Wiosną nie ma smogu? Dość legend i mitów na temat zanieczyszczenia!

Czy smog to zawsze gęste jak mleko, śmierdzące powietrze? Jakie zanieczyszczenia są rzeczywiście niebezpieczne dla zdrowia? Co to jest i z czego się bierze smog, tłumaczy ekspert – prof. Katarzyna Juda-Rezler.

Zobacz inne z serii: Smog – jak chronić dziecko i siebie przed zanieczyszczonym powietrzem (5)

Co to jest smog? Smogowe zanieczyszczenie pojawia się wtedy, kiedy pogarsza się jakość powietrza i to zjawisko może utrzymywać się przez kilka czy nawet kilkanaście dni – mówi prof. Katarzyna Juda-Rezner z Politechniki Warszawskiej. Zobacz nasz film i poznaj fakty na temat smogu. Zbyt dużo krąży mitów na ten temat! jednym z nich jest, że smog jest problemem tylko zimą, kiedy powietrze zanieczyszczane jest z powodu dymu z kominów, tymczasem wiosną i latem dopuszczalne normy jakości powietrza są przekroczone. Wszystko przez tzw. smog wtórny (zanieczyszczenia, które opadły na ziemię zimą w przypadku deszczu i wiatru są ponownie unoszone w powietrze) oraz - oczywiście - przez spaliny emitowane przez samochody.

Skąd się wzięło słowo SMOG?

Smog – to słowo powstało z połączenia angielskich słów "smoke" i "fog", czyli dym i mgła. Pojawiło się w latach 50-tych ubiegłego wieku podczas wielkiego smogu w Londynie. Bo smog, by go tak nazywać, powinien trwać minimum przez kilka dni.
Jeżeli mamy jedno-, dwudniowe pogorszenie jakości powietrza, kiedy wzrasta stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu uznawane za normę, mówimy o silnym zanieczyszczeniu powietrza, a nie smogu.

Jakie cząstki zanieczyszczają powietrze?

Zanieczyszczenie powietrza to bardzo skomplikowana sprawa. Mówimy o nim, kiedy  występują w atmosferze podwyższone stężenia różnych gazów, a także cząstki stałe, czyli pył zawieszony. Ten pył to cząstki o tak małym rozmiarze, że nie opadają, tylko utrzymują się w powietrzu. Przyjmuje się, że ich rozmiar to mniej niż średnica włosa.
Poznaj dokładne rozmiary i nazwy zanieczyszczeń, jakie znajdują się w powietrzu, którym oddychasz ty i twoja rodzina, obejrzyj nasz film!

Zobacz też: Czy warto kupić maseczkę antysmogową? [WIDEO]

 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy