GRY
 
 

Gdy boli ucho

Zapalenie ucha to bardzo popularna wśród dzieci choroba. I zdarza się najczęściej ból ucha dopada dzieci latem.

niemowlę, zdrowie, ucho
Katary, przeziębienia, zapalenia gardła to infekcje, na które dzieci zapadają bardzo często. Zazwyczaj nie są one niebezpieczne i dziecko dość szybko powraca do zdrowia. Jeśli jednak nosek jest przez dłuższy czas zatkany (a przecież maluchy najczęściej nie potrafią go dobrze wydmuchać), nawet takie z pozoru niewinne przeziębienie może wywołać poważne powikłania. Jednym z nich jest właśnie zapalenie ucha. Od tego, którą część uszka zaatakują wirusy lub bakterie, zależy rodzaj zapalenia i sposób leczenia.

Ostre zapalenie ucha środkowego

Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez trąbkę słuchową (tzw. trąbkę Eustachiusza), która łączy jamę bębenkową z nosogardłem. Do ucha środkowego wnikają te same wirusy lub bakterie, które spowodowały katar czy zapalenie gardła. Dlatego tak ważne jest leczenie każdej, nawet z pozoru błahej infekcji. Chore ucho zazwyczaj boli. Czasami jednak ból nie jest od razu bardzo silny – początkowo dziecko może się skarżyć jedynie od czasu do czasu na kłucie w uszku. Ale nigdy tego nie lekceważ!
Typowe objawy. Gdy zachoruje niemowlę, zauważysz tzw. drażliwość ucha. Maluszek będzie chwytał za nie rączką, przykrywał je dłonią, ale Tobie nie pozwoli go dotknąć. Zwykle pojawia się też gorączka (około 38°C). Dziecko może być przestraszone, rozdrażnione, płakać. Może też niechętnie ssać.
U starszego malucha objawy mogą być mniej dokuczliwe. Na zapalenie ucha środkowego czasami wskazują jedynie zaburzenia słuchu. Nie można ich lekceważyć, zwłaszcza gdy poprzedziła je infekcja górnych dróg oddechowych lub gardła.
Jak leczyć. Bardzo ważne jest podanie maluchowi środka przeciwbólowego, np. paracetamolu (dawkę podaj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu). Ulgę cierpiącemu dziecku przynosi również zazwyczaj ciepły okład na bolące ucho. Ostre zapalenie ucha środkowego leczy się zwykle środkami przeciwwirusowymi, przeciwobrzękowymi i przeciwzapalnymi oraz antybiotykami (ale tylko wówczas, gdy choroba ma podłoże bakteryjne). Zapalenie trwa około tygodnia. Po kilku dniach leczenia należy zgłosić się na kontrolę. Laryngolog sprawdzi m.in., czy nie ma powikłań. Najczęstsze to wysiękowe zapalenie ucha i przewlekłe zapalenie ucha. Czasem zdarza się również samoistne pęknięcie błony bębenkowej. Infekcja nieleczona lub zaniedbana może w efekcie doprowadzić do niedosłuchu i powikłań wewnątrzczaszkowych (to m.in. zapalenie opon mózgowych, ropień mózgu).
To ważne! Jeśli ostre zapalenia uszu powtarzają się, należy szukać innych przyczyn. Zazwyczaj jest to przerost trzeciego migdałka, przewlekłe infekcje nosa i nosogardła.
Redakcja poleca: Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
Nie tylko wrzucamy pieniądze do puszek, ale same z tymi puszkami chodzimy. Czasem my, a czasem nasze dzieci. Poznaj powody, dla których redakcja mamotoja.pl wspiera WOŚP.

Zapalenie ucha zewnętrznego

Najczęściej dzieci chorują na nie latem. Przyczyną są wirusy i bakterie przeniesione z wody – wystarczy lekkie zadrapanie ucha i rozwija się infekcja.
Typowe objawy. Choroba prawie zawsze objawia się bardzo silnym bólem (charakterystyczny jest ból tzw. płatka usznego nawet przy najlżejszym dotknięciu). Małe dziecko trzyma się za ucho, krzyczy, nie pozwala dotknąć bolącego miejsca. W następstwie infekcji w uchu rozwija się czyrak (jeden lub kilka), przewód słuchowy jest obrzęknięty, a czasami nawet niemal zaciśnięty.
Jak leczyć. Choremu maluszkowi należy podać środek przeciwbólowy i jak najszybciej pójść z nim do laryngologa. Lekarz zaleci preparaty miejscowe (zazwyczaj są to antybiotyki), środki przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, a czasem również antybiotyk ogólny. Choroba wymaga kilkakrotnych wizyt u laryngologa (bo chore ucho trzeba systematycznie oczyszczać i zmieniać mu opatrunki). Na szczęście powikłania bywają rzadkie.

Gdy się powtarza

Zdarza się też, że dziecko na zapalenie ucha cierpi nie jeden, dwa razy, tylko infekcje występują znacznie częściej. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim malec powinien być pod stałą opieką dobrego laryngologa. To bardzo ważne, bo częste zapalenia ucha, na dodatek nieprawidłowo leczone, mogą doprowadzić do uszkodzeń słuchu! Ze specjalistą należy się również skontaktować, jeśli maluch często cierpi na infekcje górnych dróg oddechowych (np. zapalenia gardła), zaczął gorzej słyszeć lub ma w uchu bardzo dużo woskowiny. Laryngolog zbada dziecko, ustali przyczynę tych przypadłości i poleci, jak dalej postępować. Dobrze też, by malca prowadził jeden lekarz, który zna historię jego chorób.

Konsultacja: dr Sławomir Marcinkiewicz, specjalista otolaryngolog
Doładuj
Przeładuj