Ekologiczne torby
fot. AdobeStock

Carrefour wprowadza wielorazowe woreczki na warzywa i owoce

Popularna sieć sklepów chce ograniczyć zużycie z tzw. „zrywek" na warzywa oraz owoce i w tym celu wprowadza woreczki wielokrotnego użytku.
Dominika Bielas
Ekologiczne torby
fot. AdobeStock
Carrefour to kolejna firma, która chce zredukować zużycie plastiku i zachęcić klientów do korzystania z alternatywnych rozwiązań. Ekologiczne torby na warzywa i owoce wkrótce mają być dostępne w całej Polsce. Są wykonane w 100 proc. z bawełny, ale trzeba będzie za nie zapłacić 5,99 zł za sztukę.

Przynieś własne opakowanie

Sklepy już dawno przestały dawać darmowe torby foliowe na zakupy. W zależności od sklepu ich koszt waha się między 15 groszy a złotówką. Teraz giganci chcą ograniczyć zużycie małych torebek na warzywa i owoce. Te małe, cienkie i tanie torebki są zazwyczaj wykorzystywane jednorazowo, przez co generowane są nowe śmieci. Zgodnie z danymi GUS, statystyczny Polak zużywamy średnio 300 foliówek rocznie. Carrefour chce to zmienić. Oczywiście sklep nie zmusza do kupowania eko torebek. Już od początku ubiegłego roku w sieci tych sklepów można zakupy pakować we własne opakowania np. torebki, pojemniki czy słoiki.
Redakcja poleca: Ekologiczne produkty
Czy wiesz, co to znaczy, że żywność jest ekologiczna? Obejrzyj film i przekonaj się.

Torby zero waste

Nie tylko Carrefour zaczął walkę z plastikiem. Podobne rozwiązanie znajdziemy w sklepach Kaufland oraz Lidlu. Czy bawełniane worki są lepsze od plastikowych reklamówek? Tutaj zdania są podzielone. Pomimo tego, że bawełna rozkłada się znacznie szybciej, to do jej produkcji zużywa się dużo wody i ziemi, zwłaszcza jeśli mowa o zrównoważonej produkcji. Warto dobrze się zastanowić nad ekologicznym podejściem do zakupów. Przede wszystkim trzeba wyrobić nawyk minimalizowania śmieci i wielokrotnego używania tych samych torebek i opakowań. Warto to robić z głową i także mieć je w ograniczonej ilości, a także pamiętać o przynoszeniu ich do sklepu. Ponieważ pojemniki, czy torby bawełniane zajmują sporo miejsca, alternatywa mają być siateczkowe woreczki. Panie szyją takie torebki samodzielnie z firanek, można je także kupić w internecie.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy