dziecko utopiło się w Wiśle
fot. Adobe Stock

Wisła porwała dziecko – dziewczynka nie żyje

To nie był dobry moment na zabawę w wodzie. Pogoda pogorszyła się, rzeka była wzburzona. Mimo tego dziewczynki weszły do wody. Nurt porwał jedną z nich. Dziecka nie udało się uratować.
Agnieszka Majchrzak
dziecko utopiło się w Wiśle
fot. Adobe Stock
Do tragedii doszło w ubiegły czwartek, na dzień przed zakończeniem roku szkolnego. Dwie 12-latki spędzały czas nad Wisłą na wysokości warszawskiego Tarchomina. Niestety pogoda tego dnia nie była już piękna. Nadchodziło jej załamanie, komunikaty pogodowe ostrzegały przed bardzo silnym, porywistym wiatrem i deszczem. Było około godziny 18.

Czy dzieci było pod opieką dorosłych?

Rzeka była wzburzona, a mimo to dzieci weszły do wody. Nurt porwał jedną z dziewczynek. Mimo natychmiastowej reakcji świadków zdarzenia, udało się uratować tylko jedno dziecko, wyciągnąć je na brzeg. Drugiej nie byli w stanie znaleźć. Zadzwonili po pomoc.

Akcja funkcjonariuszy i nurków ze straży pożarnej trwała około godziny. "Niestety, dziecku nie udało się pomóc. Po 19 odnaleziono jego ciało" - powiedział Antoni Rzeczkowski ze stołecznej policji. Prokuratura ustala okoliczności tragedii, między innymi to, czy dzieci były nad Wisłą same, czy pod opieką dorosłych.
Redakcja poleca: Wars i Sawa: spacer z dzieckiem po Warszawie - film
Legendę o Warsie i Sawie opowiada dzieciom przewodniczka miejska - posłuchajcie!

Rzeka to nie jest dobre miejsce do kąpieli

To tragiczne wydarzenie na samym początku wakacji uzmysławia,  jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z kąpielisk. Pamiętaj, że woda w rzece jest bardzo podstępna i kąpanie się w jej wodach może być śmiertelnie niebezpieczne. W rzekach panują wiry, prądy zstępujące, które powodują, że podczas kąpieli można zostać wessanym. Kąpiel w rzece najlepiej ograniczyć do pluskania przy jej brzegu.

Najbezpieczniej jest na strzeżonej plaży. Ratownicy reagują natychmiast, gdy ktoś w wodzie potrzebuje pomocy albo kiedy zobaczą dziecko bez opieki. Jednak ich obecność nie zwalnia z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoją pociechę zawsze ponoszą rodzice.

Nie spuszczaj dziecka z oka

Gdy maluch chlapie się w wodzie, nawet płytkiej tuż przy brzegu, mama lub tata również powinni wejść do morza, jeziora czy rzeki i stanąć tak, by dziecko znajdowało się między nimi a lądem. Warto pamiętać również o zachowaniu kontaktu wzrokowego z kąpiącym się dzieckiem. Nie warto liczyć na to, że w kłopotliwej sytuacji maluch zacznie krzyczeć lub przywoła rodzica. Walcząc o każdy oddech, tonący człowiek bez względu na wiek zwykle nie jest w stanie wydać z siebie głosu.

Oto kilka zasad, które uczynią wakacje z dzieckiem nad wodą bezpieczniejszymi:
  • naucz dziecko rozróżniać kolory flag (czerwona – zakaz kąpieli, biała – można wchodzić do wody) i kolory boi (czerwone wyznaczają miejsce kąpieli dla dobrych pływaków, żółte – dla początkujących);
  • gdy maluch się kąpie, nie leż na kocyku na plaży, wejdź do wody, tak aby dziecko znajdowało się między tobą a lądem;
  • stopniowo zanurzaj dziecko w wodzie, tak aby po długim leżeniu, nie wywołać wstrząsu termicznego;
  • jeżeli nie znasz jeziora lub sadzawki, zbadaj je najpierw - ich głębokość, spadek dna, jego rodzaj i czystość;
  • jeśli wołasz o pomoc, nie machaj dłonią - podnieś obie ręce do góry i skrzyżuj je nad głową – to dla ratowników czytelny sygnał, aby się wami zająć.

Najpierw wezwij 112

Jeśli jedziesz nad morze lub jeziora zapamiętaj lub wpisz do komórki numery telefonów alarmowych: 601 100 100 (numer ratunkowy nad wodą), 112 (europejski numer ratunkowy). Ratownicy wodni podkreślają, że w momencie ratowania tonącego człowieka w pierwszej kolejności należy wezwać pomoc, czyli zadzwonić po straż wodą, policję i pogotowie. Dopiero potem możesz próbować ratować tonącego, podając np. konar drzewa, długi kij ale nie część swojego ciała, np. rękę, gdyż to może doprowadzić do wciągnięcia do wody i tonięcia również osoby ratującej. Dzwoniąc pod numer alarmowy podaj miejsce zdarzenia, co się stało, ilu osobom i w jakim są stanie. A na koniec się przedstaw.

Jak wy uczycie swoje maluszki zasad bezpiecznego korzystania z wody? Podzielcie się swoim doświadczeniem.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy