dziecko, katar, chusteczka, czyszczenie nosa, zdrowie dziecka
fot. Panthermedia

Jak nauczyć dziecko czyszczenia noska?

Gdy dziecko miało kilka miesięcy i miało katar, czyściłaś mu nos aspiratorem. Jednak dziecko powinno nauczyć się także samodzielnego czyszczenie nosa, i to jak najszybciej. Kiedy przychodzi pora, by nauczyło się robić to samodzielnie? Oto kilka pomysłów, jak mu ułatwić tę naukę.
dziecko, katar, chusteczka, czyszczenie nosa, zdrowie dziecka
fot. Panthermedia
Czyszczenie nosa przy katarze jest bardzo ważne. Wydzieliny trzeba się pozbyć, bo utrudnia oddychanie, jedzenie, spanie, zabawę. Zakatarzone dziecko oddycha przez usta, a do gardła dostaje się chłodne i nieoczyszczone powietrze. Wtedy do kataru szybko dołącza się zapalenie gardła, a infekcja może się rozszerzyć na dolne drogi oddechowe. Niewydmuchiwany do końca katar często prowadzi do zapalenia ucha. Wydzielina jest też świetną pożywką dla bakterii, dlatego gdy zalega w drogach oddechowych, szybko się one namnażają. Nos trzeba czyścić, a żaden, nawet najlepszy, aspirator nie zrobi tego tak dobrze jak dziecko!

Nauka czyszczenia noska przez zabawę

Już półtorarocznego malucha możesz uczyć samodzielnego czyszczenia noska. Najlepiej rozpocząć naukę, gdy dziecko nie ma infekcji. Najpierw zaproponuj zdmuchiwanie ustami palących się świeczek (uważaj tylko, by dziecko się nie oparzyło) i  robienie baniek mydlanych.
Dziecko chętnie zagra też w dmuchaną piłkę nożną (stół może być boiskiem, a piłką – papierowa kulka). Gdy jesteś pewna, że maluszek już wie, o co chodzi w dmuchaniu, zaproponuj mu takie same zabawy, tylko z wypuszczaniem powietrza przez nos.
Potem wytłumacz, że w czasie kataru też trzeba wydmuchiwać nos, bo inaczej dłużej się choruje. Od początku ucz dziecko prawidłowego czyszczenia: najpierw zatykaj jedną dziurkę nosa i proś, by malec dmuchał, a potem to samo zrób z drugą dziurką. Wtedy rzeczywiście twoje dziecko skutecznie pozbędzie się wydzieliny.

Zobacz też: Skąd ten katar? Rodzaje kataru i sposoby leczenia
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Czyszczenie noska przy katarze

  1. Gdy dziecko jest zakatarzone, podaj mu do nosa po kropelce soli fizjologicznej (lub preparat wody morskiej). Rozrzedzisz w ten sposób wydzielinę, co ułatwi jej wydmuchanie.
  2. Potem posadź malca na swoich kolanach, weź jednorazowe chusteczki higieniczne, zatkaj jedną dziurkę nosa i poproś, by dmuchnął. Później to samo zrób z drugą dziurką.
  3. Jeśli maluszek dmucha zbyt słabo, powiedz, by zrobił to mocniej. Na dzieci działają słowa typu: „Dmuchnij tak, jakbyś bardzo chciał, żeby ten katar szybko zniknął i byśmy mogli iść na plac zabaw” (albo coś innego, o czym wiesz, że dziecku na tym bardzo zależy).
  4. Pamiętaj, że dziecko będzie chętniej czyścić nos, jeśli przekona się, że to rzeczywiście przynosi efekty (to znaczy przynosi mu ulgę w oddychaniu).

 Mały uparciuch

Zdarzają się czterolatki – a nawet zerówkowicze! – które twierdzą, że nie potrafią same czyścić noska. Co wtedy? Warto w czasie wizyty u lekarza (po zbadaniu) poprosić doktora, by kazał malcowi wydmuchać nos. Zwykle wtedy okazuje się, że to naprawdę żaden problem...

Zobacz też: Domowe leki na przeziębienie

 Sposoby na zatkany nos

Dziecku łatwiej będzie wydmuchać wydzielinę, jeśli nie jest ona gęsta i nie zatyka nosa. Dlatego:
  • Podawaj dużo picia (wodę, herbatki owocowe, ziołowe).
  • Kilka razy dziennie wpuszczaj do noska preparat wody morskiej lub sól fizjologiczną.
  • Pilnuj, by pokój był dobrze nawilżony. Gdy grzeją w domu, pamiętaj, by wlewać wodę do nawilżaczy, a jeśli ich nie masz, to połóż na kaloryferze mokre ręczniki.
  • Skrzydełka nosa smaruj maścią majerankową. Ułatwi to dziecku oddychanie.
Zobacz też: Jak leczyć katar u malucha?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy