małe dzieci mogą z powodzeniem uprawiać sporty zimowe z korzyścią dla zdrowia i charakteru. Najważniejsze jest odpowiednie podejście oraz odpowiedni sprzęt, który ułatwi dziecku naukę, zamiast ją uprzykrzać. Zatem – jakie sporty zimowe mogą uprawiać dzieci?
Aleksandra Sokalska
serce na dłoni, pomoc, wolontariat, WOŚP
Dorota Zawadzka
pomoc dla dzieci
Superniania

Pomaganie ma cudowną moc – mówi Dorota Zawadzka, Superniania i... wolontariuszka WOŚP [WYWIAD]

Osoba, która pomaga, zmienia świat i... siebie. O magicznej sile niesienia pomocy rozmawiam z Supernianią, czyli psycholożką Dorotą Zawadzką, która kwestowała w naszym sztabie podczas trzech Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Aleksandra Sokalska
odbijanie noworodka
odbijanie po karmieniu
ból brzuszka

Odbijanie noworodka – jak to robić dobrze?

Odbijanie noworodka po karmieniu pomaga zapobiegać kolkom, które często dokuczają najmłodszym niemowlętom. Zabieg ten warto robić zarówno w przypadku maluszków karmionych piersią, jak i butelką. Odbijanie dziecka zazwyczaj wykonuje się od urodzenia do ok. 6. miesiąca życia.
Aleksandra Sokalska
wysypka u niemowlaka
zmiany skórne

Wysypka u dziecka: swędząca, na nogach, plecach, brzuchu i na twarzy [RODZAJE]

Wysypka u dziecka może mieć postać plam i plamek, często zdarza się także wysypka grudkowo-plamista oraz pokrzywka. Najbardziej dokuczliwa jest swędząca wysypka, zwłaszcza jeśli pokrywa całe ciało albo wrażliwe miejsca, jak brzuch czy twarz. Wysypkę u dzieci mogą wywoływać m.in. wirusy, bakterie i alergeny, pojawia się w przebiegu ospy, różyczki, bostonki, a także przy zachorowaniu na COVID. Krostki to też objaw alergii lub gorączki trzydniowej.
Aleksandra Sokalska
kurzajki u dzieci
choroba dziecka
choroby skóry

Kurzajki u dzieci – jak wygląda kurzajka i jak ją usunąć?

Kurzajki u dzieci pojawiają się wtedy, gdy dochodzi do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Ich powstawaniu sprzyja obniżona odporność. Kurzajki bywają trudne do wyleczenia, ich usunięcie nie jest jednak niemożliwe.
Dominika Bielas
ciemiączko
ciemiączko
pielęgnacja noworodka
witamina D3

Ciemiączko – umiejscowienie, zarastanie, pielęgnacja, częste problemy

Ciemiączko stresuje młodych rodziców chyba nawet bardziej niż kikut pępowiny, dlatego wspólnie z prof. Ewą Helwich, pediatrą neonatologiem, rozwiewamy wątpliwości na temat ciemiączek.
Aleksandra Sokalska
jak ubierać noworodka zimą
noworodek
ubieranie noworodka

Jak ubierać noworodka zimą – w domu, na spacer oraz na wyjście ze szpitala

Rodzice często zastanawiają się, jak ubierać noworodka zimą. Ochrona małego dziecka przed chłodem wydaje się trudnym zadaniem. Wyjaśniamy, jak przygotować się do pierwszych mrozów z noworodkiem, jakie ubranka kupić, ile ich zakładać, żeby dziecko nie zmarzło, ani się nie przegrzało.
Aleksandra Sokalska
opieka nad noworodkiem
noworodek
pielęgnacja noworodka
opieka nad noworodkiem

Noworodek: pierwsze dni w domu – zasady opieki i pielęgnacji

Pierwsze dni z noworodkiem bywają trudne dla początkujących rodziców, którzy są pełni obaw o to, czy sprostają zadaniu. Warto zaufać spokojnie obserwować dziecka, a z czasem nowa codzienność stanie się bardziej zrozumiała i jasna. Oto podstawowe zasady opieki nad noworodkiem i zalecenia dotyczące pielęgnacji w okresie noworodkowym. Dzięki nim przetrwanie pierwszych tygodni będzie prostsze.
Ewa Janczak-Cwil
czy budzić noworodka na karmienie
karmienie piersią
kłopoty z karmieniem
karmienie noworodka

Czy budzić noworodka na karmienie? Po jakim czasie dziecko powinno być nakarmione?

Wśród niektórych mam krąży przekonanie, by nie wybudzać dziecka, gdy śpi, tylko cieszyć się w tym czasie chwilą wytchnienia. Czy rzeczywiście jest to prawidłowe podejście, czy jednak należy budzić noworodka na karmienie? Wyjaśniamy!
Aleksandra Sokalska
pierwsza pomoc
pierwsza pomoc
zdrowie dziecka
bezpieczeństwo dziecka

Czy umiesz udzielić pierwszej pomocy niemowlakowi? – quiz

Wolimy nie myśleć o strasznych rzeczach, jakie mogą przytrafić się naszemu dziecku. Powinniśmy jednak wiedzieć, jak się zachować, gdy się przydarzą. Bo właśnie dzięki tej wiedzy jesteśmy w stanie szybko udzielić dziecku pierwszej pomocy. Dlatego warto sprawdzić swoją wiedzę. Tak na wszelki wypadek.

Aleksandra Sokalska
pozycje do karmienia
karmienie naturalne

Najlepsze pozycje do karmienia piersią (opisy plus zdjęcia). Wygoda dla mamy i dziecka

Karmić piersią można w różnych pozycjach. Najważniejsze, żeby wybrać takie ułożenie ciała, w którym będzie ci wygodnie, bo na karmieniu spędza się naprawdę dużo czasu. Oto krótki przegląd pozycji do karmienia, które są najpopularniejsze i odpowiadają na różne potrzeby mamy i dziecka.
Aleksandra Sokalska
płacz noworodka, niemowlę płacze
płacz noworodka
płacz niemowlaka
dlaczego dziecko płacze

Jak uspokoić niemowlę: 18 sposobów, by szybko uspokoić płaczące niemowlę

Rodzice szukają sposobów, by uspokoić niemowlę, tymczasem najważniejsza jest właściwa reakcja na płacz dziecka. Trzeba reagować na płacz zawsze i bez wyjątku! Proponujemy skuteczne rozwiązania, które pomogą uspokoić płaczące niemowlę i noworodka w histerii.
Aleksandra Sokalska
Domowe sposoby na biegunkę u dziecka
odwodnienie
ból brzucha u dziecka
biegunka u dziecka

Domowe sposoby na biegunkę u dziecka – skuteczne metody

Domowe sposoby na biegunkę u dziecka sprawdzą się w przypadku niegroźnych i krótkotrwałych biegunek wynikających z zatrucia wirusami lub bakteriami. Można je stosować obok leczenia zaleconego przez lekarza. Sprawdź, co robić, aby szybciej zwalczyć rozwolnienie u dziecka.
Aleksandra Sokalska
dokąd jechać na wakacje z dzieckiem
urlop z dzieckiem
wakacje nad morzem
rodzinne wakacje

Dokąd jechać na wakacje z dzieckiem? – test

Spa - Akademia Młodych Rodziców

Ty chcesz jechać nad morze, partner w góry albo nad jeziora. Dziecka, zwłaszcza małego o zdanie nikt nie zapyta. Kto więc w tym roku postawi na swoim? A może zamiast się zastanawiać, jak przekonać drugą stronę, zdać się na… nasz test! To psychozabawa, w której jednak może tkwić ziarenko prawdy. Zwłaszcza że pytania biorą pod uwagę także wasze dziecko.

Spa - Konkurs „Narodziny rodziny”

Aleksandra Sokalska
buty dla dzieci na lato, sandały, buty do wody

Sandały dla dzieci: najlepsze buty na lato! Co jeszcze przyda się w upały? (buty do wody, klapki, crocsy)

Buty dla dzieci na lato powinny być wyjątkowe. Bo oprócz tego, że mają pomagać dziecku w prawidłowym chodzeniu, to jeszcze muszą być na tyle komfortowe, by nawet w upały nie obcierały i by stopy się w nich nie pociły. Warto zainwestować w buty profilaktyczne: sandały dla dzieci albo półbuty sportowe. Na wakacje przydadzą się też buty do wody oraz klapki.
Aleksandra Sokalska