GRY
 
 

Co to znaczy, czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń

Jeśli nie rozumiecie dorosłych wypowiadających tajemnicze zdania, sięgnijcie po uroczą, bardzo mądrą, i bardzo dowcipną książeczkę pana Grzegorza Kasdepke Co to znaczy…, a sprawa szybko się wyjaśni.

Co to znaczy, czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń, recenzje
Przeczytaj sama lub sam

Kaszka z mlekiem

W piątek pani powiedziała do pierwszaków: Pójdę wam na rękę i nie zadam na weekend pracy domowej. Dzieci były przerażone, bo chodzenie po rękach nie kojarzyło się im z niczym przyjemnym. Już wolałyby spędzić sobotę nad zeszytem. Okazało się jednak, że strach ma wielkie oczy, bo pani użyła tylko zwrotu, którego nie zrozumiały.

Jeśli nie rozumiecie dorosłych wypowiadających tajemnicze zdania, sięgnijcie po uroczą, bardzo mądrą, i bardzo dowcipną książeczkę pana Grzegorza Kasdepke Co to znaczy…, a sprawa szybko się wyjaśni. Następnym razem, gdy pani będzie chciała iść wam na rękę, będziecie mogli z uśmiechem odpowiedzieć, że jesteście w siódmym niebie. Gdy natomiast zdarzy się wam źle rozwiązać zadanie matematyczne, spróbujcie udobruchać panią odpowiedzią, że matematyka jest waszą piętą Achillesową. Greka raczej nie udawajcie, bo wasza nauczycielka może się zdenerwować.

Tych króciutkich i fajnie napisanych historyjek jest aż 101, a ich bohaterem jest wasz rówieśnik Bartuś ze swoją liczną rodziną. Wcale nie musicie tych opowiastek czytać po kolei. Pobawcie się książką.

Każde opowiadanie potraktujcie jako specjalny przerywnik między zajęciami, taki nadzwyczajny deser, który zabawi i nauczy. Daję słowo, po lekturze każde niezrozumiałe zdanie będzie dla was kaszką z mlekiem. I jeszcze jedno. Specjalnie użyłam kilku trudnych zwrotów, bo chcę wam udowodnić, że dorośli już tak mają. Gadają, ale nie tłumaczą.

• Grzegorz Kasdepke
Co to znaczy, czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń
Wydawnictwo Literatura 2010
Redakcja poleca: Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów
Wszystko można robić lepiej lub gorzej. Z chwilą, gdy stajemy się rodzicami, warto jednak podciągnąć się w sztuce głośnego czytania. Po co? Po to, aby dzieci chciały nas słuchać i w przyszłości same chętnie sięgały po książki.
Doładuj
Przeładuj