Zobacz jak postępować, kiedy okaże się, że niemowlę ma zatkany nosek.
Czy to jest katar?
Noworodki często kichają, ale to nie objaw kataru! W ten sposób nosek oczyszcza się z resztek wód płodowych. U niemowląt, w sezonie grzewczym, zdarza się też tzw. sapka. Powietrze jest wysuszone grzejącymi kaloryferami i wydzielina zasycha w nosie. Utrudnia to oddychanie i skutkuje sapką.
By udrożnić nosek, nawilżaj powietrze w domu, staraj się, by temperatura w pokojach nie przekraczała 21°C. Do noska możesz wkroplić sól fizjologiczną lub roztwór wody morskiej, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej usuwanie.
Sapka może być też pierwszym objawem kataru. Wtedy trzeba nosek oczyszczać, by wydzielina nie spływała do gardła i ucha. Może to bowiem stać się przyczyną rozszerzenia infekcji. Zwłaszcza że, gdy malec leży, wydzielina ma ułatwiony dostęp do uszu!
Katar wirusowy
Katar wirusowy jest bezbarwny, białawy. Nie trzeba od razu zabierać niemowlęcia do lekarza, wystarczy czyścić nos, np. rożkami z chusteczki higienicznej zwilżonymi solą fizjologiczną.
Jeśli dziecko z powodu zatkanego noska ma trudności ze ssaniem, pomogą krople zmniejszające ilość wydzieliny (np. Nasivin, Otrivin).
Nie używaj gruszki z długą końcówką. Możesz stosować tylko taką dla niemowląt, o szerokim końcu. Jest też na rynku nowoczesny aparat NoseFRIDA, do bezpiecznego usuwania wydzieliny z noska. Układaj maleństwo na boczku, to też trochę pomaga. Podrażnioną skórę pod noskiem smaruj wazeliną, maścią majerankową lub z pantenolem. Jeśli wydzielina jest żółta lub zielonkawa (sygnał nadkażenia bakteryjnego) albo dołączy się gorączka, zabierz malca do lekarza!

Sapka jest spowodowana niedrożnością nosa u noworodków i niemowląt. Termin „sapka” wziął się od charakterystycznego sapania, które towarzyszy maluchom z niedrożnym nosem. Zobacz, co należy wiedzieć o sapce małych dzieci, aby nie pomylić jej z katarem lub alergią. Sprawdź, czy sapka utrudnia karmienie piersią i dowiedz się, jak pomóc dziecku. Spis treści: Sapka u niemowląt – co to? Sapka u niemowląt – kiedy mija? Sapka niemowlęca – przyczyny Sapka niemowlęca – jak leczyć? Co na sapkę u niemowlaka? Sapka u niemowląt – co to? Sapka niemowlęca to trudność w oddychaniu, która może pojawić się u dziecka już w pierwszych dniach po narodzinach. Jeśli noworodek lub niemowlę ma sapkę, rodzice słyszą odgłosy, które opisują jako świstanie, furkotanie, chrumkanie. Typowe objawy sapki u niemowlaka: wrażenie zatkanego noska, utrudniony przepływ powietrza przez nozdrza, niechęć do jedzenia, brak wycieku z noska. Rodzice zastanawiają się, czy sapka niemowlęca jest niebezpieczna. Najczęściej nie jest to groźna przypadłość. W rzadkich przypadkach objawiają się w ten sposób niektóre wady jamy nosowej, między innymi: atrezja nozdrzy tylnych, przepuklina oponowo-rdzeniowa. Sapka niemowlęca – przyczyny Sapka u noworodka i niemowlaka może mieć kilka przyczyn: Zaleganie śluzu w nosie noworodka – po narodzinach przez kilka dni w nozdrzach dziecka mogą utrzymywać się resztki płynu owodniowego. Jeśli to one są przyczyną głośnego oddychania, sapka zwykle ustępuje po około 3-4 dniach. W tym czasie nos powinien się udrożnić. Ulewanie pokarmu przez niemowlę – może się zdarzyć, że część mleka, która cofnęła się z żołądka, nie wydostaje się...

Katar u niemowląt jest męczący nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. Przezroczysta na początku wydzielina po kilku dniach może zmienić kolor, zgęstnieć, a gdy do tego dojdzie jeszcze gorączka u niemowlaka konieczne może być podanie antybiotyku. Diagnoza lekarza: zapalenie ucha albo zapalenie oskrzeli. Zatkany nos u niemowlaka będzie przeszkadzał mu w jedzeniu, więc straci ochotę nawet na ulubione mleko. W dodatku po antybiotyku dostanie biegunki i będziesz myślała tylko o tym, aby malec się nie odwodnił. Stop! Dość tego czarnego scenariusza – na szczęście wcale nie musi być tak źle. Jak postępować, gdy dziecko ma katar? Wystarczy, że w porę zauważysz katar i pomożesz dziecku się z nim uporać. Zadbaj o to, aby oddychało świeżym powietrzem – katar nie jest przeciwwskazaniem do spaceru . Wprost przeciwnie. Chłodne powietrze obkurczy nieco śluzówkę, dzięki czemu maluchowi będzie trochę łatwiej oddychać. Podawaj mu też dużo picia, aby rozrzedzić wydzielinę i ułatwić jej odkrztuszenie. Pod nogi łóżeczka podłóż kilka książek, tak aby główka dziecka była wyżej niż klatka piersiowa. W pobliżu łóżeczka rozwieś mokre pieluchy tetrowe – to nawilży powietrze. No i najważniejsze: regularnie oczyszczaj nosek. Zalegająca wydzielina to pożywka dla bakterii. Gdy wycieka na zewnątrz, możesz ją wykatartrzeć gazikiem nasączonym solą fizjologiczną . Nie wkładaj do środka patyczków! Oczyszczanie noska to nie jest łatwy ani przyjemny zabieg. Ale jeśli podejdziesz do tego zadania ze spokojem, na pewno ci się uda. Powodzenia! Zobacz także: Najlepsze sposoby na katar u niemowlaka Noś malca w pionowej pozycji Dzięki temu wydzielina nie będzie spływała do uszu, ale wypłynie z noska. Taki sam skutek przyniesie układanie malca na brzuszku (na krótko). Podczas karmienia staraj się, aby malec nie leżał płasko na...

Kataru u niemowlaka pojawia się najczęściej wskutek infekcji wirusowej, którą dziecko zaraża się od bliskich. Rzadziej jego przyczyną jest zakażenie bakteryjne. Choć katar wydaje się błahą dolegliwością, wymaga leczenia. Szybkie zwalczenie nieżytu nosa jest ważne, aby ułatwić dziecku oddychanie. Młodsze niemowlęta nie potrafią oddychać przez usta, poza tym mają wąskie drogi oddechowe, zatkanie ich przez wydzielinę może utrudniać ssanie mleka, doprowadzić do rozszerzenia się infekcji na dolne drogi oddechowe lub do powstania duszności. Katar może przybierać różne formy. Opisujemy, jak postępować przy różnych rodzajach kataru u niemowlaka. Spis treści : Katar u niemowlaka – objawy Rodzaje i przyczyny kataru u niemowlaka Leczenie kataru u niemowlaka Ile trwa katar u niemowlaka? Katar u niemowlaka – kiedy do lekarza? Katar u niemowlaka – objawy Głównym objawem kataru jest pojawienie się wydzieliny z nosa i kichanie. Ale o katarze (nazywanym przez lekarzy również nieżytem nosa) mówimy także wtedy, gdy nie widać wydzieliny, ale nos nie jest drożny. Objawy kataru u niemowlaka: kichanie, wyciek płynnej wydzieliny z noska, kłopoty z oddychaniem, sapka, zatkany nos, rozszerzone skrzydełka nosowe, gorsze samopoczucie. Katarowi może także towarzyszyć kaszel, który jest skutkiem spływania wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła. Z reguły zakatarzone dziecko również częściej płacze. To skutek dyskomfortu związanego z utrudnionym oddychaniem . Łzy w tym wypadku mogą mieć korzystne działanie, ponieważ rozpuszczają zaschniętą wydzielinę z nosa, co z kolei przynosi dziecku ulgę. Rodzaje i przyczyny kataru u niemowlaka Katar u niemowlęcia może mieć różną postać: może być wodnisty lub...