Szczepienia dzieci w Polsce
fot. Fotolia

Czy szczepionki są bezpieczne? Wiemy, co myślą na ten temat Polacy!

Szczepić czy nie szczepić? To pytanie rodzice zadają sobie coraz częściej. Jak wynika z raportu CBOS, zdecydowana większość Polaków nie ulega manipulacjom antyszczepionkowców.
Hanna Szczesiak
Szczepienia dzieci w Polsce
fot. Fotolia
73% Polaków uważa, że szczepionki są bezpieczne dla dzieci – wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej opublikowanego 3 sierpnia. Co jeszcze sądzą Polacy o szczepieniach?

Wzrasta liczba nieszczepionych dzieci

Autorzy sondażu powołali się na dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, z których wynika, że od kilku lat coraz większy odsetek rodziców uchyla się od szczepień obowiązkowych. W 2013 roku 76% Polaków uważało, że szczepionki są bezpieczne. Dziś ten odsetek jest mniejszy o 3 punkty procentowe. Liczba nieszczepionych dzieci gwałtownie rośnie. W latach 2006-2010 zarejestrowano ok. 4 tys. odmów wykonania szczepienia rocznie. W 2016 roku liczba odmów wzrosła do 23 tys.

Najczęstszą przyczyną rezygnacji ze szczepienia jest strach przed skutkami szczepienia (niepożądanymi odczynami poszczepiennymi) i przeciwwskazania medyczne do podania szczepionki. Obawę przed NOP-ami zadeklarowało aż 40% badanych.
Redakcja poleca: Szczepienia: dlaczego rodzice bardziej wierzą doktorowi Google niż pediatrze? [WIDEO]
Rodzice często wybierają z Internetu negatywne informacje na temat szczepień. Dlaczego boją się szczepić? Bo szczepionki to dziwne produkty - mówi socjolog, dr Tomasz Sobierajski.

Kalendarz szczepień jest potrzebny

Jak podają autorzy opracowania, większość Polaków zgadza się z obecnymi przepisami regulującymi kwestie szczepień. Mimo rosnącej aktywności antyszczepionkowców, 80% badanych stwierdziło, że szczepienia przeciwko najgroźniejszym chorobom zakaźnym powinny być obowiązkowe, a o innych szczepieniach ochronnych powinni decydować rodzice. Niestety, aż 12% respondentów uznało, że rodzice powinni mieć całkowitą kontrolę nad szczepieniami.

To, co niepokoi, to wysoki odsetek osób, które uważają, że dzieci powinny przechorowywać groźne choroby zakaźne w celu nabycia odporności – aż 13% badanych podziela ten kontrowersyjny pogląd (przypominamy o popularnym ospa party, które doprowadziło do śmierci 1,5-rocznego chłopca).

Co sądzicie o danych CBOS? Zgadzacie się z nimi?

Zobacz także: Czy lekarz może odmówić leczenia nieszczepionego dziecka? Rzecznik Praw Pacjenta interweniuje

Źródło: rynekzdrowia.pl
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy