seks, współżycie, poczęcie dziecka, zapłodnienie, owulacja
fot. Panthermedia

Im częściej się kochasz, tym większe szanse na ciążę

Marzysz o dziecku? Odłóż kalendarz i kochaj się, gdy tylko przyjdzie ci na to ochota.
Joanna Karwat
seks, współżycie, poczęcie dziecka, zapłodnienie, owulacja
fot. Panthermedia
Częstotliwość współżycia ma olbrzymi wpływ na poczęcie dziecka. Największą szansę na ciążę mają pary, które systematycznie współżyją co miesiąc w czasie dni płodnych.

Miesiączka a dni płodne

Dni płodne zaczynają się około 5 dni przed owulacją i kończą dzień po owulacji. U kobiet mających 28 dniowe cykle, owulacja przypada 14. dnia cyklu. U kobiet nieregularnie miesiączkujących trudniej wyznaczyć, kiedy wypadają dni płodne. Pomocne mogą być testy owulacyjne i obserwacja własnego organizmu: kontrola śluzu szyjkowego, pomiary temperatury.
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

Rozłąka nie sprzyja poczęciu

U par, które z różnych powodów współżyją raz na kilka miesięcy, szansa na ciążę drastycznie spada, w porównaniu z parami współżyjącymi systematycznie. Najlepsza odpowiedź na pytanie, jak zajść w ciążę? Kochać się.
 
Konsultacja: dr n. med. Beata Makowska – ginekolog, specjalista ds. leczenia niepłodności w Klinice InviMed w Gdyni 

Sprawdź, jak często uprawiać seks w dni płodne

 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy