kobieta, mama z córką
fot. Fotolia

Druga ciąża z jednym jajnikiem?

Czy jest możliwe zajść w ciążę, gdy ma się jeden jajnik? Odpowiada dr Renata Jaczyńska, ginekolożka z Instytutu Matki i Dziecka.
Tatiana Audycka-Szatrawska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
kobieta, mama z córką
fot. Fotolia
Na skutek zmian endometrialnych grozi mi usunięcie prawego jajnika. Dotychczasowe leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Mam już jedno dziecko, ale myślałam o kolejnej ciąży. Czy będzie to możliwe z jednym jajnikiem? Czy prawdopodobieństwo zapłodnienia jest wówczas mniejsze? Boję się, że będę musiała zmienić swoje plany. Renata

Tak, ciąża po usunięciu jednego jajnika jest możliwa. I tak, prawdopodobieństwo zapłodnienia może być mniejsze, ponieważ nie każdy cykl jest owulacyjny. Rozpoznanie endometriozy w badaniu histopatologicznym wyciętej zmiany jest bardzo istotne, gdyż choroba w swoim przebiegu zmniejsza płodność, a nawet bywa przyczyną niepłodności.

Lepiej szybciej zajść w ciążę

Ważne, aby w takiej sytuacji nie odkładać planów związanych z ciążą, ponieważ choroba może doprowadzić do powolnego niszczenia tkanki jajników i uszkodzenia jajowodów powodującego ich niedrożność.


ZOBACZ TEŻ: 5 powodów, dla których nie zachodzisz w ciążę
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy