Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ciąża i poród

Ból podczas porodu – jak sobie z nim poradzić [LIVECZAT z ekspertem]

Co zrobić, aby strach przed bólem nie paraliżował podczas porodu i dlaczego jedna kobieta bardziej odczuwa ból porodowy, a druga mniej? W naszym filmie ekspert ginekolog dr Tadeusz Oleszczuk odpowiada na wiele pytań związanych z bólem porodowym i podpowiada jak sobie z nim poradzić.

Nasze studio odwiedził ginekolog dr Tadeusz Oleszczuk i podczas liveczatu prowadzonego przez redaktorkę mamotoja.pl Katarzynę Imiołek odpowiedział na pytania naszych użytkowniczek, związane z bólem podczas porodu.

Boimy się tego, czego nie znamy

O bólu porodowym słyszy każda przyszła mama. Czy rzeczywiście jest się czego bać? - To nie jest tak, że ból porodowy trwa non stop – wyjaśnił lekarz ginekolog dr Oleszczuk. Bolesny skurcz trwa 20-40 sekund, ale potem jest przerwa trwająca 5-10 minut, podczas której nic się nie dzieje i kobieta może odpocząć. „Każdy skurcz się kiedyś skończy i nie należy bać się, że trwa to 5 minut, jak to czasami oglądamy na filmach” - uspokaja ekspert.

Dr Oleszczuk podkreślił, że z reguły boimy się tego, czego nie znamy, dlatego warto zapisać się do szkoły rodzenia. Dzięki temu zobaczysz, jak wygląda porodówka, poznasz jej personel, położne. To pomoże oswoić się z porodem. „To daje duże bezpieczeństwo, bo boimy się tego, czego nie znamy, a strach ma wielkie oczy” - powiedział.

Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego

Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego to zajęcia w szkole rodzenia – tam nauczysz się oddychać, poznasz kolejne etapy porodu, dzięki czemu będziesz wiedzieć, czego możesz się spodziewać, co po czym nastąpi – stwierdził ginekolog. Dobrymi sposobami łagodzenia bólu jest wzięcie ciepłego prysznica, kąpieli, gdyż poród w wodzie relaksuje i uspokaja kobietę. Ulgę przynosi siedzenie przez rodzącą na piłce porodowej, gdyż powoduje ona zmianę środka ciężkości, dzięki czemu rozluźniają się więzadła w kręgosłupie i miednicy, a kobieta jest mniej spięta.

Najlepsza na ból porodowy jest … dobra położna

Kobiety różnie odczuwają ból, jedne bardziej drugie mniej. Jest to uzależnione od indywidualnego dla każdego człowiek progu bólu. „Na to, jak odczuwamy ból wpływa fakt, czy się go boimy” - powiedział lekarz. „Jeżeli czujemy strach i skupiamy się na tym, że będzie nas bolało, to jak tylko się zacznie poród, to nas już będzie boleć” - przestrzegł.

 A więc jaki jest zdaniem dr Oleszczuka najlepszy sposób na łagodzenie bólu porodowego? „Dobra, doświadczona położna” - odpowiada bez wahania ekspert. Taka kobieta najlepiej zrozumie rodzącą, wytłumaczy jej wszystko, będzie dla niej wsparciem - argumentuje. „Spokój relaksuje i zmniejsza odczuwanie bólu. Doświadczona, dobra położna, zbuduje dobrą relację z rodzącą i wtedy kobieta nie boi się porodu, bo wie, że położna zrobi wszystko, aby przeprowadzić ją przez poród” - podkreślił ekspert.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 


Zobacz też:
 

Przygotowania do porodu
5 rad na: łatwiejszy poród [WIDEO]
Jak najlepiej przygotować się na poród? Co możesz zrobić, by poród był szybszy i bolał mniej?

Co ułatwi poród? Jak przygotować się do porodu ? Zastanawiasz się, co możesz zrobić, by poród przebiegał szybko i sprawnie i bolał mniej. Masz na to wpływ. Zobacz, jak to zrobić! Obejrzyj film. Chcesz zobaczyć więcej filmów o ciąży i porodzie? Zajrzyj na Youtube i Subskrybuj Babyonline.pl Polecamy: Aktywność fizyczna w ciąży - film Szokująca metoda na szybki poród Jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży - ćwiczenia Fit Mom.

Urodzenie dziecka wymaga od kobiety ogromnej siły i odwagi
Sarah Lewis Photography
Aktualności
10 zdjęć, które udowadniają, że poród wymaga ogromnej siły
Dla większości kobiet poród jest stresującym przeżyciem, o którym chcą jak najszybciej zapomnieć. Te zdjęcia pokazują, że powinnaś być dumna z tego, czego dokonałaś – urodzenie dziecka wymaga nadludzkiej siły!
#SoProud
AdobeStock
Aktualności
Każdy poród jest powodem do dumy #SoProud
Tylko kobieta rodząca naturalnie, a najlepiej bez znieczulenia zasługuje na podziw. To nie sztuka urodzić przez cesarkę. W sieci gorąca dyskusja czy można w ten sposób dzielić matki. Czy przyłączysz się do akcji #SoProud?

Pod hasztagiem #SoProud (z ang. Tak bardzo dumna) trwa w sieci akcja zachęcająca matki do opowiedzenia o własnych porodach. Chodzi o dobitne pokazanie, że każdy poród jest powodem do dumy . Nieważne, czy był naturalny, czy przez cesarskie cięcie, ze znieczuleniem, czy bez. W hipnozie, w domu, czy w basenie. Jaki ma to sens wobec cudu poczęcia dziecka i jego urodzenia! Jestem dumny z mojej kobiety, bo rodziła bez znieczulenia Akcja #SoProud to pomysł feministycznej brytyjskiej pisarki i aktywistki Milli Hill. I chociaż dyskusja o tym jaki rodzaj porodu czyni kobietę "pełnowartościową" toczy się od dawna, to bezpośrednią przyczyną akcji było wyznanie gwiazdy brytyjskiego futbolu Harrego Kane'a. Kapitan angielskiej reprezentacji piłki nożnej chwaląc się w mediach społecznościowych narodzinami córki, napisał, że jest dumny ze swojej narzeczonej Vivienne. Dlaczego? Bo wybrała poród w hipnozie i rodziła bez znieczulenia. Post wywołał prawdziwą burzę. Kobiety pokazują siłę na wiele sposobów W odpowiedzi na słowa piłkarza (który był "so proud") Milli Hill, walcząca o godne porody, zaapelowała do matek, aby opowiedziały o dumie z własnych porodów . Poprosiła by użyły hasztagu #SoProud. Hill nie krytykuje piłkarza. Według Milli, Harry Kane ma prawo być dumny z matki swojego dziecka. Tak samo ma do tego prawo każdy inny mężczyzna, bez oceniania , w jaki sposób jego kobieta urodziła ich dziecko. "Kobiety pokazują siłę na wiele sposobów i Harry chwalił jej sposób" - napisała. #SoProud that I gave birth the way I wanted to, at home after two previous traumatic caesareans and a hospital birth. No pain relief needed and was by far better experience of my previous medicalised births. Just surrounded by my children, my husband and my midwife. #SoProud pic.twitter.com/zuNoy5j1Km — Michelle Quashie (@QuashieMichelle) 13 sierpnia...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz