karmienie piersią, karmienie noworodka, opóźnione karmienie piersią
fot. Fotolia

Czy skład mleka matki zależy od płci dziecka?

Mleko matki zawiera witaminy, minerały, tłuszcze, cukry i inne składniki, które wspierają optymalny wzrost i rozwój dziecka. Naukowcy udowodnili, że jego skład może się się jednak różnić w zależności od płci dziecka. Ich zdaniem to różnicowanie składu mleka matki zaczyna się już w czasie rozwoju płodowego dziecka.
Monika Karbarczyk
karmienie piersią, karmienie noworodka, opóźnione karmienie piersią
fot. Fotolia

Chłopcy potrzebują więcej tłuszczów?

W badaniach opublikowanych w "American Journal of Physical Anthropology" naukowcy z Uniwersytetu w Michigan (USA) udowodnili, że w mleku matek chłopców jest więcej tłuszczów niż w mleku matek mających córki (2,8% do 1,74%). Badacze uzasadniają to różnicami fizjologicznymi - mężczyźni są bardziej umięśnieni i potrzebują więcej tłuszczów i białka. Co ciekawe, w miejscach o wysokiej śmiertelności niemowląt (kraje trzeciego świata) zawartość tłuszczów jest wyższa w mleku matek mających córki. 

Warto wiedzieć: Dlaczego karmienie naturalne przynosi korzyści mamie i dziecku?
Redakcja poleca: Przełomowe odkrycie dotyczące składu mleka matki [WIDEO]
Mleko mamy: wiadomo, że odżywia, wiemy, że chroni przed chorobami, zwiększa IQ dziecka... Teraz naukowcom udało się odkryć jeszcze jedną ważną rzecz dotyczącą pokarmu kobiecego - pełniący niezwykle istotną funkcję składnik - HMO.

W świecie zwierząt...

Podobne zjawisko naukowcy zauważyli u innych ssaków, np. makaków rezus. Biolożka ewolucyjna Katie Hinde z Harvard University wykazła, że samice makaków rezus otrzymują w mleku matki więcej wapnia niż ich bracia. Dzięki temu mają one mocniejsze kości i potencjalnie szybciej osiągają dojrzałość płciową. Natomiast samce makaków rezus otrzymują w mleku matki więcej kortyzolu, który pomaga im regulować metabolizm i temperament (dzięki temu są silniejsze i mogą spłodzić więcej potomstwa).
Płeć płodu ma też znaczenie wśród krów. Katie Hinde wraz z zespołem przebadała mleko od ponad 1 mln 400 tys. krów mlecznych (w sumie prawie 2 mln 400 tys. próbek) i ustaliła, że krowy, które spodziewały się cielaków samic, dawały znacznie więcej mleka niż krowy, które rodziły samce (różnica rzędu 445 litrów). I ta tendencja utrzymywała się na przestrzeni dwóch lat laktacji (nawet gdy matka i cielę zostali rozdzieleni zaraz po porodzie). Badacze nie doszukali się jednak różnic w składzie mleka. Wyniki ich badań zostały opublikowane w "PLoS ONE". 

Mleka modyfikowane według płci?

Zdaniem badaczy to odkrycie pozwoli przygotowywać lepsze (pod względem składu) mieszanki mleka modyfikowanego podawane niemowlętom, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione naturalnie. Podawane im mleko modyfikowane może być dostosowane do ich potrzeb z uwzględniem podziału na płeć (zgodnie z rozróżnieniem wprowadzonym przez naturę). 

Polecamy: Co zawiera mleko modyfikowane?
 
Źródło: I love fucking science/ mk
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy