Dziecko dziedziczy inteligencję po matce
fot. Fotolia

Inteligentne po mamusi? Przecież to fakt naukowy!

Czasem żartujesz, że twoje dziecko jest takie mądre po mamusi? Okazuje się, że... masz rację! Oto co odkryli naukowcy i czego, drogie mamy, powinnyśmy się nauczyć i cytować w odpowiednim momencie.
Karolina Stępniewska
Dziecko dziedziczy inteligencję po matce
fot. Fotolia
Mądrale z tych naszych dzieci, inteligentne takie, co rusz nas zaskakują, prawda? Mądre jak ich mamusie, to jasne! A teraz mamy na to naukowe dowody! A jeśli do tego są (trochę) leniwe – tym bardziej mamy powód do radości! Jak to możliwe? To proste! Naukowcy z Florydy opublikowali w  "Journal of Health Psychology" wyniki  badania, z którego jasno wynika, że ludzie, którzy lubią się "obijać" zwykle są... inteligentniejsi od tych, którzy spędzają czas aktywnie.

To po mamusi, kochanie!

Jest wiele badań, które potwierdzają tezę, że inteligencję dziedziczymy po matce. Brytyjscy naukowcy już w latach 80. wysunęli takie wnioski, przez kolejne lata potwierdzali to inni badacze, m.in. z e Szkocji i z Niemiec. Ojciec ma większy wpływ na budowę ciała dziecka, mama na jego inteligencję – twierdzą profesorowie. IQ dzieci, którym przyjrzeli się szkoccy naukowcy było najbardziej zbliżone do IQ ich matek, różnice mogły wynosić średnio 15 punktów. 

W innym, trwającym przez 7 lat, badaniu odkryto też, że miłość i więź pomiędzy matką a dzieckiem stymuluje część mózgu dziecka odpowiedzialną przede wszystkim za pamięć i zdolność uczenia się, a u dzieci, które miały mamy odpowiadające na ich potrzeby emocjonalne, ta część mózgu – hipokamp - była o 10 proc. większa niż u dzieci, których mamy były emocjonalnie niedostępne.
Redakcja poleca: Typ inteligencji – jaka dominuje u twojego dziecka?
Do niedawna mówiło się, że dziecko jest mniej lub bardziej inteligentne. Teraz wiadomo, że możemy mówić o inteligencji w kilku obszarach – muzycznej, matematycznej, przyrodniczej. Na czym polega ich rozróżnianie tłumaczy psycholożka dziecięca Dorota Zawadzka.

Leniwe, bo mądre?

Wracając do wspomnianego wcześniej badania naukowców z Florydy, okazuje się, że ludzie z wyższym IQ rzadziej się nudzą, bo są pogrążeni w myślach, dlatego też mogą spędzać więcej czasu z pozoru bezczynnie, bez szukania sobie na siłę zajęć. A jeśli potrzebowałybyśmy więcej usprawiedliwień dla naszych ograniczeń, są też badania, które mówią, że inteligentni ludzie częściej przeklinają, chodzą późno spać i są bałaganiarzami. 

To są naprawdę dobre wiadomości dla nas, udręczonych poczuciem winy, że chcemy odpocząć, a wokół jest tyle rzeczy do zrobienia. Dlatego dziś wieczorem, kiedy będziemy miały ochotę wyłożyć się na kanapie i obejrzeć nowy sezon ulubionego serialu, zamiast prasować ręczniki i wekować przetwory, możemy zrobić to bez żadnych wyrzutów sumienia. To wszystko dlatego, że jesteśmy inteligentne! A kiedy nasze dzieci zrobią coś bardzo mądrego, spijajmy śmietankę i przypisujmy sobie zasługi. Ale fajnie, prawda?

PS Pamiętajmy jednak, że inteligencja, zdaniem naukowców, jest dziedziczona w zakresie 40-60 proc., reszta to wynik cech osobowościowych, środowiska, w którym dorasta dziecko i stworzenia mu odpowiednich warunków do rozwoju i nauki. Nie ma więc wyjścia - bez pracy, stymulujących zabaw i aktywności, dziecko nie wykorzysta swojego pełnego potencjału.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy