Badanie piersi w czasie ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Badanie piersi w czasie ciąży

Dlaczego w czasie ciąży należy wykonać badanie piersi? Czy trzeba się do tego badania przygotować i co powinno zaniepokoić ciężarną?

Kiedy należy u kobiet w ciąży wykonać badanie piersi?

Lekarz prowadzący ciążę powinien wykonać badanie piersi przynajmniej dwa razy w czasie ciąży (do 10. tygodnia ciąży oraz pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży). Natomiast przyszła mama może robić samobadanie piersi co 4-5 tygodni. Badanie USG gruczołów sutkowych nie jest obowiązkowe, ale lekarz może je zlecić, jeśli podczas badania palpacyjnego znajdzie jakieś zmiany lub gdy przyszła mama jest w grupie ryzyka raka piersi. Badanie to zwykle wykonuje się w pierwszym trymestrze, bo w późniejszym czasie wyniki mogą być zafałszowane. 
Ważne! W czasie ciąży nie wykonuje się mammografii, bo promieniowanie RTG może być szkodliwe dla nienarodzonego dziecka.

W jakim celu robi się badanie piersi?

Głównym celem badania piersi jest profilaktyka przeciwnowotworowa

W jaki sposób przygotować się do badania?

Do badania piersi nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jeśli chodzi o badanie USG, warto mieć przy sobie wyniki wcześniejszych badań (nawet tych zrobionych kilka lat temu), dzięki nim lekarz wykonujący badanie będzie mógł wcześniej i szybciej wykryć ewentualne zmiany. 
Badanie palpacyjne (robione przez przyszłą mamę) warto wykonywać o podobnej porze dnia (np. rano lub wieczorem).

Warto rozwiązać: Czy możesz zachorować na raka piersi? – test

Jak wygląda badanie piersi?

Badanie piersi palpacyjne wykonywane przez lekarza i przyszłą mamę niczym się nie różni. Wykonuje się je według tego samego schematu – najpierw należy je dokładnie obejrzeć, a później – ręcznie – sprawdzić, czy nie ma żadnych zmian w strukturze piersi. 
Pierwszy etap najlepiej zacząć od ustawienia się przed lustrem i sprawdzenia, czy nie ma zmian w wyglądzie piersi, tj. w ich wielkości, kształcie, kolorze skóry czy brodawek. Piersi trzeba też obejrzeć z profilu. W tym celu należy spleść dłonie z tyłu głowy i stanąć przed lustrem raz lewym, raz prawym bokiem, sprawdzając, czy piersi są symetryczne ułożone. Następnie trzeba pochylić się do przodu i sprawdzić, czy na piersiach nie ma jakiś pofałdowań, czy brodawki nie są wyciągnięte. Gdy ten etap zostanie zakończony, należy zbadać piersi dłońmi.
Badanie palpacyjne wykonuje się w pozycji stojącej i leżącej. Podczas badania należy zwróć szczególną uwagę na stan skóry i miąższu piersi oraz wygląd brodawki. Ważne! Zdrowa pierś powinna mieć miękką, rozluźnioną strukturę.
Badanie dotykowe należy rozpocząć od sprawdzenia brodawki. W tym celu trzeba ucisnąć otoczkę brodawki, patrząc, czy nie wycieka z niej płyn. Następnie należy położyć się na plecach i umieścić jedną rękę pod głową. Taka pozycja ułatwi dostęp do gruczołu piersiowego. Lewą pierś należy badać prawą ręką i na odwrót. Uciskając pierś należy szukać guzków lub zgrubień. Badanie powinno być wykonywane całą dłonią, a nie tylko końcem palców. Należy także sprawdzić pachy, węzły chłonne i okolicę nadobojczykową. W podobny sposób należy badać piersi w pozycji stojącej. 
Badanie USG jest bezbolesne i można je wykonać o dowolnej  porze dnia. Przyszła mama będzie musiała się położyć na leżance, a lekarz za pomocą głowicy USG, będzie obserwować obraz tkanki na monitorze komputera. Badanie trwa około 15 minut.

Co powinno zaniepokoić kobietę w ciąży?

Utrzymujący się długo ból piersi, zgrubienie w piersi lub pod pachami, przebarwienia lub zaczerwienienie, wyciek z brodawki (lekko zabarwiona krwią wydzielina) – o tych niepokojących objawach należy poinformować lekarza.

Co nie powinno niepokoić ciężarnej?

W czasie ciąży piersi mogą się powiększyć nawet o trzy rozmiary. Kobieta może odczuwać delikatny ból lub tkliwość piersi. Na ich powierzchni mogą być widoczne naczynia krwionośne (siatka niebieskich linii). W drugiej połowie ciąży może pojawić się przezroczysta, lekko żółtawa wydzielina z brodawek – to siara!

Zobacz także: Dlaczego kobiety boją się badania piersi?
 

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

Panthermedia
Mama
Nie musisz amputować piersi jak Angelina Jolie: rak piersi się leczy
Angelina Jolie amputowała piersi z powodu ryzyka, że rozwinie się rak piersi. Choć tego typu operacje można wykonać też w Polsce, u większości kobiet nie są konieczne. Trzeba natomiast systematycznie badać piersi – i to już od 20. roku życia.

Chociaż ginekolodzy zalecają, by co miesiąc wykonywać samobadanie piersi , bardzo niewiele kobiet wykonuje to badanie. Efekt: większość nowotworów piersi w Polsce jest wykrywanych w znacznie późniejszych stadiach niż w krajach zachodniej Europy. Tymczasem guzek poniżej 1 cm bez przerzutów do węzłów chłonnych to 95 proc. szans na całkowite wyleczenie. Taki guzek można wyczuć podczas badania piersi . Dlaczego nie badamy piersi Większość kobiet nie bada piersi co miesiąc. Zwykle tłumaczymy to tak, że nie potrafimy tego robić. Wiele kobiet tłumaczy się też budową piersi ( mastopatia – w piersiach można wyczuć wiele guzków, nie są to jednak wcale guzki nowotworowe ). Ginekolodzy podkreślają, że jedyną radą jest poznanie swoich piersi.  Na raka piersi chorują zwykle kobiety po 55. roku życia, jednak zdarzają się też bardzo młode, nawet poniżej 20. roku życia. Przeczytaj:   Jakie badania należy wykonać, by wykluczyć lub potwierdzić raka piersi? Zachorowania na nowotwory piersi rosną Według statystyk, co 12. Polka w swoim życiu zachoruje na raka piersi. W krajach wysoko rozwiniętych jest coraz więcej zachorowań na raka piersi. Przyczynia się do tego rozwój cywilizacji. Optymistyczne jest to, że w ostatnich latach liczba zgonów nie rośnie tak szybko, jak liczba zachorowań. Przyczyną jest rozpoznawanie nowotworów na coraz wcześniejszym etapie i coraz lepsze leki na raka, tzw. leki celowane, w zależności od struktury genetycznej nowotworu. Rak piersi dziś nie jest wyrokiem, ważne jest to, by go wcześnie rozpoznać i zacząć leczenie. Jak zapobiec rakowi piersi Całkowicie zapobiec się nie da, można jednak zmniejszyć ryzyko. Bardzo ważne jest karmienie piersią : najlepiej jak najdłuższe. Coraz więcej mówi się też o unikaniu długotrwałego stosowania hormonalnej antykoncepcji (jest ona wręcz przeciwwskazana u kobiet z ryzykiem raka...

badania w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Badanie ogólne i przedmiotowe u kobiet w ciąży
Na czym polega badanie ogólne i przedmiotowe w czasie ciąży? Na jakiej podstawie lekarz ocenia ryzyko ciążowe? Jakie pytania zada ci lekarz podczas pierwszego badania?

Kiedy wykonuje się to badanie?  Badanie ogólne i przedmiotowe w ciąży wykonywane jest co 4-5 tygodni. Pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć pomiędzy 6. a 8. tygodniem ciąży. Jaki jest cel tego badania? To jedno z podstawowych badań, które ma na celu sprawdzenie, czy ciąża przebiega prawidłowo , i – w razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów – szybkie włączenie odpowiedniego leczenia.  Jak trzeba się przygotować do pierwszego badania, a jak do kolejnych? Podczas pierwszej wizyty lekarz potwierdzi ciążę i przeprowadzi z przyszłą mamą wywiad. Na pewno zapyta o: miesiączkę ( datę ostatniego krwawienia , obfitość krwawienia, długość cyklu, regularność cyklu oraz o datę pierwszej miesiączki); wcześniejsze ciąże (ile ich było, jak się zakończyły, czy przez cesarskie cięcie, czy naturalnie, jaki był ich przebieg, czy w czasie ciąży ujawniły się jakieś choroby, np. nadciśnienie czy cukrzyca ciążowa);  ewentualne problemy ginekologiczne , np. mięśniaki, problemy z jajnikami, infekcje pochwy; leki i choroby (czy przyjmujesz stale jakieś leki, czy chorujesz na coś, czy przechodziłaś jakieś poważne choroby przed zajściem w ciążę); czy w twojej rodzinie występują jakieś choroby przewlekłe , np. cukrzyca, nadciśnienie, choroby nowotworowe; czy miałaś operacje lub zabiegi pod narkozą; styl życia (czy palisz papierosy, pijesz alkohol, zażywasz narkotyki – w czasie ciąży powinnaś odstawić te używki, czy masz stresującą pracę lub czy jesteś narażona na substancje chemiczne , które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu dziecka).  Powinnaś poinformować lekarza o: ewentualnej chorobie zakaźnej, np. żółtaczce typu B lub C; restrykcyjnej diecie wykluczającej jakieś produkty, np. mięso, gluten; alergii; styczności ze zwierzętami  (np. kotem) lub...

Fotolia
Mama
Samobadanie piersi lepsze niż USG i mammografia
W Polsce bardzo niewiele kobiet bada piersi. Tymczasem samobadanie piersi to lepszy sposób wykrycia zmian nowotworowych niż USG i mammografia – twierdzą specjaliści. Badać piersi trzeba co miesiąc.

10 minut – tyle mniej więcej czasu zajmuje samobadanie piersi . Najlepiej je wykonywać od 20. roku życia (wtedy piersi są już w miarę ukształtowane), co miesiąc, najlepiej zawsze tego samego dnia, np. tuż po zakończeniu miesiączki . Dzięki temu, że poznasz swoje piersi, masz szansę wykryć podejrzane zmiany lepiej niż najbardziej czuła aparatura. Samobadanie w domu i u ginekologa Zbadać piersi powinien też każdy lekarz, do którego przychodzisz na wizytę, zwłaszcza ginekolog (to jego obowiązek!). Jeśli ginekolog nie zaproponuje ci badania piersi, sama o to poproś, nie wstydź się. Pamiętaj jednak, że badanie przez ginekologa nie zastąpi jednak samobadania. – Guzy wykryte przez samą kobietę są o połowę mniejsze niż wykryte przypadkowo przez ginekologa lub w dzięki badaniom – mówi prof. Ewa Nowak-Markwitz, specjalista ginekologii i ginekologii onkologicznej z Kliniki Onkologii Ginekologicznej Katedry Ginekologii, Położnictwa i Onkologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Warto wiedzieć: Jakie badania należy wykonać, by wykluczyć lub potwierdzić raka piersi? USG i mammografia Często kobiety nie robią samobadania piersi, gdyż uważają, że to niedokładne badanie, a guzki w ten sposób wykryte są już bardzo duże i lepiej wykonywać badanie USG i mammografię. Ani USG, ani mammografia nie zastąpią jednak samobadania piersi. – Za pomocą USG można wykryć torbiele w piersi , ale nie da się na podstawie USG zdiagnozować, czy podejrzana zmiana to zmiana nowotworowa . Z kolei mammografia jest mało czuła u kobiet poniżej 50. roku życia. Mammografia nie wykrywa 1 na 5 nowotworów; wiele zależy od umiejętności radiologa. Skuteczniejszy jest rezonans magnetyczny, jednak jest to badanie drogie. Tak naprawdę jednak żadne z tych badań nie zastąpi samobadania piersi – dodaje prof. Ewa Nowak-Markwitz. Badaj piersi co miesiąc...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz