niemowlę, śliniak, karmienie

Dlaczego dziecko się ślini?

Czy obfite ślinienie się niemowlaka to normalny objaw w rozwoju dziecka, czy też patologia?
niemowlę, śliniak, karmienie
Maluch tak się ślini, że pieluszka, którą zakładasz mu wokół szyi, po godzinie jest zupełnie mokra. Zastanawiasz się, czy jest to normalny objaw w rozwoju dziecka, czy też patologia.

Pediatrzy uspokajają, że zwiększone wydzielanie śliny, które występuje u niektórych niemowląt już około dziesiątego tygodnia życia, jest zjawiskiem normalnym i samoistnie zanika zazwyczaj po pojaweniu się pierwszych ząbków. Są jednak maluchy, które reagują zwiększonym wydzielaniem śliny na pojawianie się każdego nowego ząbka i wówczas okres intensywnego ślinienia wydłuża się.

Po co jest ślina?

Przez pierwsze miesiące niemowlę nie potrzebuje śliny, gdyż jego pokarm ma płynną konsystencję i jest łatwy w połykaniu. Dopiero po trzech czy czterech tygodniach życia wydzielanie ślinianek zwiększa się. Największą zmianę obserwuje się zazwyczaj około trzeciego-czwartego miesiąca życia, kiedy to maluch ślini się najbardziej. Związane jest to najczęściej z wyrzynaniem się pierwszych ząbków (zwiększone ślinienie poprzedza tę chwilę nieraz nawet o kilka tygodni). Pojawienie się pierwszych ząbków zbiega się zazwyczaj z wprowadzeniem nowych pokarmów do diety. Mają one inną konsystencję niż mleko mamy – są bardziej gęste. Ślina ułatwia ich połykanie i prawidłowe trawienie. Okres ten pokrywa się też z rozwojem rdzeniowych ośrodków nerwowych, które regulują wydzielanie śliny. Dodatkowo jest ono wzmagane częstym braniem przez malucha do buzi różnych przedmiotów.
Redakcja poleca: Bolesne ząbkowanie
Zobacz jak pomóc dziecku przy bolesnym ząbkowaniu.

Kłopotliwe ślinienie

U dzieci, które bardzo obficie się ślinią, może pojawić się w okolicach ust i na brodzie suchość skóry, a nawet drobna wysypka. Należy wówczas wyjątkowo dbać o higienę – często wycierać buzię delikatną ściereczką lub miękką pieluszką, podkładać pieluszkę, aby wsiąkała w nią ślina, oraz często smarować skórę maluszka kremem lub oliwką.
Nadmiar śliny może także powodować u dziecka odruch kasłania.
Jeśli ślinienie jest rzeczywiście duże i wzbudza Twój niepokój, skonsultuj się z lekarzem.


Podstawowe funkcje śliny:

- trawienna: ślina przygotowuje pokarmy do procesu trawiennego w dalszych częściach przewodu pokarmowego. Nawilża pokarm i powoduje początkowy jego rozkład dzięki enzymom, które zawiera. Funkcja ta pozostaje niezmienna przez całe życie.
- antyinfekcyjna: substancje immunologiczne, wchodzące między innymi w skład śliny, zapobiegają infekcjom jamy ustnej. Jest to szczególnie ważne u dzieci, które zwykle biorą wszystko do buzi – ślina stanowi naturalną barierę dla mikroustrojów.
- nawilżająca: ślina powoduje fizjologiczną wilgotność jamy ustnej, dzięki czemu człowiek może mówić, przełykać, a przedmioty, które znajdują się w jamie ustnej, nie powodują okaleczeń.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy