Ciąża to nie choroba? Chociaż w większości przypadków dolegliwości w ciąży rzeczywiście nie wiążą się z chorobą, to i tak przez nie czujesz się chora i osłabiona. Bo jak tu tryskać humorem, kiedy masz mdłości, zgagę, zawroty głowy, żylaki i ciągle musisz chodzić do wc? Zamiast czekać, aż same miną, działaj!

Reklama

Dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży

Już na samym początku ciąży w kobiecym organizmie dokonuje się wiele zmian: gwałtownie wzrasta poziom hormonów, spowalnia przemiana materii, za to szybciej i intensywniej pracują nerki. Wszystko to służy dziecku, ale niestety pierwsze objawy ciąży mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie przyszłej mamy.

1. Mdłości i wymioty

Zwykle mdłości ustępują w 4. miesiącu ciąży, choć zdarza się, że u niektórych kobiet utrzymują się przez całą ciążę. Głównej przyczyny mdłości w ciąży (wysokiego poziomu hormonów) nie da się wyeliminować, można jednak ułatwić pracę układowi pokarmowemu.

Jak można złagodzić mdłości w ciąży?

  • Stosuj dietę obfitującą w białko oraz węglowodany złożone – oba te składniki ułatwiają trawienie, zapobiegając nudnościom.
  • Jedz często, ale w niewielkich ilościach. Szybciej będziesz trawić pokarm, a poza tym unikniesz spadków poziomu cukru we krwi, którym sprzyjają długie przerwy między posiłkami.
  • Dużo pij (zwłaszcza jeśli często wymiotujesz), przede wszystkim wody oraz soków warzywnych.
  • Unikaj potraw, których widok lub zapach wywołuje mdłości. Gdy mdłości występują rano, jeszcze w łóżku, przegryź np. kilka herbatników albo krakersów. Wstawaj bez pośpiechu.

Kiedy do lekarza?

Uporczywe wymioty w ciąży lub brak apetytu są wskazaniem do wizyty u lekarza. Umów się na dodatkową wizytę do ginekologa jeśli wymiotujesz bardzo często. Częste wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu.

2. Uczucie zmęczenia

Ta ciążowa dolegliwość pojawia się na początku ciąży i ustępuje po 13. tygodniu ciąży. Zmęczenie i senność mogą powrócić też w ostatnich tygodniach ciąży, kiedy ze względu na duży brzuch trudno się wygodnie ułożyć i przespać noc bez choćby jednej pobudki.

Zobacz także

Jak można złagodzić uczucie zmęczenia w ciąży?

  • Wygospodaruj sobie codziennie czas na krótką popołudniową drzemkę. Nawet piętnaście minut może skutecznie zregenerować twoje siły.
  • Wydłuż godziny nocnego odpoczynku. W ciąży naprawdę potrzebujesz więcej snu, ale uwaga: zamiast rano zwlekać ze wstaniem, lepiej wieczorem kładź się do łóżka wcześniej.
  • Dużo spaceruj. Tak, wiemy, że trudno się do tego zmusić, ale po spacerze naprawdę poczujesz się lepiej. Świeże powietrze doda ci energii.

Kiedy do lekarza?

Jeśli zmęczenie nie ustępuje po skończeniu pierwszego trymestru. Może być wtedy objawem anemii w ciąży, a nieleczona może być groźna dla rozwijającego się płodu.

3. Zawroty głowy, omdlenia

Zawroty głowy i omdlenia w ciąży pojawiają się zwykle w pierwszym, znikają w drugim i wracają tuż przed porodem. Przyczyną tych dolegliwości w ciąży może być ucisk rosnącej macicy na naczynia krwionośne, a także spadek poziomu cukru we krwi. Najczęściej zdarzają się przy wstawaniu lub prostowaniu się, w dusznych pomieszczeniach.

Jak można złagodzić zawroty głowy w ciąży?

  • Nie zrywaj się gwałtownie z miejsca. Wstawaj powoli, głęboko oddychając.
  • Jedz możliwie często, by nie dopuścić do spadku stężenia cukru we krwi. Zawsze miej przy sobie jakiś owoc lub herbatniki, by w razie potrzeby szybko podnieść jego poziom.
  • Jeśli czujesz, że możesz stracić przytomność, a nie masz możliwości położenia się, usiądź i opuść głowę nisko, między kolana.

Kiedy do lekarza?

Powinnaś poinformować go o każdym przypadku omdlenia. Ta dolegliwość także może świadczyć o anemii. Należy wówczas jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Przeczytaj też: Jak uśmierzyć ból żołądka w ciąży?
[CMS_PAGE_BREAK]

Dolegliwości w drugim trymestrze ciąży

W drugim trymestrze dolegliwości z początku ciąży znikają albo znacznie się zmniejszają. Hormony w końcu zaczynają ci sprzyjać: wraca energia i dobry humor, mdłości nachodzą o wiele rzadziej. Dolegliwości, które się pojawiają, mają związek z rosnącą macicą i jej uciskiem na narządy wewnętrzne, np. żołądek czy pęcherz moczowy.

1. Częste oddawanie moczu

Oprócz wspomnianego ucisku macicy na pęcherz, przyczyną częstego oddawania moczu w ciąży jest także to, że w ciąży znacznie intensywniej niż normalnie pracują nerki – po to, by skutecznie usuwać wszelkie toksyczne produkty przemiany materii, które mogłyby zaszkodzić dziecku.

Jak można złagodzić dolegliwości związane z częstomoczem?

  • Podczas siusiania pochylaj się do przodu. Pomoże to w całkowitym opróżnieniu pęcherza, dzięki czemu wycieczki do łazienki będą rzadsze.
  • Jeśli często musisz wstawać w nocy, spróbuj ograniczyć picie w godzinach popołudniowych, nie zmniejszając jednak ilości wypijanych płynów w ciągu dnia (przynajmniej osiem szklanek).

Kiedy do lekarza?

Jeżeli podczas siusiania czujesz pieczenie albo świąd pochwy. Takie objawy świadczą o zapaleniu dróg moczowych albo infekcji intymnej w ciąży. Nie należy ich lekceważyć.

2. Zgaga i niestrawność

W drugim trymestrze rozluźniają się mięśnie przewodu pokarmowego (przez co pokarm jest wolniej trawiony i dłużej zalega w żołądku), a na domiar złego ucisk macicy na żołądek sprawia, że kwasy trawienne cofają się do przełyku, dlatego często dokucza ci zgaga w ciąży, jedna z powszechniejszych ciążowych dolegliwości.

Jak można złagodzić zgagę w ciąży?

  • Odstaw smażone, tłuste oraz ostre potrawy. To właśnie one najczęściej powodują zgagę. Jeżeli do tej pory nie zmieniłaś nawyków żywieniowych, czas najwyższy wprowadzić zdrową dietę ciążową. Ogranicz też picie kawy i mocnej herbaty, bo ich nadmiar także prowadzi do zgagi.
  • Nie jedz za dużo na raz, wolno przeżuwaj każdy kęs. Odchodź od stołu z poczuciem: „Jeszcze coś małego bym zjadła”. Uczucie sytości pojawia się zwykle mniej więcej pięć-dziesięć minut po posiłku.
  • Nie leż i nie śpij płasko na plecach. Nigdy nie kładź się tuż po jedzeniu, bo wtedy zgaga pojawi się na bank!
  • Podnosząc coś, nie zginaj się w pasie, raczej przykucnij albo uklęknij.

Kiedy do lekarza?

Zgłoś się do niego, kiedy zgaga jest tak uciążliwa, że doprowadza do wymiotów. Jeżeli jest łagodniejsza, nie wymaga konsultacji lekarskiej.

Czytaj także: Jak rośnie brzuch w ciąży?
[CMS_PAGE_BREAK]

Dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży

Im bliżej porodu, tym może być ci trudniej. Dodatkowe kilogramy obciążają twoje plecy, a ucisk macicy, która w 8. miesiącu ciąży ma wielkość sporego arbuza, utrudnia krążenie krwi. Pojawiają się nowe dolegliwości ciążowe.

1. Żylaki w ciąży

Powiększająca się macica uciska żyły miednicy, wskutek czego krew z łydek nie wraca do serca i zaczyna się gromadzić w żyłach łydek albo ud. Po pewnym czasie, zwłaszcza u kobiet ze skłonnościami do żylaków, niektóre odcinki żył mogą się wybrzuszać i tworzyć widoczne pod skórą niebieskawe guzki. Powstają ciążowe żylaki i pajączki. Nogi stają się ciężkie i obolałe.

Jak można złagodzić dolegliwości związane z żylakami?

  • Pilnuj wagi w ciąży. Już na początku ciąży porozmawiaj z lekarzem, ile możesz przytyć w ciąży i trzymaj się jego zaleceń.
  • Jak najwięcej spaceruj, regularnie ćwicz.
  • Kiedy siedzisz, ułóż nogi na podnóżku, tak, aby były uniesione do poziomu bioder. Kiedy leżysz, podkładaj pod łydki poduszkę albo zrolowany koc.
  • Noś przeciwżylakowe rajstopy (dopasowane do to jego wzrostu i obwodów). Należy je wkładać rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka, zanim krew spłynie do nóg.

​Kiedy do lekarza?

Kiedy tylko zobaczysz pierwsze żyłki albo guzki pod skórą. Nieleczone żylaki będą się powiększać. Im szybciej zaczniesz działać, tym mniej inwazyjne leczenie będzie konieczne.

Czytaj też: Hemoroidy w ciąży

2. Bóle pleców w ciąży

W ostatnich miesiącach do dolegliwości w ciąży dochodzą ciążowe bóle pleców, głównie w okolicach krzyża, nawet u kobiet, które wcześniej nie miały problemów z kręgosłupem. Przyrost wagi sprawia, że kręgosłup dźwiga nadmierny, ulokowany głównie z przodu ciężar. Na dodatek stawy biodrowo-krzyżowe zaczynają się rozluźniać, by ułatwić przejście dziecka podczas porodu, co zaburza równowagę. Aby ją utrzymać, kobiety odchylają się do tyłu, co pogłębia lędźwiową krzywiznę kręgosłupa. Przy takiej postawie wzrasta nacisk na stawy i pojawia się ból.

Jak można złagodzić ból pleców w ciąży?

  • Wzmacniaj mięśnie brzucha i pleców za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Na bóle pleców pomoże pływanie albo ćwiczenia rozluźniające. Obejrzyj też nasz film, w którym trenerka fitness pokazuje ćwiczenia na ból pleców w ciąży.
  • Unikaj długiego stania oraz siedzenia. To dodatkowo obciąża kręgosłup.
  • Nie noś pantofli na wysokim, ale także na zupełnie płaskim obcasie: powinien mieć wysokość około 5 cm.

Kiedy do lekarza?

Poradź się ginekologa, jakie leki przeciwbólowe i w jakich dawkach możesz przyjmować w ciąży. Nie bierz niczego na własną rękę.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama