Dziecko je
fot. Fotolia

WZW A: kiedy warto szczepić dziecko

Wirusowe zapalenie wątroby typu A wywołuje wirus, przenoszony drogą pokarmową. U dzieci poniżej szóstego roku życia występują najczęściej zakażenia bezobjawowe lub skąpo objawowe.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski
Dziecko je
fot. Fotolia
SPIS TREŚCI: W ciągu ostatnich lat w Polsce wzrasta liczba osób zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Przyczyną jest wirus HAV (Hepatitis A Virus). Do zakażenia może dojść podczas bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, po wypiciu zakażonej wirusem wody, po spożyciu zakażonej żywności.

Jakie są objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A?

Zakażenie wzw A może przebiegać bezobjawowo, z objawami łagodnymi lub cięższymi. U dzieci do 5. roku życia 50-90% zakażeń WZW A  przebiega bezobjawowo lub z łagodnymi objawami.
Objawy zakażenia to: osłabienie, brak apetytu, mdłości, wymioty, bóle brzucha, brak apetytu, gorączka, ból gardła, ciemny mocz, odbarwiony stolec, żółtaczka, zwędzenie skóry.
Objawy zakażenia utrzymują się od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Ryzyko wystąpienia ciężkiego przebiegu WZW A wzrasta z wiekiem chorego.

Jakie mogą być powikłania po zachorowaniu na WZW A?

Powikłaniami po zakażeniu może być żółtaczka mechaniczna, autoimmunologiczne zapalenie wątroby.

Jak zaszczepić dziecko przeciw WZW typu A?

Szczepienie przeciw wzw A znajduje się w kalendarzu szczepień zalecanych (płatnych). Szczepić można dziecko, które skończyło 1. rok życia. Szczepienie jest zalecane dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym i młodzieży, które nie chorowały na WZW A.

Jakie szczepionki przeciw WZW typu A są dostępne w Polsce?

W Polsce są dostępne dla dzieci dwie szczepionki. Pierwsza z nich, szczepionka monowalentna,  chroni przez WZW typu A, druga - szczepionka skojarzona - przed WZW typu A i WZW typu B.

Które dzieci nie powinny być szczepione przeciw WZW typu A?

Przeciwwskazaniem do szczepienia jest nadwrażliwość na składniki szczepionki, reakcje alergiczne po podaniu wcześniejszej dawki. Nie powinno się również szczepić dziecka, jeśli jest chore.

Jakie mogą być niepożądane odczyny poszczepienne po szczepionce przeciw WZW A?

Podobnie jak po każdej szczepionce, po szczepieniu przeciw WZW typu A mogą wystąpić niepożądane odczyny poszczepienne. Najczęściej są to odczyny miejscowe (zaczerwienienie, obrzęk i bolesność w miejscu podania). U niektórych szczepionych osób mogą wystąpić objawy ogólne, które zwykle mają niewielkie nasilenie (bóle głowy, gorączka, wymioty, nudności).
Czytaj też: Czy twoje dziecko ma niepożądane odczyny po szczepieniu?
Redakcja poleca: Wątpliwości rodziców dotyczące szczepień – film
Dlaczego rodzice zastanawiają się czy szczepić dziecko? Czy ich obawy są słuszne?
dr Paweł  Grzesiowski
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski

Pediatra, immunolog, ekspert ds szczepień, kieruje Fundacją "Instytut Profilaktyki Zakażeń" oraz punktem konsultacyjnym szczepień w Centrum Medycznym "ŻELAZNA" w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy