Chłopiec z lalką: spot Hasbro
fot. screen/youtube.com

Czy chłopcy powinni się bawić lalkami? Znana marka zabawkowa zabrała głos w sprawie

Samochodziki dla chłopców, a lalki tylko dla dziewczynek? Zobacz spot, który wyjaśnia, czy kupując zabawki, powinniśmy kierować się stereotypami.
Dominika Bielas
Chłopiec z lalką: spot Hasbro
fot. screen/youtube.com
Wędrując między sklepowymi półkami od razu widać, który dział jest dla chłopców, a który dla dziewczynek. Z jednej strony króluje niebieski, zielony i szary, a z drugiej wszystkie możliwe odcienie różu. Oprócz kolorystyki widać wyraźny podział rodzajów zabawek. Widziałaś kiedyś koparkę w dziale dla dziewczynek lub lalkę w części dla chłopców? Mimo wciąż rosnącej świadomości rodziców, wiele osób powiela niezatarty schemat: chłopcy powinni być męscy i zaradni, dziewczynki – słodkie, delikatne i opiekuńcze. Ku temu mają służyć „odpowiednie” dla płci zabawki, a te automatycznie narzucają podział ról społecznych. O ile już można zobaczyć dziewczynki z samochodzikami, to chłopiec z wózeczkiem nadal wzbudza kontrowersje. Czy rzeczywiście lalka dla chłopca to zły pomysł? Znana marka zabawkowa rozpoczęła właśnie kampanię, w której przekonuje, że chłopcy nie tylko mogą, ale i powinni bawić się lalkami.

Troskliwy opiekun niezależnie od płci

W 60-sekundowym spocie Hasbro widać dzieci bawiące się lalkami. Zarówno chłopiec, jak i dziewczynka pielęgnują swoje zabawki: głaszczą, przytulają, karmią i otulają kocykiem. Marka przekonuje, że taka zabawa uczy troski i odpowiedzialności bez względu na płeć dziecka. – Naszym wyzwaniem jest pokazanie, że zarówno dziewczęta, jak i chłopcy mogą się wiele nauczyć dzięki zabawie lalkami. Jest to swobodny, gest, który pielęgnuje miłość i pomaga dzieciom dorastać i stać się ludźmi, którzy troszczą się o siebie nawzajem - wyjaśnia Kellen Silverio, dyrektor marketingu Hasbro.

Zobacz spot, który powstał w ramach kampanii „We All Can Take Care”:
 

Lalka dla dziecka, a nie dla chłopca lub dziewczynki

Jeśli dziecko prosi o taką zabawkę i chce się nią bawić, koniecznie na to pozwól. Niesie to za sobą wiele korzyści bez względu na płeć malucha. Karmiąc, czesząc i ubierając lakę, u dziecka rozwija się opiekuńczość, przywiązanie i empatia, ale to nie wszytko. W ten sposób maluch uczy się cierpliwości i usprawnia małą motorykę np. podczas ubierania i rozbierania lalek. Natomiast mówiąc do swoich zabawek rozwija zdolności językowe. Rodzice mogą w ten sposób również nauczyć swoje dziecko nazw części ciała, ubrań lub czasowników związanych z pielęgnacją. Lalka to świetne narzędzie do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i okazja do rozmów o emocjach, nawet tych trudnych. To także dobry sposób na oswojenie dziecka z wizytą u lekarza.
 

Dobrze jak dziecko samo wybierze sobie lalkę, którą chciałoby się bawić. Możecie wspólnie poszukać tej jedynej, wymarzonej.


Trzeba pamiętać, że dzieci chłoną to, co im przekazujemy. Tłumacząc, że lala nie jest dla chłopców, odbieramy im szansę trenowania określonych umiejętności, zapominając, że taka zabawa nie sprawi, że przyszłości będą mniej męscy. Czy chciałbyś, aby twój syn był kiedyś czułym, troskliwym ojcem i mężem? Z całą pewnością!

Źródło: wirtualnemedia.pl
  [content:0_26547,0_26778,0_26738,0_26747:CMNews]
Redakcja poleca: Najlepsza zabawka kreatywna dla przedszkolaka - film
Prezentujemy nowości rynkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym. Którą z zabawek kreatywnych wybierzesz dla swojego dziecka?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy