fot. Fotolia.pl

Poroniłaś? Co dalej? - porady psychologa i ginekologa

Poroniłaś i panicznie boisz się kolejnej ciąży? Dowiedz się, jak radzić sobie ze stratą, co zrobić żeby zwiększyć szanse na szczęśliwe donoszenie następnej ciąży i dlaczego pierwszy trymestr jest taki ważny.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl
Poronieniem określa się przedwczesne zakończenie ciąży trwającej mniej niż 22 tygodnie. Szacuje się, że w ten sposób kończy się 10-15% wszystkich ciąż. Dla kobiet to bardzo bolesne doświadczenie. Zdaniem psychologa w takich chwilach bardzo ważne jest wsparcie bliskich:
- Kobieta musi czuć, że nie jest pozostawiona sama sobie, że ma na kim polegać – uważa Edyta Leszczyńska, psycholog w klinice Demeter w Warszawie. - Należy pozwolić jej się wypłakać, przejść przez żałobę. Nie można zaprzeczać jej uczuciom, mówić: „Nie martw się, nic się nie stało”. Takie słowa mogą dać odwrotny efekt. Po przejściu pierwszego, najtrudniejszego okresu warto wychodzić z domu, spotykać się z ludźmi, to pomaga – tłumaczy psycholog.
Ekspert ostrzega, że poronienie może być powodem depresji. U niektórych kobiet diagnozuje się nawet PTSD (zespół stresu pourazowego), dlatego warto skorzystać z pomocy psychologa.
 
Polecamy: Jakie badania zrobić po poronieniu?
 

Kiedy podjąć kolejną próbę po poronieniu?

Po każdym poronieniu niezbędny jest kontakt z ginekologiem:
- To ważne również w kontekście kolejnych ciąż - jeśli w macicy pozostały ślady poronienia, trzeba je usunąć, ponieważ mogą stanowić zagrożenie zarówno dla kobiety, jak i jej przyszłego dziecka - mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz, ginekolog, położnik w Klinice Demeter w Warszawie.
Przyszli rodzice muszą pamiętać, że poronienie nie kończy marzeń o założeniu rodziny - w większości przypadków kolejna ciąża jest możliwa, wymaga jednak szczególnego zaplanowania.
- Mimo że z fizjologicznego punktu widzenia do ponownego zapłodnienia może dojść już podczas pierwszej owulacji, zaleca się odczekanie około pół roku. Podczas ciąży w organizmie kobiety doszło do wielu zmian hormonalnych, dlatego należy odczekać kilka miesięcy, aby sytuacja się ustabilizowała. W tym czasie trzeba pomyśleć o indywidualnie dobranej antykoncepcji, żeby kobieta nie zaszła w kolejną nieplanowaną ciążę - mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz, ginekolog, położnik w Klinice Demeter w Warszawie.
 
 Czytaj też: Jakie są najczęstsze przyczyny poronienia?
 
Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Lepiej dmuchać na zimne?

Czas przerwy do kolejnej ciąży lekarz ginekolog przeznacza na przeprowadzenie badań, które pomagają ocenić przyczyny poronienia. W pierwszej kolejności należy wykluczyć nieprawidłowości układu hormonalnego i układu odpornościowego. Jeśli poronień było więcej niż jedno, lekarz proponuje badania genetyczne, żeby potwierdzić lub wykluczyć ewentualne nieprawidłowości w budowie chromosomów u rodziców.

Polecamy: Poroniłam, boję się kolejnej ciąży


Utrata ciąży może być również spowodowana drobnoustrojami znajdującymi się w pochwie - diagnostyka opiera się na wykrywaniu szkodliwych wirusów, bakterii, grzybów i innych pasożytów.
Jeśli wszystko jest w porządku, można podjąć ponowną próbę. Tuż po zatrzymaniu miesiączki kobieta musi zgłosić się do lekarza ginekologa i być z nim w regularnym kontakcie. Kluczowe są początki - 80% poronień ma miejsce w pierwszym trymestrze.
- Do prawidłowego rozwoju ciąży konieczne są wysokie poziomy progesteronu i estrogenów, które są tak zwanymi „strażnikami ciąży”. Najczęstszą przyczyną poronień jest niewydolność „ciałka żółtego”, które nie dostarcza odpowiednio wysokiego poziomu gestagenów. Do utraty ciąży z tego powodu dochodzi około siódmego tygodnia, z tego właśnie powodu należy ją monitorować od samego początku - mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz.

Czytaj także na Polki.pl: Najczęstsze przyczyny i objawy poronienia
 

Jak drugi raz podejść do tematu ciąży

Sześciomiesięczny okres przejściowy jest również ważny w procesie powrotu do równowagi psychologicznej.
– Najczęściej pół roku wystarczy do odzyskanie pozytywnego nastawienia. Po utracie dziecka to trudniejsze, ale warto pamiętać, że dobre myślenie i ograniczenie stresu są kluczem do szczęśliwego rozwiązania – mówi Edyta Leszczyńska, psycholog w Klinice Demeter w Warszawie. Co jeszcze może przyczynić się do urodzenia zdrowego dziecka?
- Nie ma powodu do rezygnacji z pracy, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. Przyszła mama nie może jednak przenosić zbyt dużych ciężarów, musi prowadzić oszczędny tryb życia, robić sobie przerwy w pracy, również wtedy, gdy pracuje przed komputerem (przynajmniej 10 min na godzinę). Dodatkowo nie może palić papierosów i pić alkoholu. Zakazane są używki i częsta kawa. Ważna jest również dieta - powinna jeść dużo warzyw i owoców - mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz, ginekolog, położnik w Klinice Demeter w Warszawie.
Dodatkowo kobieta w ciąży powinna unikać moczopędnej herbaty, a częściej wybierać wodę niegazowaną i świeżo wyciskane soki. Do diety warto włączyć sezonowe produkty. Kobietę, która jadła do tej pory 2-3 posiłki dzienne czeka zmiana - lepiej jeść częściej, ale mniejsze porcje. Wpłynie to dobrze na przemianę materii i samopoczucie przyszłej mamy, również dzięki temu, że mdłości przejdą do historii. 

Polecamy: Co jeść, by zmniejszyć zagrożenie poronieniem?


Konsultacja: lek. med. Zbigniew Cierpisz, ginekolog, położnik w Klinice Demeter w Warszawie, Edyta Leszczyńska, psycholog w klinice Demeter w Warszawie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy