Blue Monday i depresja
fot. Fotolia

Dzisiaj Blue Monday! Poniedziałek gorszy niż wszystkie?

Jeśli dziś wyjątkowo kiepsko się czujesz i masz wszystkiego dość, nie przejmuj się! Pewien brytyjski psycholog wyliczył, że trzeci poniedziałek stycznia to tzw. Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku.
Anna Parcheta
Blue Monday i depresja
fot. Fotolia
Blue Monday - coś znacznie gorszego niż zwykły poniedziałek, w który ciężko wstać po do pracy i wszystko leci z rąk. To najbardziej depresyjny dzień roku, który przypada przeważnie w trzeci poniedziałek stycznia.

Blue Monday, czyli najgorszy poniedziałek w roku

Określenie Blue Monday zostało wprowadzone w 2004 roku przez Cliffa Arnalla, brytyjskiego psychologa z Cardiff University. Arnall, aby wyznaczyć ten najbardziej przygnębiający dzień roku, wziął pod uwagę kilka zmiennych. Na nasze wyjątkowo złe samopoczucie mogą mieć wpływ następujące czynniki:
  • meteorologiczne, np. to, że dzień wciąż jest bardzo krótki, a słońca – jak na lekarstwo;
  • psychologiczne  - postanowienia noworoczne powoli odchodzą w zapomnienie, a ich niedotrzymanie wywołuje nieprzyjemne wyrzuty sumienia;
  • ekonomiczne - od Bożego Narodzenia upłynęło już bowiem trochę czasu, co oznacza, że dociera do nas, jak bardzo nadwerężyliśmy domowe budżety w grudniu.

W 2021 roku do tych czynników dochodzi z pewnością pandemia koronawirusa i związane z nią lęk o przyszłość, poczucie osamotnienia, a często także problemy z zatrudnieniem.

Aby móc precyzyjnie wyznaczyć datę Blue Monday, Arnall stworzył specjalny algorytm, gdzie:
- W to pogoda
- Q to niedotrzymanie noworocznych postanowień
- T to czas, jaki minął od Bożego Narodzenia
- M to niski poziom motywacji
- D to dług
- d to miesięczne wynagrodzenie
- Na to poczucie konieczności podjęcia działań
Źródło: Wikipedia

 

Teoria nie do końca naukowa

Wielu naukowców podchodzi z dezaprobatą do wyliczeń Arnalla i uważa, że tego, co wymyślił, nie można nawet nazwać teorią, bo stworzył ją, posługując się nienaukowymi metodami. Nie mniej jednak nie da się zaprzeczyć, że wszystkie czynniki, które Arnall wziął pod uwagę w swoim wzorze, w przedziwny sposób kumulują się właśnie w okolicach trzeciego tygodnia stycznia.

Nie będziemy rozstrzygać, czy wyliczenia Arnalla są naukowe i prawidłowe. Pomyślcie sobie jednak, że jeśli dziś mieliście fatalny dzień, to do końca roku może być już tylko lepiej.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Co sądzisz o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, co sadzą o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy