GRY
 
 

Co wiesz o bucikach - test

Teraz, gdy dziecko samodzielnie zaczyna stawiać pierwsze kroki, potrzebuje dobrych butków na wiosenne spacery. Przetestuj swoją wiedzę, zanim wyruszysz do sklepu.

fot. J. Goc
Dla malca, który niedawno zaczął stawiać pierwsze kroczki, zwykły spacer jest niemal jak egzotyczna wyprawa dla ciebie. Na dworze jest przecież tyle rzeczy godnych uwagi, których nie ma w domu i do których chce się dotrzeć samodzielnie. Niewygodne buciki nie mogą w tym przeszkadzać.

Wybór tych najlepszych dla twojego małego odkrywcy ułatwi ci nasz test.

1. Najlepszy model buta na spacer dla rocznego dziecka to:
a) krótkie półbuty do kostki
b) wysokie trzewiki za kostkę
c) ozdobne balerinki na cienkiej podeszwie
DOBRA ODPOWIEDŹ: B
Dzieci poniżej trzeciego roku powinny nosić buciki z wyższą cholewką, sięgającą powyżej kostki. Taki but sprawia, że stopa uczącego się chodzić malca jest dobrze trzymana. Dzięki temu maluch stabilnie stawia kroki (odpadają kłopoty z nietrzymającym się nogi butem).

2. Bucik dla malucha powinien być wykonany z:
a) syntetycznej skóry (zwanej ekologiczną)
b) kolorowego tworzywa gumowego
c) naturalnej skóry lub specjalnego oddychającego materiału
DOBRA ODPOWIEDŹ: C
Wierzch bucika powinien być wykonany ze skóry lub nieprzemakalnego materiału typu goretex (sympatex), ewentualnie wysokiej jakości materiału tekstylnego (ale dotyczy to raczej kapciuszków niż trzewików na wiosenne spacery). Gwarantuje to, że buciki będą przewiewne, więc nóżka dziecka nie będzie się pocić i odparzać. Miękkie materiały bardzo dobrze dopasują się do anatomicznego kształtu stopy.

3. Wewnątrz bucika powinna być specjalna wyściółka:
a) tak, żeby pochłaniała pot, który wydziela stópka dziecka
b) niekoniecznie, nie ma to żadnego znaczenia
c) nie, może ona sprawić, że butki nie będą wygodne
DOBRA ODPOWIEDŹ: A
Specjalna miękka wyściółka wewnątrz bucika nie tylko zapewni wygodę chodzenia, ale także wchłania wilgoć, która powstaje, gdy nóżka malca się poci. Zbyt dużo wilgoci, która pozostaje na stópce dziecka, może sprawić, że rozwiną się drobnoustroje, które mogą spowodować grzybicę. Niektóre buciki są także nad kostkami wyłożone miękką wkładką z pianki. Zapewnia ona większą stabilność w stawie i zapobiega otarciom.

4. Sztywny zapiętek to jest:
a) część bucika, która utrzymuje stopę w prawidłowym położeniu
b) gruba skóra na pięcie
c) pasek będący zapięciem buta
DOBRA ODPOWIEDŹ: A
To tylna część bucika, która utrzymuje piętkę dziecka w prawidłowym położeniu. Zapiętek (szewc nazwałby go zakładką) musi być odpowiednio sprężysty, by pięta nie przesuwała się na boki i nie wykoślawiała bucika. To ważne nie tylko ze względu na wygodę malucha podczas chodzenia, ale także z powodów zdrowotnych – stopa w prawidłowym położeniu nie zdeformuje się, a dziecko uniknie bolesnych otarć.
Redakcja poleca: Kupujemy krzesełko do karmienia - film
Po ukończeniu szóstego miesiąca życia dziecka stajesz przed wyborem krzesełka do karmiena. Podpowiadamy, jak wybrać krzesełko dla niemowlaka.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj