Blue Monday, depresja, samopoczucie
fot. Fotolia

Blue Monday, czyli poniedziałek gorszy niż wszystkie

Jeśli dziś wyjątkowo kiepsko się czujesz i masz wszystkiego dość, nie przejmuj się – to normalne, bo właśnie dziś przypada Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku.
Anna Parcheta
Blue Monday, depresja, samopoczucie
fot. Fotolia
Blue Monday, coś znacznie gorszego niż zwykły poniedziałek, w który ciężko wstać po do pracy i wszystko leci z rąk. To najbardziej depresyjny dzień roku, który przypada zawsze w pierwszy poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia, czyli właśnie dziś.

Blue Monday, czyli najgorszy poniedziałek w roku

Określenie Blue Monday zostało wprowadzone w 2004 roku przez Cliffa Arnalla, brytyjskiego psychologa z Cardiff University. Skąd wiadomo, którego dnia stycznia wypada Blue Monday? Arnall, aby wyznaczyć ten najbardziej przygnębiający dzień roku, wziął pod uwagę kilka zmiennych. Na nasze wyjątkowo złe samopoczucie mogą mieć wpływ następujące czynniki:
  • meteorologiczne, np. to, że dzień wciąż jest bardzo krótki, a słońca – jak na lekarstwo;
  • psychologiczne  - postanowienia noworoczne powoli odchodzą w zapomnienie, a ich niedotrzymanie wywołuje nieprzyjemne wyrzuty sumienia;
  • ekonomiczne - od Bożego Narodzenia upłynęło już bowiem trochę czasu, co oznacza, że kończą się terminy płatności kredytów na zakupy świąteczne. Dodajmy do tego tegoroczny bardzo wysoki kurs franka – i depresja gotowa.
Aby móc precyzyjnie wyznaczyć datę Blue Monday, Arnall stworzył specjalny algorytm, gdzie:
- W to pogoda
- Q to niedotrzymanie noworocznych postanowień
- T to czas, jaki minął od Bożego Narodzenia
- M to niski poziom motywacji
- D to dług
- d to miesięczne wynagrodzenie
- Na to poczucie konieczności podjęcia działań
Źródło: Wikipedia

 

Redakcja poleca: Co sądzisz o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, co sadzą o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

Teoria nie do końca naukowa

Wielu naukowców podchodzi z dezaprobatą do wyliczeń Arnalla i uważa, że tego, co wymyślił, nie można nawet nazwać teorią, bo stworzył ją, posługując się nienaukowymi metodami. Nie mniej jednak nie da się zaprzeczyć, że wszystkie czynniki, które Arnall wziął pod uwagę w swoim wzorze, w przedziwny sposób kumulują się właśnie w okolicach trzeciego tygodnia stycznia.

Nie będziemy rozstrzygać, czy wyliczenia Arnalla są naukowe i rzetelne. Pomyślcie sobie jednak, że jeśli dziś mieliście fatalny dzień, to do końca roku może być już tylko lepiej.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy