7 pytań o bezpieczne zabawki dla noworodka i niemowlaka

Przeczytaj, zanim wyruszysz na poszukiwania wymarzonego prezentu dla dziecka. Dlaczego? Bo pomysłowość malca i łatwość wymyślania nietypowych rozwiązań nie mają granic.
Aleksandra Sobieraj
niemowlę, zabawki
Grzechotki, klocki, lale, autka – twój maluch bawi się nimi codziennie. Dlatego tak ważne jest, by nie zrobił sobie nimi krzywdy. Kontrole w sklepach wciąż wykazują, że nie jest dobrze – zastrzeżenia budzi nawet jedna trzecia zabawek, szczególnie tych dla najmłodszych dzieci. Zanim coś kupisz, dobrze to obejrzyj.

Jaka powinna być zabawka dla malca?

Dostosowana do umiejętności dziecka. Nie może zawierać małych elementów, które maluch może połknąć, włożyć sobie do noska czy ucha. Wszystkie jej części muszą być na trwałe przymocowane (np. oczko czy nosek misia nie mogą być łatwe do wyjęcia). Ważna jest precyzja wykończenia: ostre krawędzie, luźne nitki czy słabe szwy ją dyskwalifikują. Mechanizmy, które są w zabawce, powinny być tak skonstruowane, by dziecko mogło je samo uruchomić (odpowiednio do wieku). W przypadku zabawek dla niemowląt musisz mieć możliwość umycia ich lub wyprania.
Uwaga! Na etykietach producenci często zawyżają wiek dziecka, dla którego zabawka jest przeznaczona.


Jakie zabawki polecają rodzice - sprawdź opinie!

Redakcja poleca: Jak wybrać kocyk dla dziecka - film
Podpowiadamy, czym się kierować wybierając pierwszy kocyk dla dziecka. Zobacz najpiękniejsze kocyki dla malucha na każdą porę roku.

Czy zwracać uwagę na materiał?

Tak, musi być trwały i odporny na uszkodzenia. Po uderzeniu zabawka nie może pęknąć, nie powinien odpaść od niej żaden element, a z pluszaka wychodzić futerko. Tworzywo nie może zawierać szkodliwych substancji (np. ftalanów) albo ich wydzielać (np. chromu lub ołowiu). Farby użyte do pomalowania muszą być nietoksyczne i niełuszczące się.


Skąd wiadomo, że zabawka nie zawiera toksycznej substancji?

W przypadku niektórych zabawek (np. akcesoriów plastycznych czy kosmetyków dla lalek) wystarczy, jeśli przeczytasz etykietę, sprawdzając skład i to, dla malców w jakim wieku są przeznaczone. Trudniej jest w przypadku zabawek z miękkiego plastiku (gryzaki), które mogą zawierać np. ftalany (substancje o działaniu rakotwórczym, dzięki którym plastik jest sprężysty). Choć przepisy zabraniają ich używania (w zamian stosuje się surowce silikonowe), zdarzają się zabawki, które je zawierają. Dlatego najlepiej kupować zabawki renomowanych firm w sklepach dbających o swą reputację.
uwaga! Rejestr niebezpiecznych zabawek jest na: www.uokik.gov.pl.


Co z instrukcją używania?

Nie każda zabawka musi ją mieć. Jest konieczna (w języku polskim!), jeśli zawiera informację o warunkach bezpiecznego używania zabawki. Dotyczy to np. huśtawek, zjeżdżalni i zabawek będących miniaturą lub modelem urządzeń używanych przez dorosłych (np. sprzętów domowych). Instrukcję i wszelkie konieczne ostrzeżenia powinny zawierać zabawki na baterie.


Jak muszą być zabezpieczone baterie?

Powinny być tak umieszczone, by dziecku nie udało się ich samodzielnie wyjąć. Śrubki mocujące klapkę (podobnie jak wszystkie inne) muszą być schowane w głębokich rowkach. Instrukcja obsługi zaś powinna zawierać informacje o rodzaju baterii, możliwości ich ładowania, a także niemieszaniu używanych i nowych. Wszelkie zabawki elektryczne nie mogą być zasilane prądem o napięciu wyższym niż 24 V.

Jaka długa może być linka do ciągnięcia?

W przypadku zabawek dla dzieci do trzeciego roku życia, a zwłaszcza niemowlaków, jej długość nie może przekraczać 22 centymetrów. Dłuższa mogłaby być niebezpieczna dla dziecka. Sprawdzaj też, czy linka nie jest wykonana z rozciągliwego materiału, który podczas zabawy mógłby zacisnąć się na szyi malucha.

Czy grające zabawki mogą być zbyt głośne?

Tak, i wykazała to kontrola Państwowej Inspekcji Handlowej. Zwracaj uwagę na poziom głośności zabawek. Jeśli dźwięki drażnią i są zbyt głośne dla ciebie, zrezygnuj z zakupu.


Jak powinny być oznakowane zabawki?

Na każdej powinny być:
- symbol CE – znak zgodności z wymogami Unii Europejskiej (nie jest to certyfikat bezpieczeństwa ani świadectwo jakości!);
- nazwa i adres producenta (przedstawiciela, importera);
- informacja o wieku dziecka, dla którego zabawka jest przeznaczona…
- …i o przyczynach ograniczeń wiekowych (np. zawiera małe elementy czy konieczny nadzór osoby dorosłej).


Konsultacja: Ewa Łukasik, specjalista ds. jakości wyrobów, pracuje w Dziale Ocen i Certyfikacji Instytutu Matki i Dziecka.

 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem