Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
test ciążowy
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Jesteś w ciąży? 7 rzeczy które musisz zmienić

Ciąża to doskonały moment, by wprowadzić do swojego życia zmiany: dla siebie i dla dziecka. Co jest teraz najważniejsze?

1. Nie pal.

W dymie tytoniowym wykryto już ponad pięć tysięcy szkodliwych składników (jeszcze niedawno mówiono \"tylko\" o czterech tysiącach, okazało się jednak, że jest ich znacznie więcej). Przedostają się przez łożysko do krwi dziecka, poważnie ją zatruwając. Palenie papierosów naraża cię na przedwczesny poród, urodzenie dziecka z tzw. zespołem ponikotynowym. Nie pozwól, by w Twojej obecności paliły papierosy inne osoby. Bierne palenie jest tak samo szkodliwe: dziecko poprzez łożysko dostaje szkodliwe substancje. 
Uwaga: e-papierosy są mniej szkodliwe niż zwykłe papierosy, nie można ich jednak polecać jako bezpieczne w ciąży. 
 

2. Nie pij alkoholu.

Nie ma dawki bezpiecznej dla kobiety w ciąży. Nawet niewielkie ilości przechodzą przez łożysko do krwi dziecka. Gdy ty pijesz, ono też. W dodatku we krwi dziecka alkohol krąży dłużej i w wyższym stężeniu niż w twojej, gdyż wątroba dziecka jest mniejsza, pracuje słabo i nie jest w stanie zmetabolizować alkoholu. Alkohol działa szkodliwie na mózg i układ nerwowy dziecka. 
 

3. Nie odchudzaj się 

Tylko jedz zdrowo. Ideał to 5 niedużych posiłków dziennie, przygotowanych w domu (ze świeżych produktów). Nie objadaj się słodyczami (choć nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu zjesz jakiś słodki grzech, najlepiej domowe ciasto lub kawałek czekolady). Zrezygnuj z fast foodów, chipsów, paluszków i innego typu śmieciowego jedzenia. Dużo pij (woda, naturalne soki, a nie bezwartościowe napoje kolorowe).  
 

4. Nie prześwietlaj się promieniami RTG

Szczególnie niebezpieczny jest wpływ promieni RTG między 2. a 10. tygodniem ciąży. Jeśli musisz wykonać prześwietlenie, powiedz, że jesteś w ciąży. Pamiętaj o założeniu ołowianego fartucha.
 

5. Nie bądź pracoholiczką 

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do pracy, ale do pracoholizmu – tak. Pamiętaj, że chroni cię prawo pracy: nie powinnaś pracować więcej niż 8 godzin dziennie. Znajdź czas na relaks, spacer, odpoczynek.
 

6. Nie lecz się sama

Nie bierz na własną rękę leków, nawet tych, które zawsze przyjmowałaś. Jeśli dopadnie cię infekcja, spróbuj ją wyleczyć domowymi sposobami (czosnek, cebula, miód, sok z malin). Jeśli to nie pomaga, skontaktuj się z lekarzem. 
 

7. Unikaj czarnej herbaty i kawy

Jedna herbata czy kawa z mlekiem dziennie nie zaszkodzi, ale pamiętaj, że kofeina zawarta w kawie (i teina z czarnej herbaty) działają niekorzystnie zarówno na mamę, jak i na dziecko. U mamy mogą być jedną z przyczyn bezsenności, kołatania serca. Zarówno kawa, jak i herbata utrudniają wchłanianie żelaza, co może przyczyniać się do anemii, częstej w ciąży.
 

Dlaczego w ciąży nie wolno pić zielonej herbaty? [WIDEO]

noworodek
Fotolia
Poród naturalny
Nie chcesz urodzić za wcześnie? Nie wystarczy rzucić papierosy!
Większości przedwczesnych porodów można zapobiec. Sprawdź, jak dbać o siebie w ciąży, aby nie urodzić przed terminem.

Coraz częściej w szpitalach można spotkać wcześniaki , a nawet dzieci tak maleńkie, że ich życie trzeba podtrzymywać specjalną aparaturą. Tymczasem większości przedwczesnych porodów można zapobiec! W Polsce co dziesiąte dziecko rodzi się przed 36. tygodniem ciąży . Zbyt wcześnie tracą osłonę matczynego brzucha, nie potrafią samodzielnie oddychać ani jeść, toteż wiele z nich (zwłaszcza te, które urodziły się z wagą poniżej 2000 gramów) musi przebywać w inkubatorach. Dzięki ogromnemu postępowi medycyny udaje się dziś uratować nawet te wcześniaki, które są niewiele większe od dłoni dorosłego człowieka. Ale tak wczesny poród naraża je na wiele problemów zdrowotnych, więc warto zrobić wszystko, by temu zapobiec.   Nie pal papierosów Badania przeprowadzone w Klinice Położnictwa i Ginekologii warszawskiej Akademii Medycznej wykazały, że wśród matek wcześniaków, niemal połowa paliła papierosy! Szkodliwe składniki dymu tytoniowego przedostają się przez łożysko do krwi dziecka, powodując poważne zatrucia. Palenie przez mamę może spowodować przedwczesny poród, urodzenie dziecka z niską wagą urodzeniową, uszkodzeniem mózgu lub z tzw. zespołem ponikotynowym. Takie maleństwo jest uzależnione od nikotyny ! Nie pal i nie pozwól, by w twojej obecności robili to inni. W Polsce obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych, także w pracy. Pracodawca ma obowiązek zapewnić warunki, które nie zagrożą twojemu dziecku. Zobacz też: Dlaczego w ciąży nie wolno palić papierosów   Dobrze się odżywiaj Niektóre badania wskazują, że zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu może być spowodowane niedowagą mamy (prowadzi do niedożywienia dziecka), a także niedoborami w jej diecie: białka i składników mineralnych, zwłaszcza żelaza, cynku i witaminy E. Ile w czasie ciąży powinnaś przytyć 9-12 kilogramów. Spożywaj produkty bogate w białko...

furagina w ciąży, zapalenie pęcherza w ciąży
Zdrowie w ciąży
Jak leczyć zapalenie pęcherza w czasie ciąży?
Gdy w czasie ciąży męczy cię nawracające zapalenie pęcherza moczowego, powinnaś wiedzieć, że nie wszystkie metody leczenia są dla ciebie. Zobacz, jak leczyć zapalenie pęcherza w ciąży i czy możesz stosować np. furagin.

Furazydyna ( potocznie nazywana furaginem lub furaginą ) to składnik leków, który jest aktywną substancją przeciwdziałająca na bakterie (to one powodują zapalenie pęcherza moczowego). Furagin leczy stany zapalne pęcherza moczowego i ogólnie działa antybakteryjnie w przypadku zapalenia dróg moczowych . Zapalenie pęcherza w ciąży - furagin a ciąża Zapalenie pęcherza w ciąży jest dosyć niebezpieczne, szczególnie dla zdrowia dziecka znajdującego się w brzuchu. W przypadku zakażenia pęcherza moczowego w ciąży najlepiej jest zapobiegać niż leczyć , ponieważ wiele z metod leczenia zapalenia pęcherza jest niedozwolonych w czasie ciąży, a powikłania po zakażeniu pęcherza wpływają negatywnie na przebieg ciąży .  Gdy jednak dojdzie do infekcji, musisz wiedzieć, że w czasie ciąży nie możesz stosować wszystkich leków, które zaleca się przy zapaleniu pęcherza moczowego. Podczas zakażenia pęcherza, najczęściej polecane są leki wspierające działanie antybakteryjne na drogi moczowe. Takie leki to właśnie te, które zawierają furazydynę. Furagina w ciąży może mieć działanie szkodliwe, ponieważ zawiera nitrofurany, które przenikają przez łożysko do krwioobiegu dziecka (jednak mimo wszystko są one w dużo mniejszym stężeniu niż w krwi matki). Musisz jednak uważać - furaginy nie można stosować w I trymestrze ciąży, a także, z uwagi na ryzyko niedokrwistości hemolitycznej u dziecka, w III trymestrze ciąży i podczas porodu. Jeśli karmisz piersią, również nie możesz stosować leków takich jak furagina i jej podobne. Co w takim razie zamiast furaginu w ciąży? Infekcje układu moczowego, w tym zapalenie pęcherza w ciąży, można leczyć naturalnymi metodami : jedz żurawinę (zakwasza mocz, co utrudnia rozwój bakterii) przyjmuj witaminę C pij duże ilości wody oraz soki: z żurawiny, aronii, czarnej porzeczki (duża ilość witaminy C) leki z...

ciąża, żywienie
Dieta w ciąży
Ono jest z tego, co ty jesz! Jak się rozwija płód i czego potrzebuje?
Pępowiną, jak na taśmie w supermarkecie, cały czas płyną odżywcze składniki. Musisz teraz jeść bardzo zdrowo, żeby dziecku nie brakowało tego, czego potrzebuje dla rozwoju.

Kiedy w twojej ciążowej diecie zabraknie mu np. wapnia, dziecko zacznie czerpać z twoich zasobów, co w krótkim czasie odbije się na stanie twoich zębów czy włosów. Jak zatem układać dietę w ciąży, aby wartościowych składników wystarczyło dla was obojga? Poznaj zasady. Zdrowa dieta w ciąży – pierwszy trymestr Rozwój płodu Pierwszy trymestr to dla dziecka czas najbardziej intensywnych zmian i tworzenia się zaczątków wszystkich organów. Mniej więcej w 13. tygodniu ciąży płód waży ono ok. 40–60 gramów i ma 8–11 cm długości. Czego teraz potrzeba dziecku? Przede wszystkim dużo pełnowartościowego białka (a dokładniej mówiąc zawartych w nim różnorodnych aminokwasów), tłuszczów (szczególnie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6) oraz kwasu foliowego , jego soli i innych witamin z grupy B niezbędnych do budowy komórek nerwowych i cukrów jako źródła energii. Co jeść w pierwszym trymestrze ciąży? Twoja ciążowa dieta powinna teraz zawierać białko (zarówno roślinne, jak i zwierzęce), zielone warzywa liściaste bogate w kwas foliowy, tłuste ryby morskie (mają witaminę D, jod, fosfor, kwasy tłuszczowe). Owoce oraz warzywa jedz do woli. To źródło wielu cennych składników mineralnych, m.in. fluoru, selenu, magnezu, miedzi. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko jest dozwolone. Eksperci, wypowiadający się o diecie w ciąży radzą, aby od samego początku ciąży unikać surowego mięsa i nie próbować nowych, nieznanych do tej pory dań.     Zdrowa dieta w ciąży – drugi trymestr Rozwój płodu Drugi trymestr to czas ogromnego wzrostu dziecka. W 26. tygodniu ciąży płód ma ok. 30–33 cm długości i waży już 600–900 g. Czego teraz potrzeba dziecku? Do tworzenia krwi wykorzystuje teraz więcej żelaza, kwasu foliowego i witamin z grupy B. Zaś do budowy nowych komórek nerwowych,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz